چهار شنبه 30 آبان 1397
  زندگينامه

    مقالات

    تاليفات

    دروس

    نگارخانه

    سخنراني

    فعاليت هاي فرهنگي

    همایش ها و سمینارها

    نقدها و پاسخ ها

    خبرها و گزارش ها

 
اهمیت و جایگاه مجلس خبرگان رهبری
مصاحبه

<!--[if !supportLists]-->· 
     م                                                                                 

                               مصاحبه با خبرگزاری آنا (دانشگاه آزاد اسلامی)

 


      بسم الله الرحمن الرحیم. مجلس خبرگان رهبری به دلیل مسئولیتی که بر عهده دارد به یک معنا مهم ترین نهاد در ساختار جمهوری اسلامی است. زیرا مسئولیت شناسایی مجتهدان واجد شرایط رهبری و انتخاب یکی از آنان در صورت لزوم است. هم چنین مسئولیتی که بعد از انتخاب او بر عهده دارد و آن مراقبت نسبت به این که آیا رهبری در طول زمان هم چنان واجد شرایط لازم هست یا نه؟ در صورت از دست دادن شرایط  مسئولیت برکناری او را برعهده دارد. با داشتن این دو مسئولیت نسبت به رکن اصلی نظام سیاسی اهمیت و جایگاه این نهاد روشن می شود.

<!--[if !supportLists]-->· <!--[endif]-->ویژگی‌های این دوره از مجلس خبرگان رهبری و تفاوت‌های انتخابات دوره پنجم با دوره‌های گذشته

به نظر می رسد که اهمیت دوره نسبت به دوره های پیشین از آن جهت باشد که غالب شخصیت هایی که در انقلاب اسلامی نقش تعیین کننده داشتند، ارکان و مسئولیت های نظام را به نسل بعدی می سپارند. ده سال آینده که دوره پنجم مجلس خبرگان است، از این جهت دوره حساسی است. لذا علاقمندان به آینده نظام برای ورود به این عرصه احساس مسئولیت بیشتری کرده و وارد این میدان شده اند.

<!--[if !supportLists]-->· <!--[endif]-->چرا مجلس خبرگان برای این دوره از سوی برخی جریان‌های سیاسی از اهمیت خاصی برخوردار است و ماه‌هاست از ضرورت بستن فضا در این دوره سخن می‌گویند؟


        متأسفانه برخی از جریانات سیاسی احساس می کنند هر کسی غیر از جریان وابسته با آنان وارد عرصه انتخابات شود، لابد به فکر توطئه  و ضربه زدن به نظام و رهبری است. این جماعت دایره انقلاب و نظام را آنقدر بسته می بینند که فقط جریان خودشان در آن جای بگیرند. در حالی که برخی از نهادها در ساختار نظام متعلق به همه ملت و همه جریانات سیاسی علاقمند به جمهوری اسلامی است. باید همه را زیر چتر انقلاب گرفت.

<!--[if !supportLists]-->·     

 <!--[endif]-->در این شرایط، حضور چهره‌های مختلف در مقام کاندیداتوری در انتخابات مجلس خبرگان چه اهمیتی دارد؟

 

    به نظر من حضور همه جریانات علاقمند به انقلاب در انتخابات مجلس خبرگان و تشکیل مجلسی با حضور همه طیف های مؤثر در نهضت و تأسیس نظام، تقویت رهبری و افزایش موقعیت اجتماعی ایشان است. رهبری که نمایندگان همه جریانات سیاسی و افکار عمومی انتخاب کرده و در جهت تقویتش تلاش کنند، مقبولیت، محبوبیت و نفوذ کلمه بیشتری خواهد داشت. رهبری که منتخب یک جریان سیاسی باشد، نمی تواند رهبری یک ملت را با گرایش های مختلف سیاسی بر عهده بگیرد. انحصار طلبی در این زمینه و رهبری را متعلق به جریان خود قلمداد کردن و در این جهت تلاش نمودن، نه تنها خدمت به کشور و رهبری نظام نیست، بلکه تضعیف جایگاه رفیع رهبری است. همگان باید رهبری را از خود بدانند و این در صورتی میسر است که نمایندگانشان در مجلس خبرگان حضور داشته باشند، احساس کنند که خبرگان مورد نظر آنان نیز می توانند در یک انتخابات سالم و رقابتی حضور یافته و با رأی ملت وارد مجلس خبرگان شوند. اگر کاندیداهای این مجلس به خاطر گرایش های سیاسی، و نه به خاطر موانع قانونی ردّ صلاحیت شوند، طیف وسیعی از مردم که نمایندگانشان امکان حضور در این مجلس را پیدا نکرده اند، دچار یأس و نومیدی شده و انتخابات پر شوری نخواهیم داشت، ‌افزون بر آن که رهبر برآمده از این مجلس را رهبر همه ملت نخواهند دانست و این ضایعه بزرگی است.

