شنبه 27 بهمن 1397
  زندگينامه

    مقالات

    تاليفات

    دروس

    نگارخانه

    سخنراني

    فعاليت هاي فرهنگي

    همایش ها و سمینارها

    نقدها و پاسخ ها

    خبرها و گزارش ها

 
از «قم» تا «دمشق» و «بیروت» - 6
مقاله

                                                     

                                         گزارش سفر به سوریه و لبنان ـ   ۴ لغایت ۱۷ خرداد  ۱۳۹۰

 

   ۲ شنبه، 9 خرداد

 

  بازدید از مجمّع الامام الصادق (ع)

  صبح امروز برنامه بازدید از مجمّع داشتیم. ابتدا سالن اجتماعات را که گفته می شد در منطقه ضاحیه بی نظیر است، دیدیم. از نظر سیستم صوتی و روشنایی هم بسیار پیشرفته است. از این رو، مراسم های مختلفی در آن برگزار می شود. دو سال قبل افتتاح شده و قرار است مراسم افتتاحیه همایش شهیدین نیز در همین جا برگزار شود.

  از کتابخانه عمومی شیخ بهاء الدین عاملی نیز که امکانات بسیار خوبی برخوردار است، دیدن کردیم. از اقدامات ابتکاری این کتابخانه، اسکن فهرست تفصیلی کتب و فهرست مجلات به همراه فهرست مقالات، برای استفاده در اینترنت است. شبیه کاری که مرکز تحقیقات نور تحت عنوان magnet در قم انجام داده است. در این کتابخانه از روش سیمفونی که حاصل تلفیق دو روش «الافق» و unicorn است، استفاده شده تا بتوان آثار را فهرست کرده و در موارد نیاز در شبکه داخلی و شبکه اینترنت به صورت دقیق جستجو کرد.

  آقای معراجی نسبت به برنامه های فوق که در ایران هم در کتابخانه ها مورد استفاده قرار می گیرد، ایرادی دارد و آن این که در قفسه ها کتاب هایی هست که در فهرست کامپیوتری نیست و این نشان می دهد که برنامه نقص دارد. کتابخانه از ساعت 10 صبح تا 6 بعد از ظهر به روی مراجعان باز است و خدماتی مانند: امانت کتب، فهرست الکترونیکی، دسترسی به اینترنت، روزنامه ها و مجلات، فتوکپی و ......... ارائه می دهد.

  بعد از بازدید از مجمّع، با آقایان طارمی و سروش به سراغ آقای بوذرجمهری در دفتر دانشنامه در بیروت رفتیم.. آپارتمان خوبی با قیمت مناسب اجاره کرده اند. بهای چنین واحدی در مکانی مشابه در تهران لااقل دو برابر است. معلوم می شود بهای مسکن در این جا ارزان تر است. وی در این دفتر متعهد شده که تعریب هر جلد دانشنامه را از مرحله ترجمه، ویرایش و .... تا چاپ پیگیری کند. ساعتی در مغازه های اطراف گشتی زدیم و از کتابفروشی معروفی که آقای زائری پیشنهاد کرده بود، خرید کردیم. مجموعه کتبی را که به همت آقای سبحانی و همکارانش در بیروت به چاپ می رسد، در این کتابفروشی مشاهده کردیم.

   هنگام ظهر آقای معراجی امیر سفر اطلاع داد که برای ناهار به رستوران جواد در منطقه ضاحیه برویم. دوستان همسفر به همراه آقای برهانی مسئول انتشارات موسسه آل البیت (ع) در بیروت منتظر ما بودند. پس از ناهار به محل اقامت برگشتیم تا بعد از استراحت در افتتاحیه کنگره شهیدین که با همکاری دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم و رایزنی فرهنگی ایران در لبنان برگزار می شود، شرکت کنیم. قرار است همایش با پیام آقای دکتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و سخنرانی نبیه بری آغاز شود.

 


از «قم» تا «دمشق» و «بیروت» - 5
مقاله

                                      گزارش سفر به سوریه و لبنان ـ ۴ لغایت ۱۷ خرداد ۱۳۹۰

  

  

   وضعیّت حجاب در جامعه ایران

   امشب بعد از شام فرصتی شد تا در باره «وضعیت حجاب در جامعه ایران» صحبت کنیم. دوستان همگی معتقد بودند که با آن که در اینجا حجاب اجباری نیست و زنان بی حجاب زیادی هستند، اما رفتار اجتماعی مناسب تر از ایران است. با وجود جوانان دختر و پسر از مزاحمت و الواطی خبری نیست. اما در ایران رفتارهای ناهنجار زیادی به چشم می خورد که هر یک از دوستان نمونه هایی نقل کردند.

