شنبه 27 بهمن 1397
  زندگينامه

    مقالات

    تاليفات

    دروس

    نگارخانه

    سخنراني

    فعاليت هاي فرهنگي

    همایش ها و سمینارها

    نقدها و پاسخ ها

    خبرها و گزارش ها

 
سیاست نفوذ و هشدار امام
مقاله

                                                             

             

                                         به بهانه سالگرد صدور پیام امام به روحانیت

    سوم اسفند سالگرد صدور پیام امام خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی به حوزه های علمیه، علما و روحانیت است. یکی از دغدغه ها و نگرانی های امام که موجب می شد بارها و بارها از آن سخن بگوید، «تأثیر سیاست نفوذ دشمنان و بروز اختلاف میان نیروهای انقلاب به ویژه روحانیت انقلابی» بود.

   از زمان مبارزه تا اواخر عمر شریف خود از مخدوش شدن «وحدت روحانیت انقلابی» نگران بود و آن را ابراز می کرد. زیرا اختلاف و تفرقه میان این قشر را آفتی می دانست که به معنای «تأثیر سیاست نفوذ» دشمنان قسم خورده اسلام و جمهوری اسلامی از یک سو، و تقویت کسانی می دانست که نسبت به انقلاب و جمهوری اسلامی بی تفاوت بوده و چه بسا آرزوی شکست تجربه جمهوری اسلامی را دارند تا ادعای خود مبنی بر «شکست هر انقلاب و حرکتی قبل از ظهور امام عصر عجل الله تعالی فرجه» را به کرسی بنشانند. یکی از عواملی که می توانست این آرزو را برآورده سازد، اختلاف و دشمنی میان روحانیت انقلابی بود. این آفت از دیر زمان در کمین این قشر بود.

  قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، اختلافات جزئی در موضوعات معمولی گاه به تفرقه و دشمنی و موضع گیری نیروهای انقلاب و روحانیت حاضر در صحنه مبارزه کشیده می شد. دو موضوع «دکتر شریعتی» و «کتاب شهید جاوید» از موضوعاتی بود که پیش از انقلاب منشأ اختلاف میان روحانیت انقلابی شد و می رفت که به نزاع و کشمکش بیانجامد و رژیم منحوس پهلوی هم که به صورت پنهانی به آن دامن می زد، به نفع خود بهره برداری کند.

  

  


پرتوی از «عدالت اسلامی» *
مقاله

 

                                             مروری بر مجله «العدل الاسلامی»

  

  هفتمین مجله ای که کتابخانه حرم علوی (مکتبه الروضه الحیدریّه) با عنوان «سلسله صحافه النجف الاشرف» درسال 1431ق تجدید چاپ نموده، دو هفته نامه علمی، ادبی، فرهنگی و اجتماعی «العدل الاسلامی» است . صاحب امتیاز و مدیر مسئول این نشریه محمد رضا کتبی بود که اولین شماره آن در تاریخ 15 ربیع الثانی 1365 ق منتشر شد و تا رجب 1368 ق ادامه یافت. پیش از این کتابخانه حیدریه شش مجلة معروف نجف را نیز تجدید چاپ کرده است که عبارتند از:

   1. العلم به همت علامه سید هبه الدین شهرستانی

   2. الاعتدال به همت محمد علی بلاغی

   3. ماهنامه الدلیل از موسی اسدی

   4. النشاط الثقافی از شیخ عبدالغنی خضری و سید مرتضی حکمی

   5. دو هفته نامه البیان به همت علی خاقانی

   6. مجله الشعاع از عبدالهادی عصامی

  هدف از انتشار مجله «العدل الاسلامی» گسترش فضیلت و محو رذیلت و دور شدن مردم از دین به معنای بی اطلاعی آنان از تعالیم متعالی آن شمرده شده است. از جمله امتیازات این نشریه آن است که چند تن از علمی بنام عصر مانند شیخ محمد حسین کاشف الغطاء، شیخ عبدالکریم زنجانی، شیخ محمد حسین الزین و شیخ محمد حسین مظفری بر این مجله تقریظ نوشتند و مجله با چنین پشتوانه ای انتشار خود را آغاز کرد.

