شنبه 3 فروردین 1398
  زندگينامه

    مقالات

    تاليفات

    دروس

    نگارخانه

    سخنراني

    فعاليت هاي فرهنگي

    همایش ها و سمینارها

    نقدها و پاسخ ها

    خبرها و گزارش ها

 
هاشمی وارسته از تملق گویی و تملق شنوی
یادداشت

Image result for ‫رحلت ایت الله هاشمی رفسنجانی‬‎

انتشار در روزنامه جمهوری اسلامی، ۲۷ دی ماه ۱۳۹۵

یکی از آفاتی که قدرتمندان و ذی نفوذان اجتماعی بدان گرفتارند، علاقه به شنیدن تملق و پرورش متملقان است. آفتی که نه تنها صاحبان قدرت و موقعیت را تباه می کند، بلکه جماعتی را نیز به ورطه رذیلت های اخلاقی سوق می دهد. شایستگان منزوی و چاپلوسان به منصب های اجتماعی و سیاسی می رسند. پیشوای متقیان علی(ع) که از وجود این آفت در قدرتمندان و تربیت مردم بر همین اساس آگاه بود، در دوران خلافت خود سخنی صریح با مردم دارد، می فرماید:

«وَلاتُخالِطونى بِالْمُصانَعَةِ وَ لاتَظُنّوا بِىَ اسْتِثْقالًا فِى حَقٍّ قيلَ لى وَ لَا الِتماسَ اعْظامٍ لِنَفْسى، فَانَّهُ مَنِ اسْتَثْقَلَ الْحَقَّ انْ يُقالَ لَهُ اوِ الْعَدْلَ انْ يُعْرَضَ عَلَيْهِ كانَ الْعَمَلُ بِهِما اثْقَل عَلَيْه ؛ با من با تعارف و تملّق و رو در واسى رفتار نكنيد. گمان نبريد كه گوش من براى شنيدن انتقاد و عرضه شدن اين كه مقتضاى حق اين است كه چنين و چنان باشى سنگين است. بدانيد آن كس كه شنيدن انتقاد و تذكرات و سخن حق بر گوشش ثقيل است، عمل بر طبق حق بر او سنگين‏تر خواهد بود. علامت اهل حق و اهل عدل اين است كه از تذكرات و انتقادات پروا ندارند.»  صاحب منصبانی که از تملق دیگران لذت می برد، خود و جامعه را نابود می کنند. کسی که عادت به شنیدن تملق کرد، تحمل شنیدن نقد و انتقاد را نخواهد داشت، اطرافش را متملقان خواهند گرفت و شایستگان از اطرافش پراکنده خواهند شد. تنها سخنانی به او خواهند گفت که خشنود شود، نه لزوماً واقعیت و حقیقت، و به همین دلیل درک و تحلیل، و ارزیابی اش از جامعه غیرواقع بینانه خواهد بود. کسانی که به خاطر شنیدن تملق، تحمل شنیدن نقد و انتقاد را از کف بدهند، از اجرای حق و عدالت ناتوان خواهند بود. این همه از یک سو، آفات علاقه به تملق گویی در صاحبان قدرت و موقعیت است.

از دیگر سو، آنان که برای رسیدن به مال و منال و منصب دنیوی راه تملق را انتخاب می کنند، خود را تباه ساخته و به برده و مهره بی اراده دیگران تبدیل می شوند. اگر تملق راه رسیدن به ثروت و قدرت و نگهداری آن شد، چاپلوسان روز به روز بیشتر در این غرقاب فرو می روند. افزون بر آنکه، به آفت دیگری هم مبتلا می شوند و آن تهمت زدن به رقیبان مراد خویش است. چاپلوسی اقتضا می کند برای تقرّب بیشتر هر رقیبی از میان به در رود، هر چند با ابزار تهمت و دروغ و افترا.

به گفته استاد شهید مطهری در میان ما که شیعه ایم، آفتی قدیمی به نام «تملق و چاپلوسی» و آفتی جدید به نام «تهمت و افترا» تحت شعار دلربای «انتقاد» جریان دارد که هر چند متضادند، اما از یک سرچشمه سیراب می شوند، و آن عادت به «گزافه گویی و بیهوده گویی» است.

آیت الله هاشمی رفسنجانی (ره) از نوادر شخصیت هایی بود که از هر دو آفت در امان بود. نه از تملق گویی خوشش می آمد و نه از تملق شنوی خشنود می شد، و نه به متملقان و چاپلوسان میدان می داد. اهل مرید بازی و مرید پروری هم نبود، که اگر چنین بود در زمانی که قدرت کافی داشت، می توانست با امکانات وسیعی که در اختیار دارد، طیف وسیعی را نمک گیر خود کند تا در موقع نیاز به کار آیند. نه تنها از بیت المال مسلمین برای حفظ موقعیت و آقایی خویش استفاده نکرد، بلکه ثروت خود را در راه انقلاب و جمهوری اسلامی صرف نمود. او حتی از کسانی که در دوران غربتش برای رضای خدا از او دفاع می کردند، کمترین امتیازی قائل نبود. هیچ گاه کسی را به خاطر دفاع از شخص هاشمی پست و موقعیت نبخشید. اگر کسی را با هر گرایش سیاسی مفید می دانست، به کار می گرفت. این همه به خاطر وارستگی اش از تملق و چاپلوسی، مریدبازی و مریدپروری بود.

چنان که اهل تهمت و افترا به دیگران هم نبود. زبانش را مهار می کرد. حتی در برابر آنان که زبان به هتاکی، فحاشی، تهمت و دروغ بر علیه او و خانواده اش گشودند.از آنان که غالباً بازیچه سیاست بازان پشت پرده بودند، شکایت هم نمی کرد. تنها صبر پیشه کرد و به وعده الهی سرخوش بود. و خداوند چه نیکو به وعده اش در باره صابران و پرهیزگاران عمل کرد. طوبی له و حسن مآب.

 

ارسال شده در مورخه : شنبه، 2 بهمن، 1395 توسط admin

 
پیوندهای مرتبط
· مطالب بیشتر در مورد یادداشت
· سایر مطالب نوشته شده توسط admin


پربازدیدترین مطلب در زمینه یادداشت:
آیت الله صافی گلپایگانی و ارکان قانون اساسی


امتیاز دهی به مطلب
امتیاز متوسط : 0
تعداد آراء: 0

لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد


انتخاب ها

 چاپ این مطلب چاپ این مطلب


"هاشمی وارسته از تملق گویی و تملق شنوی" | ورورد به سیستم / عضویت در سایت | 0 نظر شما چیست؟
این سایت در قبال مطالب طرح شده توسط کاربران هیچگونه مسئولیتی ندارد .
مسئولیت مطالب و نظرات ارائه شده بر عهده کاربر ارائه کننده مطلب می باشد .