   علل و عواملی برای این مسئله مطرح شد. عوامل سیاسی، اجتماعی، بیکاری و بلاتکلیفی، انحطاط اخلاقی، ماهواره و اینترنت که البته بعضی از این عوامل در کشورهای دیگر هم هست. یک تفاوت دیگر هم هست و آن وجود مراکزی است در کشورهای دیگر، که اهلش به آنجا می روند ولی در ایران به خاطر فقدان چنین مراکزی، رفتارهای ناهنجار به کوچه و خیابان کشیده می شود و دختر و پسر می خواهند خود را در خیابان تخلیه کنند. نمی توان توقع داشت که همه سلمان و ابوذر باشند.

   به نظر می رسد یکی دیگر از عوامل وضع فعلی ما «اختلاف نظر مسئولان و دست اندرکاران در چگونگی برخورد با این معضل اجتماعی» است. بر این مسئله بیافزایید مشکلات اقتصادی، بیکاری، رشد تشریفات و تجملات، بالا رفتن سن ازدواج و افزایش آمار طلاق را که در سال های اخیر به خاطر ناتوانی دولت به شدت افزایش یافته است.

    

   شنبه، 7 خرداد

  


از «قم» تا «دمشق و «بیروت» - 4
مقاله

                                 

                                       گزارش سفر به سوریه و لبنان - ۴ لغایت ۱۷ خرداد ۱۳۹۰

  

   ديدار با حجت الاسلام و المسلمين واحدي

   با آقاي شيخ حليم بهبهاني راهي محل اقامت حجت الاسلام آقاي سيد احمد واحدي شديم . در مسير كوتاهي كه پياده طي مي كرديم، ‌از دور صداي جشن و آواز شنيديم، جلوتر كه آمديم با رقص و پايكوبي تعداي از جوانان در وسط كوچه روبرو شديم. عبور حدود ده روحاني از اين مسير چندان خوشايند نبود. در همين فكر بودم كه جواني پيش آمد و گروه ما را راهنمايي كرد كه وارد مغازه اي شده و از درب ديگر آن خارج شويم. بدين وسيله با درايتي كه به خرج داد مسير ديگري را نشانمان داد و ما را از اين محذور رها ساخت.

   در منزل آقاي واحدي كه چند صندلي در حياط چيده بودند، افراد ديگري هم حضور داشتند. از آن جمله طلبه جواني،‌ اهل بورسای تركيه كه به چند زبان مسلط بود و اينك به سوريه آمده بود تا با اقامت موقت در دمشق به زبان عربي هم مسلط شود. او در تركيه يك نيم فصلنامه به نام «اهل بيت» منتشر مي كند و تا 4 شماره پيش رفته است. هم چنين حجت الاسلام آقاي ترابي، نماينده آيت الله شيخ يوسف صانعي كه گويا براي بررسي اوضاع دمشق آمده تا در صورت لزوم دفتري افتتاح كنند.

  آقاي واحدي قبل از انقلاب از طرف آيت الله شريعتمداري به سوريه آمده، ‌و بعد از انقلاب اقداماتي انجام داده است. از جمله اقدامات وي كه با طول و تفصيل نقل مي كرد، احداث گنبد و بارگاهي براي قبر دختري به نام «سكينه بنت علي» در 6 كيلومتري دمشق به نام «داريا»ست. وي معتقد است كه اين قبر متعلق به دختر امير مومنان علي (ع) است. اما دلائلي كه بدان استناد مي شود فقط اثبات مي كند كه امير مومنان دختري به نام سكينه داشته است، اما اين كه اين قبر متعلق به او باشد، چندان روشن نيست.

   برای اثبات این که این قبر متعلق به سکینه بنت امیر مؤمنان علی (ع) است، به شهرت آن در میان مردم در گذشته استناد می شود، شهرتی که نسل های بعدی از نسل های قبلی گرفته اند. بر اساس اسناد زمان اشغال سوریه به دست فرانسوی ها در سال 1938 م، مردم این منطقه به قبری متعلق به سکینه بنت علی تبرک می جویند.