 

<!--[if !supportLists]-->·

 <!--[endif]-->به نظر شما، کاندیداهای مجلس خبرگان برای ارتقای سطح کارآمدی این مجلس، چه موضوعاتی را باید مد نظر قرار دهند؟

  

    به نظر من وضعیت ایده آل مجلس خبرگانی است که از هر گونه تعلقی آزاد باشد. قانون قبلی مجلی خبرگان این بود که نمایندگان این مجلس منصوب و منسوب رهبری نباشند. به خاطر پاره ای ملاحظات و محدودیت ها این قانون را تغییر دادند. بهتر بود این قانون عوض نمی شد و تنها کسانی کاندیدا شده و وارد این مجلس می شدند که از جانب رهبری به مقام و منصبی نرسیده باشند، یا رابطه نسبی با رهبری نداشته باشند( که البته هم اکنون هم نمایندگان این مجلس چنین رابطه ای با رهبری ندارند) تا در انجام وظیفه خود در انتخاب رهبر و نظارت بر بقای شرایط او از هر گونه تعلقی آزاد باشند و با حریت کامل تصمیم بگیرند. در آن صورت به این توصیه معصوم عمل شده بود که فرمود: اتقوا عن مواضع التّهم. به نظر من مراعات این ظرائف در جمهوری اسلامی نظام ما را از هر گونه آتفی حفظ خواهد کرد و زبان بداندیشان را خواهد بست. باید همه روزنه هایی که صاحب منصبان را دچار لغزش می کند، بست و آنان را از آفات مختلف دور نگاه داشت.

<!--[if !supportLists]-->· 

<!--[endif]-->      وارد شدن رقابت‌ میان دیدگاه‌های مختلف، به عرصه انتخابات مجلس خبرگان، به نظر شما پسندیده است؟ چرا برخی از این رقابت در عرصه خبرگان حذر دارند؟


    از پاسخ به پرسش های قبلی روشن شد که نه تنها رقابت میان دیدگاه های مختلف و علاقمند به جمهوری اسلامی در انتخابات مجلس خبرگان مطلوب است، بلکه لازم و ضروری است و از جمله راهکارهای تقویت نظام و رهبری است. تأکید می کنم که حضور نمایندگان افکار عمومی با سلائق گوناگون ثمرات زیادی دارد.

هم مشارکت مردم را افزایش می دهد و تضمینی است برای ارتقاء جایگاه جمهوری اسلامی در عرصه بین المللی و مأیوس شدن دشمنان نظام.

هم موجب دلگرمی اقشار مختلف مردم با سلیقه های مختلف می شود که احساس می کنند در مسائل مهم کشورشان مشارکت دارند.

هم مجلس خبرگانی خواهیم داشت که نمایندگی همه مردم با گرایش های متعدد را دارد و نماینده افکار عمومی است.

 و هم رهبر برآمده از این مجلس واقعا منتخب همه مردم با گرایش های گوناگون است. و هیچ کس مجلس خبرگان و رهبر منتخب آن را متهم به این که تنها رهبر بخشی از جامعه است، نخواهد کرد.

البته تشکیل چنین مجلسی با سعه صدر، حسن ظن به شخصیت ها و حرکت بر مدار قانون امکان پذیر است، نه احیانا با تنگ نظری و انحصار طلبی مجریان و ناظران انتخاباتی که نامزدهای انتخاباتی را با معیارهای جناحی و سیاسی و فراقانونی مورد ارزیابی قرار دهند. قاعدتاً کسانی که به دنبال تشکیل مجلس خبرگان جناحی هستند، از مشارکت همه جریانات سیاسی حذر دارند.