   

  


از «قم» تا «دمشق» و«بیروت» - 9
مقاله

 

                              گزارش سفر به سوریه و لبنان ، ۴ لغایت ۱۷ خرداد  ۱۳۹۰

 

    تحصیل و اشتغال زنان

  امشب بعد از شام در جلسه انس دوستان بحث ازدواج پسرها و دخترها و مشکلات امروز آن مانند  تحصیل و اشتغال خانم ها، بیکاری پسران در جامعه ایران مورد بحث قرار گرفت و تا ساعت 1 بامداد بحث مفصلی با آقای طارمی پیش آمد. هر یک از دوستان که با نمونه هایی از مشکلات ازدواج دختران و پسران روبرو بودند، مطرح کردند. از آن جمله این که امروز اگر یک جوانی بخواهد با دختر خانه داری ازدواج کند، با مشکل روبروست. غالب دختران و خانواده هایشان به چنین خواستگاری جواب منفی می دهند. به خصوص اگر طلبه باشد و اشتغال همسر را مانع تحصیل خود بداند.

  آقای طارمی معتقد بود که تمدن و جهانی شدن در حال پیشرفت است و شما حق ندارید و نمی توانید مانع آن شوید. تحصیل و اشتغال حق زنان است و شما نمی توانید مانع آن شوید و هیچ مانعی هم برای ازدواج و زندگی نیست. ایشان قبول نداشت که اشتغال زن مانع زندگی طلبگی یا تربیت فرزندان خوب است.

  بنده معتقد بودم که بعد از پیروزی انقلاب مسئله تحصیل و اشتغال زنان به صورت افراطی از سوی حکومت مطرح و دنبال شد. دولت ها هم به هر دلیل، یا به خاطر اعتقادشان، یا به خاطر وام گرفتن از صندوق بین المللی پول یا فشار نهاد های بین المللی این راه را تعقیب کردند. زنان ما هم که گمان کردند حقوق از دست رفته شان در این مسیر تأمین می شود، همه چیز را فدای آن کردند. زندگی، شوهر، تربیت فرزند. بر این باور هستم که یکی از علل اصلی تربیت نادرست نسل جدید رها کردن آنان توسط مادران و رفتن دنبال تحصیل و اشتغال بود.

 


از «قم» تا «دمشق» و«بیروت» - 8
مقاله

     

                            گزارش سفر به سوریه و لبنان ـ ۴ لغایت ۱۷ خرداد ۱۳۹۰

 

  شنبه ، 14 خرداد

  با این که دیشب به مقدار کمی نان و پنیر اکتفا کردم ولی تا صبح از درد معده و مفاصل خوابم نبرد. به ناچار باز هم به آقای برهانی که جوانی فعال و متواضع است، به یک پزشک متخصص گوارش به نام دکتر بلال اسد فرحات مراجعه کردم. با آن که از خواب بیدارش کردیم، ولی بسیار متواضعانه و با احترام کامل در منزلش ما را پذیرفت، حتما به خاطر این که مریض یک روحانی و میهمان آقای خفاف است. با دقت از بیماری جویا شد و با داروهایی که تجویز کرد اظهار امیدواری نمود که با خوردن آن ها بهبود پیدا کنم. اتفاقا با خوردن داروها به مرور بهبود یافتم. بدون آن که حق ویزیت دریافت کند، فقط خواست دعایش کنیم و در پایان به زبان فارسی گفت: خداحافظ. بعدا متوجه شدم که او نماینده مقاومت در پارلمان لبنان است.

   امروز صبح آقایان سروش، صالحی و زمانی نژاد قرار گذاشته بودند که برای قدم زدن کنار دریا بروند. آقای سروش با آن که صبحانه آماده کرده بود تا با خود ببرند، ولی آن دو بزرگوار به خاطر خستگی از خواب بیدار نشدند، به ناچار صبحانه را به واحد آقایان مختاری و طارمی برده و صرف کردند. قرار بود صبح زود عازم بعلبک شویم و تا به دمشق برسیم و بعد از ظهر به حلب پرواز کنیم ولی به خاطر اوضاع نا آرام بعد از نماز جمعه دیروز سوریه و شلوغی در شهرها و از آن جمله حلب، صلاح دیدند که سفر لغو شود.

