چهار شنبه 12 آذر 1399
  زندگينامه

    مقالات

    تاليفات

    دروس

    نگارخانه

    سخنراني

    فعاليت هاي فرهنگي

    همایش ها و سمینارها

    نقدها و پاسخ ها

    خبرها و گزارش ها

 
از «قم» تا «دمشق و «بیروت» - 4
مقاله

                                 

                                       گزارش سفر به سوریه و لبنان - ۴ لغایت ۱۷ خرداد ۱۳۹۰

  

   ديدار با حجت الاسلام و المسلمين واحدي

   با آقاي شيخ حليم بهبهاني راهي محل اقامت حجت الاسلام آقاي سيد احمد واحدي شديم . در مسير كوتاهي كه پياده طي مي كرديم، ‌از دور صداي جشن و آواز شنيديم، جلوتر كه آمديم با رقص و پايكوبي تعداي از جوانان در وسط كوچه روبرو شديم. عبور حدود ده روحاني از اين مسير چندان خوشايند نبود. در همين فكر بودم كه جواني پيش آمد و گروه ما را راهنمايي كرد كه وارد مغازه اي شده و از درب ديگر آن خارج شويم. بدين وسيله با درايتي كه به خرج داد مسير ديگري را نشانمان داد و ما را از اين محذور رها ساخت.

   در منزل آقاي واحدي كه چند صندلي در حياط چيده بودند، افراد ديگري هم حضور داشتند. از آن جمله طلبه جواني،‌ اهل بورسای تركيه كه به چند زبان مسلط بود و اينك به سوريه آمده بود تا با اقامت موقت در دمشق به زبان عربي هم مسلط شود. او در تركيه يك نيم فصلنامه به نام «اهل بيت» منتشر مي كند و تا 4 شماره پيش رفته است. هم چنين حجت الاسلام آقاي ترابي، نماينده آيت الله شيخ يوسف صانعي كه گويا براي بررسي اوضاع دمشق آمده تا در صورت لزوم دفتري افتتاح كنند.

  آقاي واحدي قبل از انقلاب از طرف آيت الله شريعتمداري به سوريه آمده، ‌و بعد از انقلاب اقداماتي انجام داده است. از جمله اقدامات وي كه با طول و تفصيل نقل مي كرد، احداث گنبد و بارگاهي براي قبر دختري به نام «سكينه بنت علي» در 6 كيلومتري دمشق به نام «داريا»ست. وي معتقد است كه اين قبر متعلق به دختر امير مومنان علي (ع) است. اما دلائلي كه بدان استناد مي شود فقط اثبات مي كند كه امير مومنان دختري به نام سكينه داشته است، اما اين كه اين قبر متعلق به او باشد، چندان روشن نيست.

   برای اثبات این که این قبر متعلق به سکینه بنت امیر مؤمنان علی (ع) است، به شهرت آن در میان مردم در گذشته استناد می شود، شهرتی که نسل های بعدی از نسل های قبلی گرفته اند. بر اساس اسناد زمان اشغال سوریه به دست فرانسوی ها در سال 1938 م، مردم این منطقه به قبری متعلق به سکینه بنت علی تبرک می جویند.

   مجله «المرشد» که با هدف فرهنگی و احیای تراث و آثار در دمشق منتشر می شود، شماره 25 ـ 26 خود را به «السیّده سکینه بنت الامام علی بن ابی طالب و السیّده فاطمه الزهراء (ع)» اختصاص داده است. از جمله محققان تاریخ که در این مجله از استناد این قبر به سکینه دختر امیرمؤمنان سخن گفته اند، علامه سید جعفر مرتضی عاملی و شیخ جعفر مهاجر از علمای بعلبک هستند. در این مجله مقالات متعددی در اثبات وجود دختری به نام سکینه برای علی (ع) و فاطمه زهرا (س) به رشته تحریر درآمده، هم چنین از منابع تاریخی که از وجود چنین فرزندی برای آن دو بزرگوار سخن گفته اند، و نیز کتاب هایی که در باره شخصیت سکینه بنت علی (ع) نوشته شده، نام برده شده است.

