چهار شنبه 12 آذر 1399
  زندگينامه

    مقالات

    تاليفات

    دروس

    نگارخانه

    سخنراني

    فعاليت هاي فرهنگي

    همایش ها و سمینارها

    نقدها و پاسخ ها

    خبرها و گزارش ها

 
از «قم» تا «دمشق» و«بیروت» - 9
مقاله

 

                              گزارش سفر به سوریه و لبنان ، ۴ لغایت ۱۷ خرداد  ۱۳۹۰

 

    تحصیل و اشتغال زنان

  امشب بعد از شام در جلسه انس دوستان بحث ازدواج پسرها و دخترها و مشکلات امروز آن مانند  تحصیل و اشتغال خانم ها، بیکاری پسران در جامعه ایران مورد بحث قرار گرفت و تا ساعت 1 بامداد بحث مفصلی با آقای طارمی پیش آمد. هر یک از دوستان که با نمونه هایی از مشکلات ازدواج دختران و پسران روبرو بودند، مطرح کردند. از آن جمله این که امروز اگر یک جوانی بخواهد با دختر خانه داری ازدواج کند، با مشکل روبروست. غالب دختران و خانواده هایشان به چنین خواستگاری جواب منفی می دهند. به خصوص اگر طلبه باشد و اشتغال همسر را مانع تحصیل خود بداند.

  آقای طارمی معتقد بود که تمدن و جهانی شدن در حال پیشرفت است و شما حق ندارید و نمی توانید مانع آن شوید. تحصیل و اشتغال حق زنان است و شما نمی توانید مانع آن شوید و هیچ مانعی هم برای ازدواج و زندگی نیست. ایشان قبول نداشت که اشتغال زن مانع زندگی طلبگی یا تربیت فرزندان خوب است.

  بنده معتقد بودم که بعد از پیروزی انقلاب مسئله تحصیل و اشتغال زنان به صورت افراطی از سوی حکومت مطرح و دنبال شد. دولت ها هم به هر دلیل، یا به خاطر اعتقادشان، یا به خاطر وام گرفتن از صندوق بین المللی پول یا فشار نهاد های بین المللی این راه را تعقیب کردند. زنان ما هم که گمان کردند حقوق از دست رفته شان در این مسیر تأمین می شود، همه چیز را فدای آن کردند. زندگی، شوهر، تربیت فرزند. بر این باور هستم که یکی از علل اصلی تربیت نادرست نسل جدید رها کردن آنان توسط مادران و رفتن دنبال تحصیل و اشتغال بود.

 


از «قم» تا «دمشق» و«بیروت» - 8
مقاله

     

                            گزارش سفر به سوریه و لبنان ـ ۴ لغایت ۱۷ خرداد ۱۳۹۰

 

  شنبه ، 14 خرداد

  با این که دیشب به مقدار کمی نان و پنیر اکتفا کردم ولی تا صبح از درد معده و مفاصل خوابم نبرد. به ناچار باز هم به آقای برهانی که جوانی فعال و متواضع است، به یک پزشک متخصص گوارش به نام دکتر بلال اسد فرحات مراجعه کردم. با آن که از خواب بیدارش کردیم، ولی بسیار متواضعانه و با احترام کامل در منزلش ما را پذیرفت، حتما به خاطر این که مریض یک روحانی و میهمان آقای خفاف است. با دقت از بیماری جویا شد و با داروهایی که تجویز کرد اظهار امیدواری نمود که با خوردن آن ها بهبود پیدا کنم. اتفاقا با خوردن داروها به مرور بهبود یافتم. بدون آن که حق ویزیت دریافت کند، فقط خواست دعایش کنیم و در پایان به زبان فارسی گفت: خداحافظ. بعدا متوجه شدم که او نماینده مقاومت در پارلمان لبنان است.

   امروز صبح آقایان سروش، صالحی و زمانی نژاد قرار گذاشته بودند که برای قدم زدن کنار دریا بروند. آقای سروش با آن که صبحانه آماده کرده بود تا با خود ببرند، ولی آن دو بزرگوار به خاطر خستگی از خواب بیدار نشدند، به ناچار صبحانه را به واحد آقایان مختاری و طارمی برده و صرف کردند. قرار بود صبح زود عازم بعلبک شویم و تا به دمشق برسیم و بعد از ظهر به حلب پرواز کنیم ولی به خاطر اوضاع نا آرام بعد از نماز جمعه دیروز سوریه و شلوغی در شهرها و از آن جمله حلب، صلاح دیدند که سفر لغو شود.