   مجله «المرشد» که با هدف فرهنگی و احیای تراث و آثار در دمشق منتشر می شود، شماره 25 ـ 26 خود را به «السیّده سکینه بنت الامام علی بن ابی طالب و السیّده فاطمه الزهراء (ع)» اختصاص داده است. از جمله محققان تاریخ که در این مجله از استناد این قبر به سکینه دختر امیرمؤمنان سخن گفته اند، علامه سید جعفر مرتضی عاملی و شیخ جعفر مهاجر از علمای بعلبک هستند. در این مجله مقالات متعددی در اثبات وجود دختری به نام سکینه برای علی (ع) و فاطمه زهرا (س) به رشته تحریر درآمده، هم چنین از منابع تاریخی که از وجود چنین فرزندی برای آن دو بزرگوار سخن گفته اند، و نیز کتاب هایی که در باره شخصیت سکینه بنت علی (ع) نوشته شده، نام برده شده است.

  در ميان كساني كه معتقدند استناد اين قبر به دختر امير مومنان صحت ندارد، به شوخي گفته مي شود: «سكينه بنت واحدي»! و ايشان هم البته از اين كنايه خوشش نمي آيد. آقاي بهبهاني هم از جمله همين افراد است. معتقد است كه اقداماتي از اين دست، كه صرفا به خاطر ميل يك تاجر عرب براي خرج كردن در اين نقطه صورت گرفته، سبب مي شود كه اماكن متبركه ديگر كه از نظر تاريخي مستند است، مورد شك و ترديد قرار گيرد و مسلّمات تاريخي مخدوش گردد.

 


از «قم» تا «دمشق» و «بیروت» - 3
مقاله

                                                         

                                          گزارش سفر به سوریه و لبنان - ۴ لغایت ۱۷ خرداد ۱۳۹۰

    بازديد از دارالفكر و ديدار با مؤسس آن

  آقاي معراجي كلّي گز و سوهان و زعفران براي شخصيت ها و دوستان در سوريه و لبنان آورده و مشغول رتق و فتق آن هاست. بعد از صبحانه برنامه بازديد از بعضي از كتابفروشي ها و خريد كتاب توسط برخي از دوستان داشتيم. به دارالفكر رفتيم كه از ناشران معروف و فعال است. پس از خريد كتاب در طبقه بالا به ديدن محمد عدنان سالم (متولد 1932 م)، فارغ التحصيل رشته حقوق، نويسنده، موسس دارالفكر و رئيس اتحاديه ناشران جمهوري عربي سوريه رفتيم.

   او دارالفکر را با همراهي محمد و احمد الزعبي در پنجاه و چند سال قبل تأسیس کرده است. پيرمردي موقّر و محترم به نظر رسيد. بعضي از دوستان به خصوص آقاي معراجي با وي سابقه آشنايي داشتند. او كه پيشتر سفر هايي به ايران داشته، از نقش جمهوري اسلامي در عرصه هاي فرهنگي به ويژه كتاب در جهان اسلام تقدير كرد و نسبت به آينده جهان اسلام اظهار اميدواري نمود. فضاي سوريه اجازه نمي داد كه قدري در باره اوضاع سوريه صحبت كنيم. صحبت ها به مقوله كتاب و نمايشگاه اخير كتاب در ايران محدود شد.

   در پايان ديدار، جزوه اي از آثارش را در موضوع فلسطين با عنوان‌«القدس 2048» هديه داد. جزوه به سبك داستان نوشته شده، پسري ده ساله كه از طريق تصاوير تلویزيوني با جنايات صهيونيست ها در فلسطين آشنا مي شود. گفتگوي او را با پدر و مادرش و اطلاعاتي كه از اين طريق به دست مي آورد و در خود نوعي همدردي با كودكان فلسطيني احساس مي كند، منعکس کرده است. او به هنگامي كه جنيني در رحم مادرش بوده به سرزمين وحي سفر كرده و همين بهانه مي شود كه مادرش از حج براي او بگويد.