  در ميان كساني كه معتقدند استناد اين قبر به دختر امير مومنان صحت ندارد، به شوخي گفته مي شود: «سكينه بنت واحدي»! و ايشان هم البته از اين كنايه خوشش نمي آيد. آقاي بهبهاني هم از جمله همين افراد است. معتقد است كه اقداماتي از اين دست، كه صرفا به خاطر ميل يك تاجر عرب براي خرج كردن در اين نقطه صورت گرفته، سبب مي شود كه اماكن متبركه ديگر كه از نظر تاريخي مستند است، مورد شك و ترديد قرار گيرد و مسلّمات تاريخي مخدوش گردد.

 


از «قم» تا «دمشق» و «بیروت» - 3
مقاله

                                                         

                                          گزارش سفر به سوریه و لبنان - ۴ لغایت ۱۷ خرداد ۱۳۹۰

    بازديد از دارالفكر و ديدار با مؤسس آن

  آقاي معراجي كلّي گز و سوهان و زعفران براي شخصيت ها و دوستان در سوريه و لبنان آورده و مشغول رتق و فتق آن هاست. بعد از صبحانه برنامه بازديد از بعضي از كتابفروشي ها و خريد كتاب توسط برخي از دوستان داشتيم. به دارالفكر رفتيم كه از ناشران معروف و فعال است. پس از خريد كتاب در طبقه بالا به ديدن محمد عدنان سالم (متولد 1932 م)، فارغ التحصيل رشته حقوق، نويسنده، موسس دارالفكر و رئيس اتحاديه ناشران جمهوري عربي سوريه رفتيم.

   او دارالفکر را با همراهي محمد و احمد الزعبي در پنجاه و چند سال قبل تأسیس کرده است. پيرمردي موقّر و محترم به نظر رسيد. بعضي از دوستان به خصوص آقاي معراجي با وي سابقه آشنايي داشتند. او كه پيشتر سفر هايي به ايران داشته، از نقش جمهوري اسلامي در عرصه هاي فرهنگي به ويژه كتاب در جهان اسلام تقدير كرد و نسبت به آينده جهان اسلام اظهار اميدواري نمود. فضاي سوريه اجازه نمي داد كه قدري در باره اوضاع سوريه صحبت كنيم. صحبت ها به مقوله كتاب و نمايشگاه اخير كتاب در ايران محدود شد.

   در پايان ديدار، جزوه اي از آثارش را در موضوع فلسطين با عنوان‌«القدس 2048» هديه داد. جزوه به سبك داستان نوشته شده، پسري ده ساله كه از طريق تصاوير تلویزيوني با جنايات صهيونيست ها در فلسطين آشنا مي شود. گفتگوي او را با پدر و مادرش و اطلاعاتي كه از اين طريق به دست مي آورد و در خود نوعي همدردي با كودكان فلسطيني احساس مي كند، منعکس کرده است. او به هنگامي كه جنيني در رحم مادرش بوده به سرزمين وحي سفر كرده و همين بهانه مي شود كه مادرش از حج براي او بگويد.

   نويسنده در اين جزوه از تحولي كه در جوانان امروزي نسبت به نسل هاي قبلي پيش آمده سخن مي گويد و داستان را در جهت آزادي قدس پيش مي برد و بر اين باور است كه كمتر از دو دهه ديگر قدس آزاد خواهد شد. ان شاء الله

   عدنان سالم بيش از ده اثر به رشته تحرير درآورده و در خلق «المعجم المفهرس لمعاني القرآن العظيم» نيز مشاركت داشته است.

  


از «قم» تا «دمشق» و «بیروت» - 2
مقاله

  

                                                گزارش سفر به سوریه و لبنان ـ ۴ لغایت ۱۷خرداد ۱۳۹۰

   نگران همسرم بودم كه گرفتار آنفولانزاي سختي شده بود، قبل از پرواز تماسي با قم گرفته و احوالپرسي كردم. ساعت 19:30 به وقت محلي (21 به وقت تهران) به فرودگاه دمشق رسيديم.