   عده ای در تظاهرات سوریه کشته شده اند. گفته می شود چون سوری ها فکر نمی کردند روزی در کشور آن ها هم ناآرامی به وجود آید، اصلا به فکر نیروی ضد شورش نبوده اند تا بتوانند بحران را کنترل کنند. به همین جهت تلفات زیاد است. اخیرا خانم کلینتون، وزیر خارجه امریکا گفته: به دنبال اجماع جهانی بر علیه سوریه هستیم. اگر چنین باشد و آن ها با بشار اسد کنار نیایند، معلوم نیست اوضاع سوریه به این زودی ها آرام شود. تظاهرات و نا آرامی ها هر هفته از هفته قبلی بیشتر می شود.البته در سوریه بخش قابل توجهی از مردم هم حامی حکومت اند و این نا آرامی ها را توطئه دشمنان سوریه مانند امریکا و اسرائیل می دانند، چیزی که صدا و سیمای ما هم پس از مدت ها سکوت نسبت به حوادث سوریه، از آن سخن می گوید.

   صرف نظر از نارضایتی بخش وسیعی از مردم سوریه، و رفتارهای نادرست دولت با مردم، واقعا اگر سوریه آسیب ببیند، ایران و لبنان هم آسیب می بیند. بالاخره سوریه در خط مقدم مبارزه با اسرائیل است و قطعا آن ها هم در دامن زدن به نا آرامی ها نقش دارند. از این رو، مسئله در سوریه خیلی حساس است، هم مردم و هم دولت سوریه باید هوشیارانه عمل کنند. لازم است خواست های مردم به طور کامل رعایت شود و مردم هم از سوء استفاده دشمن جلوگیری کنند.

  

   


از «قم» تا «دمشق» و «بیروت» - 7
مقاله

                                      گزارش سفر به سوریه و لبنان - ۴ لغایت ۱۷ خرداد ۱۳۹۱

 

     4شنبه ، 11 خرداد

  بعد از نماز صبح خوابیدم و ساعت 8 بیدار شدم. آقای سروش نبود. احتمالا برای پیاده روی رفته، صبحانه را آماده کرده و آقای معراجی را بیدار کردم. مدعوین همایش آقایان مختاری ، صالحی و زمانی نژاد با میهمانان همایش به جبع و جزّین رفته اند که برنامه روز سوم همایش بود. صبح اجلاسی خواهند داشت و بازدید از اماکن دیدنی منطقه. شنیدیم آقای سبحانی با آن که امروز برنامه سخنرانی و ارائه مقاله داشت، نرفته؛ شاید به خاطر انتقادهایی که از برنامه روز دوم داشت، شرکت نکرده است.

 

  یاد کردی از یک روحانی با اخلاص

 

  امروز ظهر میهمان حجت الاسلام دکتر مهدی غروی از دوستان قدیمی آقای معراجی هستیم که در منطقه قماطیه، 30 کیلومتری بیروت منزل دارد. آقای غروی از 20 سال قبل در روستای بسوس در منطقه قماطیّه، که ده هزار جمعیت دارد و منطقه ای بسیار زیبا در حومه بیروت است، ساکن است. راه پدر را دنبال کرده و افزون بر تحصیلات کلاسیک در دانشگاه ژوزف و تدریس در دانشگاه، تحقیق و قضاوت، به امامت جمعه و جماعت و ارشاد و هدایت مردم مشغول است. مردم منطقه به وی علاقمندند که توانسته با همه مشکلات بماند.

   آقای غروی به درخواست ما ماجرای سفر و اقامتش در اینجا را توضیح داد و گفت:

   «پدرم از شاگردان امام بود، و در سال 1342 در مبارزات حضور داشت و به همین جهت تحت تعقیب قرار گرفت، به ناچار راهی نجف شد. در حوزه نجف در دروس امام خمینی و آیت الله خوئی شرکت می کرد. در سال 1345 گروهی از لبنانی ها از آقای خوئی می خواهند که مبلّغی را به منطقه آن ها اعزام کند. برخی از اطرافیان ایشان را معرفی می کنند. وی به همراه برادر کوچکم، برای بازدید از منطقه راهی لبنان می شود. مردم از او استقبال گرمی می کنند و برادرم را نگه می دارند تا پدرم هر چه زودتر بازگردد. او هم به ناچار اهل و عیالش را برداشته و راهی لبنان شده و در قماطیه مقیم می شود. بعضی از بستگان هم علاقمند شده و به لبنان می آیند.

