قیام حسینی و آزادی مردم از استبداد و بردگی
تاریخ : پنجشنبه، 11 شهریور، 1395
موضوع : مقاله


چکیده مقاله ارائه شده به کنگره بین المللی القیم و المثل العلیا فی الانتفاضه الحسینیه و اثرها فی بناء الانسان در تاریخ ۴ و ۵ شهریور سال جاری در کربلای معلّی. این مقاله به زبان عربی ارائه گردید. هم چنین از پژوهشگاه حوزه و دانشگاه آقای دکتر عبدالله توکلی، معاون آموزشی و پژوهشی به ارائه مقاله پرداخت.

این همایش با همکاری دانشگاه کربلا، آستان قدس عباسی، مرکز العمید و سازمان سمتِ جمهوری اسلامی به مدت دو روز در سالن امام حسن ع در کربلا برگزار شد. 

 

  قیام حسینی عکس العملی در برابر سیاست  امویان بود. با شناسایی اصول سیاست اموی می توان به عظمت قیام حسینی و آثار آن در تاریخ امت اسلامی و ملت های دیگر پی برد. سیاست های امویان بر اصلِ بنیادین «اصالت قدرت و منفعت»استوار بود، اصلی که برای دستیابی و نگهداری آن هر عمل واقدامی مجاز بود. امویان برای رسیدن به این هدف، سیاست خویش را بر محورهای ذیل بنا نهادند:

   * فریب افکار عمومی

  * استفاده ابزاری از دین(استبداد دینی)

  * به بردگی گرفتن مردم (استبداد سیاسی)

  * منزوی کردن اهل بیت و اصحاب پیامبر

  امام حسین علیه السلام با شناخت دقیق از سیاست امویان و احساس خطر از تداوم این سیاست که با ورود بنی امیه به مرحله جدیدی از تبدیل «خلافت اسلامی» به «سلطنت موروثی استبدادی» ظهور و بروز پیدا کرده بود، برای اصلاح جامعه، نجات امت اسلامی، و احیای ارزش های اعتقادی و اخلاقی، و مقابله با سیاست امویان در «وارونه کردن اسلام» و «مسخ جامعه اسلامی» قیام کرد و با شهادت خود و یاران اش به امت اسلامی و ملل دیگر عالم درس «حریت و آزادگی»، «راستی و صداقت» و «دیانت و امانت» داد. از مجموع حوادثی که در طول قیام حسینی رخ داد، و از بیانات آن حضرت، می توان موارد ذیل را «اصول و اهداف قیام حسینی» شمرد:

  ۱. رهایی مردم از بردگی و بندگی استبداد

  ۲. آگاهی انسان و رهایی از جهل و خرافه

  ۳. احیای ارزش های اخلاقی مانند: حریّت و آزادگی، صداقت، امانت، ایثار و فداکاری

  ۴. احیای ارزش ها و تعالیم دین مانند: «احساس مسئولیت نسبت به سرنوشت جامعه»، «جهاد و مبارزه با انحرافات« و «امر به معروف و نهی از منکر»

       ۵. احیای سنت نبوی و سیره علوی

منبع این مقاله : سید جواد ورعی
http://www.varaei.com

آدرس این مطلب :
http://www.varaei.com/modules.php?name=News&file=article&sid=201

PHP-Nuke INP © IranNuke.com