<!--[if !supportLists]-->· 

<!--[endif]-->       این روزها باز هم بحث نظارت بر رهبری و جایگاه خبرگان رهبری مطرح است، دیدگاه شما در این باره چیست؟

 

    اولا، بر اساس آموزه های اسلامی راه نقد و انتقاد از همه مسئولان نظام که که از موقعیت اجتماعی و قدرت سیاسی برخو1ردارند، باز است و کسی نمی تواند و نباید این راه را ببندد. امر به معروف و نهی از منکر، نصیحت پیشوایان جامعه از وظایف آحاد جامعه است.


    ثانیا، مجلس خبرگان رهبری که وظیفه انتخاب فقیه واجد شرایط مندرج در قانون اساسی را بر عهده دارد، هم چنین موظف است که مراقبت کند تا اگر رهبری شرایط لازم را از دست داد، او را بر کنار و فرد واجد شرایط دیگری را به این منصب برگزیند. قهراً تشخیص این که رهبری هم چنان واجد شرایط است یا شرایط را از کف داده، بدون نوعی از نظارت بر عملکرد امکان پذیر نیست. البته در شورای بازنگری قانون اساسی اصلی که با صراحت «حق نظارت برعملکرد رهبری» را به مجلس خبرگان می داد، و توسط آیت الله مؤمن مخبر کمیسیون مربوطه ارائه شد، رأی کافی نیاورد و تنها به این مقدار بسنده شد که خبرگان مراقبت کنند تا بقای شرایط در طول زمان تضمین گردد.

   یکی از نگرانی های شورای بازنگری قانون اساسی در سال ۶۸ همین بود که با اختیارات مطلقه ای که رهبری دارد، باید تدابیری اندیشید که در اعمال ولایت او در چارچوب قانون باشد و به همین جهت آیت الله جنتی یکی از اعضای این شورا بند هشتم اصل یکصد و دهم را پیشنهاد کرد که در صورت روبرو شدن نظام با بن بست، این بن بست توسط رهبری از طریق مجمع تشخیص مصلحت نظام حل شود تا هیچ گونه اقدامی حتی برای حل بن بست ها خارج از چهارچوب قانون اساسی نباشد.

 با این همه به نظر من قاعده بر این است که در نظام سیاسی هر مقامی که دارای قدرت و اختیاراتی هست، مسئولیت هم دارد و باید تحت نظارت باشد. اختیار بی مسئولیت منشأ مشکلات فراوان است. تجربه بشر ثابت کرده که قدرت بدون مسئولیت و بی نظارت موجب فساد و لغزش است. هر چند در نظام سیاسی اسلام برای رهبری شرایط دشواری در نظر گرفته شده، اما باز هم بی نیاز از نظارت بیرونی نیست. منافاتی هم با شأن و موقعیت رهبری ندارد. فقها در فقه به این نکته توجه داده اند که در صورت خطای حاکم نقض حکم او جایز است، اما نباید نقض به گونه ای باشد که موجبات هتک حرمت او را فراهم کند. می توان با ساز و کاری این دو را با هم و در کنار هم داشت،‌هم اصل نظارت و هم شکل و قالبی برای نظارت که حرمت رهبری نظام محفوظ بماند.

 

ارسال شده در مورخه : پنجشنبه، 3 دی، 1394 توسط admin

 
پیوندهای مرتبط
· مطالب بیشتر در مورد مصاحبه
· سایر مطالب نوشته شده توسط admin


پربازدیدترین مطلب در زمینه مصاحبه:
امام علی(ع) و تفکیک ناپذیری«امامت و خلافت»


امتیاز دهی به مطلب
امتیاز متوسط : 5
تعداد آراء: 1


لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد


انتخاب ها

 چاپ این مطلب چاپ این مطلب


"اهمیت و جایگاه مجلس خبرگان رهبری" | ورورد به سیستم / عضویت در سایت | 1 نظر | جستجو درنظرات و پیشنهادات
این سایت در قبال مطالب طرح شده توسط کاربران هیچگونه مسئولیتی ندارد .
مسئولیت مطالب و نظرات ارائه شده بر عهده کاربر ارائه کننده مطلب می باشد .

Re: اهمیت و جایگاه مجلس خبرگان رهبری (امتیاز : 0)
توسط کاربر مهمان در مورخه : سه شنبه، 8 دی، 1394
حضرت استاد! اگر شرط بود که نمایندگان مجلس خبرگان منصوب رهبری نباشند، اکثریت نمایندگان فعلی نبودند. شاید هم به همین خاطر این شرط رو حذف کردند!


[ ارسال جوابیه ]