  مرحوم پدرم سالیان متمادی در این جا به هدایت و ارشاد مردم می پردازد تا این که در سال 1370 وفات می کند. من در آن سال در قم مشغول تحصیل بودم . از من خواستند که به منطقه بیایم. من قبل از انقلاب برای تحصیل به قم آمده بودم و امام موسی صدر از آمدنم راضی نبود. با ایشان مکاتباتی داشتم. از جمله سفارشاتشان این بود که مثل بعضی از طلبه های قم بی سواد نباشم و دروس جدید هم بخوانم . من هم به طور نامحسوس در مقطع کارشناسی تحصیل کرده و همزمان با انقلاب فرهنگی درسم تمام شد. با اصرار مردم به منطقه آمدم و تا کنون در این مسجد مشغول امامت و ارشاد مردم هستم. آن چه توانسته مرا در این جا نگه دارد علاقه و محبت مردم است . اگر احساس کنم که مردم مرا نمی خواهند، یک لحظه هم نمی مانم.»

   انصافا زندگی در دیار غربت سخت است. زندگی در بیروت به رغم زیبایی ها و جاذبه هایی که دارد، برای کسی که علاقمند است در قم، مرکز علم و دانش باشد، آسان نیست ولی خدماتی که پدر ایشان در این منطقه انجام داده و در طول سالیان متمادی در شرایط سخت و دشوار این کشور به وبژه در سال های جنگ داخلی و خطر اسرائیل، تحمل کرده، موجب شده که مردم به او و خانواده اش علاقمند شوند و انتظار داشته باشند که یکی از فرزندانش راه پدر را ادامه دهند و نیازهای دینی و معنوی آنان را برآورده سازد. خداوند جزای خیر دهد.

 


از «قم» تا «دمشق» و «بیروت» - 6
مقاله

                                                     

                                         گزارش سفر به سوریه و لبنان ـ   ۴ لغایت ۱۷ خرداد  ۱۳۹۰

 

   ۲ شنبه، 9 خرداد

 

  بازدید از مجمّع الامام الصادق (ع)

  صبح امروز برنامه بازدید از مجمّع داشتیم. ابتدا سالن اجتماعات را که گفته می شد در منطقه ضاحیه بی نظیر است، دیدیم. از نظر سیستم صوتی و روشنایی هم بسیار پیشرفته است. از این رو، مراسم های مختلفی در آن برگزار می شود. دو سال قبل افتتاح شده و قرار است مراسم افتتاحیه همایش شهیدین نیز در همین جا برگزار شود.

  از کتابخانه عمومی شیخ بهاء الدین عاملی نیز که امکانات بسیار خوبی برخوردار است، دیدن کردیم. از اقدامات ابتکاری این کتابخانه، اسکن فهرست تفصیلی کتب و فهرست مجلات به همراه فهرست مقالات، برای استفاده در اینترنت است. شبیه کاری که مرکز تحقیقات نور تحت عنوان magnet در قم انجام داده است. در این کتابخانه از روش سیمفونی که حاصل تلفیق دو روش «الافق» و unicorn است، استفاده شده تا بتوان آثار را فهرست کرده و در موارد نیاز در شبکه داخلی و شبکه اینترنت به صورت دقیق جستجو کرد.

  آقای معراجی نسبت به برنامه های فوق که در ایران هم در کتابخانه ها مورد استفاده قرار می گیرد، ایرادی دارد و آن این که در قفسه ها کتاب هایی هست که در فهرست کامپیوتری نیست و این نشان می دهد که برنامه نقص دارد. کتابخانه از ساعت 10 صبح تا 6 بعد از ظهر به روی مراجعان باز است و خدماتی مانند: امانت کتب، فهرست الکترونیکی، دسترسی به اینترنت، روزنامه ها و مجلات، فتوکپی و ......... ارائه می دهد.

  بعد از بازدید از مجمّع، با آقایان طارمی و سروش به سراغ آقای بوذرجمهری در دفتر دانشنامه در بیروت رفتیم.. آپارتمان خوبی با قیمت مناسب اجاره کرده اند. بهای چنین واحدی در مکانی مشابه در تهران لااقل دو برابر است. معلوم می شود بهای مسکن در این جا ارزان تر است. وی در این دفتر متعهد شده که تعریب هر جلد دانشنامه را از مرحله ترجمه، ویرایش و .... تا چاپ پیگیری کند. ساعتی در مغازه های اطراف گشتی زدیم و از کتابفروشی معروفی که آقای زائری پیشنهاد کرده بود، خرید کردیم. مجموعه کتبی را که به همت آقای سبحانی و همکارانش در بیروت به چاپ می رسد، در این کتابفروشی مشاهده کردیم.