   عده ای در تظاهرات سوریه کشته شده اند. گفته می شود چون سوری ها فکر نمی کردند روزی در کشور آن ها هم ناآرامی به وجود آید، اصلا به فکر نیروی ضد شورش نبوده اند تا بتوانند بحران را کنترل کنند. به همین جهت تلفات زیاد است. اخیرا خانم کلینتون، وزیر خارجه امریکا گفته: به دنبال اجماع جهانی بر علیه سوریه هستیم. اگر چنین باشد و آن ها با بشار اسد کنار نیایند، معلوم نیست اوضاع سوریه به این زودی ها آرام شود. تظاهرات و نا آرامی ها هر هفته از هفته قبلی بیشتر می شود.البته در سوریه بخش قابل توجهی از مردم هم حامی حکومت اند و این نا آرامی ها را توطئه دشمنان سوریه مانند امریکا و اسرائیل می دانند، چیزی که صدا و سیمای ما هم پس از مدت ها سکوت نسبت به حوادث سوریه، از آن سخن می گوید.

   صرف نظر از نارضایتی بخش وسیعی از مردم سوریه، و رفتارهای نادرست دولت با مردم، واقعا اگر سوریه آسیب ببیند، ایران و لبنان هم آسیب می بیند. بالاخره سوریه در خط مقدم مبارزه با اسرائیل است و قطعا آن ها هم در دامن زدن به نا آرامی ها نقش دارند. از این رو، مسئله در سوریه خیلی حساس است، هم مردم و هم دولت سوریه باید هوشیارانه عمل کنند. لازم است خواست های مردم به طور کامل رعایت شود و مردم هم از سوء استفاده دشمن جلوگیری کنند.

  

   


از «قم» تا «دمشق» و «بیروت» - 7
مقاله

                                      گزارش سفر به سوریه و لبنان - ۴ لغایت ۱۷ خرداد ۱۳۹۱

 

     4شنبه ، 11 خرداد

  بعد از نماز صبح خوابیدم و ساعت 8 بیدار شدم. آقای سروش نبود. احتمالا برای پیاده روی رفته، صبحانه را آماده کرده و آقای معراجی را بیدار کردم. مدعوین همایش آقایان مختاری ، صالحی و زمانی نژاد با میهمانان همایش به جبع و جزّین رفته اند که برنامه روز سوم همایش بود. صبح اجلاسی خواهند داشت و بازدید از اماکن دیدنی منطقه. شنیدیم آقای سبحانی با آن که امروز برنامه سخنرانی و ارائه مقاله داشت، نرفته؛ شاید به خاطر انتقادهایی که از برنامه روز دوم داشت، شرکت نکرده است.

 

  یاد کردی از یک روحانی با اخلاص

 

  امروز ظهر میهمان حجت الاسلام دکتر مهدی غروی از دوستان قدیمی آقای معراجی هستیم که در منطقه قماطیه، 30 کیلومتری بیروت منزل دارد. آقای غروی از 20 سال قبل در روستای بسوس در منطقه قماطیّه، که ده هزار جمعیت دارد و منطقه ای بسیار زیبا در حومه بیروت است، ساکن است. راه پدر را دنبال کرده و افزون بر تحصیلات کلاسیک در دانشگاه ژوزف و تدریس در دانشگاه، تحقیق و قضاوت، به امامت جمعه و جماعت و ارشاد و هدایت مردم مشغول است. مردم منطقه به وی علاقمندند که توانسته با همه مشکلات بماند.