   نويسنده در اين جزوه از تحولي كه در جوانان امروزي نسبت به نسل هاي قبلي پيش آمده سخن مي گويد و داستان را در جهت آزادي قدس پيش مي برد و بر اين باور است كه كمتر از دو دهه ديگر قدس آزاد خواهد شد. ان شاء الله

   عدنان سالم بيش از ده اثر به رشته تحرير درآورده و در خلق «المعجم المفهرس لمعاني القرآن العظيم» نيز مشاركت داشته است.

  


از «قم» تا «دمشق» و «بیروت» - 2
مقاله

  

                                                گزارش سفر به سوریه و لبنان ـ ۴ لغایت ۱۷خرداد ۱۳۹۰

   نگران همسرم بودم كه گرفتار آنفولانزاي سختي شده بود، قبل از پرواز تماسي با قم گرفته و احوالپرسي كردم. ساعت 19:30 به وقت محلي (21 به وقت تهران) به فرودگاه دمشق رسيديم.

   جمهوری عربی سوریه از سال 1946م از یوغ استعمار فرانسه خارج شد و استقلال یافت. این کشور در شمال غربی آسیا قرار دارد و از شمال با ترکیه، از شرق با عراق، از جنوب با اردن و فلسطین و از غرب با لبنان و دریای مدیترانه هم مرز است. از این جهت دارای موقعیت استراتژیک بوده و در نقطه تلاقی سه قارّه آسیا، اروپا و افریقا قرار دارد و دارای بیش از 20 میلیون جمعیت است. مرکز کشور دمشق با چهار میلیون جمعیت است. دارای هوای معتدل بوده و در طول سال چهار فصل دارد. در این کشور ده ها مکان و مقام متعلق به اهل بیت رسول خدا(ص) وجود دارد. در دمشق و اطراف آن 20 مورد، حلب و مناطق اطراف آن 7 مورد، در لاذقیّه و اطراف آن 4 مورد، در حماه و اطراف آن 4 مورد، و در حمص و منطقه اطراف آن 3 مورد نام برده اند.

   حجت الاسلام شيخ حليم بهبهاني نماينده آيت الله  سيستاني در سوريه و مسئول دفتر ايشان در دمشق، دو دستگاه ماشين براي انتقال دوستان به فرودگاه اعزام كرده بود. آقاي بهبهاني در مقابل دفتر به استقبال آمد و به اعضاي هيئت خوشامد گفت. دقایقی در دفتر به گفتگو با ایشان گذشت و به پرسش های دوستان در بعضی از زمینه ها پاسخ دادند. ايشان ضمن اشاره به كذب بودن بسياري از اخبار خبرگزاری هایی مثل «العربيه» و «الجزيره» در باره سوريه، اصل نارضايتي مردم و ناآرامي ها را تأييد كرد ولي اخبار آن ها را غلوآميز و تحریک آمیز توصيف نمود. به خاطر جو ناآرام سوريه چند توصيه داشت كه در برنامه هاي ما تأثيرگذار بود.

    


مجموع خبرها 173 (35 صفحه | درهر صفحه 5)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 ]
مطالب قبلی
Saturday, January 21
· هاشمی وارسته از تملق گویی و تملق شنوی
· هاشمی وارسته از ریا و تزویر
Thursday, December 29
· از «تدوین» تا «بازنگری»قانون اساسی جمهوری ا
Friday, December 23
· حسن راستگویی و قبح دروغگویی
Friday, December 09
· «نجف، بیروت، دهلی»
Thursday, December 01
· صلح و جنگ در منطق شیعه
Friday, November 04
· مبانی فقهی انقلاب اسلامی از نگاه امام خمینی
Thursday, September 29
· نقش مردم در جمهوری اسلامی
Thursday, September 01
· قیام حسینی و آزادی مردم از استبداد و بردگی
Tuesday, August 09
· نائینی و نفی استبداد در اسلام

مطالب قدیمی تر

تالیفات

 

دریافت فایل(pdf)

دریافت فایل(pdf)

 

دریافت فایل(pdf)

   

دریافت فایل(pdf)  

   

 دریافت فایل(pdf)

 

دریافت فایل(pdf) 

 

 دریافت فایل(pdf)

 

دریافت فایل(pdf)

 

دریافت فایل(pdf)

Image result for ‫حقوق شهروندی در اندیشه اسلامی‬‎

Image result for ‫مبانی فقهی امر به معروف و نهی از منکر منتشر شده‬‎

Image result for ‫فرمانبرداری و نافرمانی مدنی منتشر شد‬‎