   هنگام ظهر آقای معراجی امیر سفر اطلاع داد که برای ناهار به رستوران جواد در منطقه ضاحیه برویم. دوستان همسفر به همراه آقای برهانی مسئول انتشارات موسسه آل البیت (ع) در بیروت منتظر ما بودند. پس از ناهار به محل اقامت برگشتیم تا بعد از استراحت در افتتاحیه کنگره شهیدین که با همکاری دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم و رایزنی فرهنگی ایران در لبنان برگزار می شود، شرکت کنیم. قرار است همایش با پیام آقای دکتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و سخنرانی نبیه بری آغاز شود.

 


از «قم» تا «دمشق» و «بیروت» - 5
مقاله

                                      گزارش سفر به سوریه و لبنان ـ ۴ لغایت ۱۷ خرداد ۱۳۹۰

  

  

   وضعیّت حجاب در جامعه ایران

   امشب بعد از شام فرصتی شد تا در باره «وضعیت حجاب در جامعه ایران» صحبت کنیم. دوستان همگی معتقد بودند که با آن که در اینجا حجاب اجباری نیست و زنان بی حجاب زیادی هستند، اما رفتار اجتماعی مناسب تر از ایران است. با وجود جوانان دختر و پسر از مزاحمت و الواطی خبری نیست. اما در ایران رفتارهای ناهنجار زیادی به چشم می خورد که هر یک از دوستان نمونه هایی نقل کردند.

   علل و عواملی برای این مسئله مطرح شد. عوامل سیاسی، اجتماعی، بیکاری و بلاتکلیفی، انحطاط اخلاقی، ماهواره و اینترنت که البته بعضی از این عوامل در کشورهای دیگر هم هست. یک تفاوت دیگر هم هست و آن وجود مراکزی است در کشورهای دیگر، که اهلش به آنجا می روند ولی در ایران به خاطر فقدان چنین مراکزی، رفتارهای ناهنجار به کوچه و خیابان کشیده می شود و دختر و پسر می خواهند خود را در خیابان تخلیه کنند. نمی توان توقع داشت که همه سلمان و ابوذر باشند.

   به نظر می رسد یکی دیگر از عوامل وضع فعلی ما «اختلاف نظر مسئولان و دست اندرکاران در چگونگی برخورد با این معضل اجتماعی» است. بر این مسئله بیافزایید مشکلات اقتصادی، بیکاری، رشد تشریفات و تجملات، بالا رفتن سن ازدواج و افزایش آمار طلاق را که در سال های اخیر به خاطر ناتوانی دولت به شدت افزایش یافته است.

    

   شنبه، 7 خرداد

  


مجموع خبرها 181 (37 صفحه | درهر صفحه 5)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 ]
مطالب قبلی
Wednesday, June 19
· احوال، افکار و آثار کاشف الغطاء
Friday, March 15
· مجلس خبرگان رهبری و یک اشکال آیین نامه ای
Saturday, February 16
· خدمات متقابل فقه و انقلاب
Friday, January 11
· استقلال قضایی
Friday, January 12
· تندیس صبر و استقامت
Wednesday, July 05
· «رهبری» در جمهوری اسلامی از نگاه شهید بهشتی
Thursday, May 04
· موازین اخلاقی در رقابت های انتخاباتی
Friday, February 17
· نقش آیت الله هاشمی در بازنگری قانون اساسی
Saturday, January 21
· هاشمی وارسته از تملق گویی و تملق شنوی
· هاشمی وارسته از ریا و تزویر
Thursday, December 29
· از «تدوین» تا «بازنگری»قانون اساسی جمهوری ا
Friday, December 23
· حسن راستگویی و قبح دروغگویی
Friday, December 09
· «نجف، بیروت، دهلی»
Thursday, December 01
· صلح و جنگ در منطق شیعه
Friday, November 04
· مبانی فقهی انقلاب اسلامی از نگاه امام خمینی
Thursday, September 29
· نقش مردم در جمهوری اسلامی
Thursday, September 01
· قیام حسینی و آزادی مردم از استبداد و بردگی
Tuesday, August 09
· نائینی و نفی استبداد در اسلام
Sunday, July 10
· دو فصلنامه تخصصی مطالعات فقه معاصر
Thursday, June 23
· آیت الله امینی و احیای «اندیشه و فقه سیاسی»

مطالب قدیمی تر

تالیفات

 

دریافت فایل(pdf)

دریافت فایل(pdf)

 

دریافت فایل(pdf)

   

دریافت فایل(pdf)  

   

 دریافت فایل(pdf)

 

دریافت فایل(pdf) 

 

 دریافت فایل(pdf)

 

دریافت فایل(pdf)

 

دریافت فایل(pdf)


Image result for ‫حقوق شهروندی در اندیشه اسلامی‬‎

Image result for ‫مبانی فقهی امر به معروف و نهی از منکر منتشر شده‬‎

Image result for ‫فرمانبرداری و نافرمانی مدنی منتشر شد‬‎