   آقای غروی به درخواست ما ماجرای سفر و اقامتش در اینجا را توضیح داد و گفت:

   «پدرم از شاگردان امام بود، و در سال 1342 در مبارزات حضور داشت و به همین جهت تحت تعقیب قرار گرفت، به ناچار راهی نجف شد. در حوزه نجف در دروس امام خمینی و آیت الله خوئی شرکت می کرد. در سال 1345 گروهی از لبنانی ها از آقای خوئی می خواهند که مبلّغی را به منطقه آن ها اعزام کند. برخی از اطرافیان ایشان را معرفی می کنند. وی به همراه برادر کوچکم، برای بازدید از منطقه راهی لبنان می شود. مردم از او استقبال گرمی می کنند و برادرم را نگه می دارند تا پدرم هر چه زودتر بازگردد. او هم به ناچار اهل و عیالش را برداشته و راهی لبنان شده و در قماطیه مقیم می شود. بعضی از بستگان هم علاقمند شده و به لبنان می آیند.

  مرحوم پدرم سالیان متمادی در این جا به هدایت و ارشاد مردم می پردازد تا این که در سال 1370 وفات می کند. من در آن سال در قم مشغول تحصیل بودم . از من خواستند که به منطقه بیایم. من قبل از انقلاب برای تحصیل به قم آمده بودم و امام موسی صدر از آمدنم راضی نبود. با ایشان مکاتباتی داشتم. از جمله سفارشاتشان این بود که مثل بعضی از طلبه های قم بی سواد نباشم و دروس جدید هم بخوانم . من هم به طور نامحسوس در مقطع کارشناسی تحصیل کرده و همزمان با انقلاب فرهنگی درسم تمام شد. با اصرار مردم به منطقه آمدم و تا کنون در این مسجد مشغول امامت و ارشاد مردم هستم. آن چه توانسته مرا در این جا نگه دارد علاقه و محبت مردم است . اگر احساس کنم که مردم مرا نمی خواهند، یک لحظه هم نمی مانم.»

   انصافا زندگی در دیار غربت سخت است. زندگی در بیروت به رغم زیبایی ها و جاذبه هایی که دارد، برای کسی که علاقمند است در قم، مرکز علم و دانش باشد، آسان نیست ولی خدماتی که پدر ایشان در این منطقه انجام داده و در طول سالیان متمادی در شرایط سخت و دشوار این کشور به وبژه در سال های جنگ داخلی و خطر اسرائیل، تحمل کرده، موجب شده که مردم به او و خانواده اش علاقمند شوند و انتظار داشته باشند که یکی از فرزندانش راه پدر را ادامه دهند و نیازهای دینی و معنوی آنان را برآورده سازد. خداوند جزای خیر دهد.

 


مجموع خبرها 173 (35 صفحه | درهر صفحه 5)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 ]
مطالب قبلی
Saturday, January 21
· هاشمی وارسته از تملق گویی و تملق شنوی
· هاشمی وارسته از ریا و تزویر
Thursday, December 29
· از «تدوین» تا «بازنگری»قانون اساسی جمهوری ا
Friday, December 23
· حسن راستگویی و قبح دروغگویی
Friday, December 09
· «نجف، بیروت، دهلی»
Thursday, December 01
· صلح و جنگ در منطق شیعه
Friday, November 04
· مبانی فقهی انقلاب اسلامی از نگاه امام خمینی
Thursday, September 29
· نقش مردم در جمهوری اسلامی
Thursday, September 01
· قیام حسینی و آزادی مردم از استبداد و بردگی
Tuesday, August 09
· نائینی و نفی استبداد در اسلام

مطالب قدیمی تر

تالیفات

 

دریافت فایل(pdf)

دریافت فایل(pdf)

 

دریافت فایل(pdf)

   

دریافت فایل(pdf)  

   

 دریافت فایل(pdf)

 

دریافت فایل(pdf) 

 

 دریافت فایل(pdf)

 

دریافت فایل(pdf)

 

دریافت فایل(pdf)

Image result for ‫حقوق شهروندی در اندیشه اسلامی‬‎

Image result for ‫مبانی فقهی امر به معروف و نهی از منکر منتشر شده‬‎

Image result for ‫فرمانبرداری و نافرمانی مدنی منتشر شد‬‎