   جمهوری عربی سوریه از سال 1946م از یوغ استعمار فرانسه خارج شد و استقلال یافت. این کشور در شمال غربی آسیا قرار دارد و از شمال با ترکیه، از شرق با عراق، از جنوب با اردن و فلسطین و از غرب با لبنان و دریای مدیترانه هم مرز است. از این جهت دارای موقعیت استراتژیک بوده و در نقطه تلاقی سه قارّه آسیا، اروپا و افریقا قرار دارد و دارای بیش از 20 میلیون جمعیت است. مرکز کشور دمشق با چهار میلیون جمعیت است. دارای هوای معتدل بوده و در طول سال چهار فصل دارد. در این کشور ده ها مکان و مقام متعلق به اهل بیت رسول خدا(ص) وجود دارد. در دمشق و اطراف آن 20 مورد، حلب و مناطق اطراف آن 7 مورد، در لاذقیّه و اطراف آن 4 مورد، در حماه و اطراف آن 4 مورد، و در حمص و منطقه اطراف آن 3 مورد نام برده اند.

   حجت الاسلام شيخ حليم بهبهاني نماينده آيت الله  سيستاني در سوريه و مسئول دفتر ايشان در دمشق، دو دستگاه ماشين براي انتقال دوستان به فرودگاه اعزام كرده بود. آقاي بهبهاني در مقابل دفتر به استقبال آمد و به اعضاي هيئت خوشامد گفت. دقایقی در دفتر به گفتگو با ایشان گذشت و به پرسش های دوستان در بعضی از زمینه ها پاسخ دادند. ايشان ضمن اشاره به كذب بودن بسياري از اخبار خبرگزاری هایی مثل «العربيه» و «الجزيره» در باره سوريه، اصل نارضايتي مردم و ناآرامي ها را تأييد كرد ولي اخبار آن ها را غلوآميز و تحریک آمیز توصيف نمود. به خاطر جو ناآرام سوريه چند توصيه داشت كه در برنامه هاي ما تأثيرگذار بود.

    


از «قم» تا «دمشق» و «بیروت» - 1
مقاله

        

   

        

                      گزارش سفر به سوريه و لبنان ـ 4 لغايت 17 خرداد 1390

      بخش عمده ای از این گزارش مفصل در فصلنامه کتاب شیعه ـ ش ۳ که از سوی «موسسه کتابشناسی شیعه» منتشر می شود به چاپ رسیده است.

                                                             ********************

    از چند ماه قبل صحبت بود كه براي شركت در «همايش بين المللي شهيدين» در لبنان، چند روز زودتر برويم كه بتوانيم به مراكز علمي و فرهنگي هم سر بزنيم و با فعاليت ها و شخصيت هاي اين كشور هم آشنا شويم. افزون بر آن، سفر به سوريه و در صورت امكان، اردن و تركيه هم مورد بحث بود.

    پيگير اين سفر هم «موسسه كتابشناسي شيعه» و حجت الاسلام  رضا مختاري، مدير اين موسسه بود. اين سفر هم در راستاي همان سفر به عتبات در سال 1388ش بود، با اندكي تفاوت. وقتي كه تاريخ برگزاري همايش معلوم شد، برنامه ريزي براي اين سفر هم شروع شد. اعضاي هيئت همان اعضاي قبلي هستند با دو تغيير؛ آقايان سيد عباس صالحي، از فضلای حوزه، عضو هيئت امناي دفتر تبلیغات اسلامی و مسئول چند نشريه علمي حوزوي؛ و علي اكبر زماني نژاد از اعضاي فعال موسسه كتابشناسي شيعه كه در نسخه شناسي و كتابشناسي مهارت دارد ، و جایگزین آقايان واثقي و حافظيان اند.

   اطلاع دادند كه سفر با يك هفته تأخير، به دلیل تعویق تاریخ برگزاري همايش به تاريخ 9 و 10 خرداد سفر در تاريخ سوم خرداد ماه سال جاري (1390ش) به لبنان و سوريه انجام خواهد شد. يك روز مانده اطلاع دادند كه بليط سوريه تهيه شده و از آن جا به لبنان خواهيم رفت.

  


بهای خنثی کردن سیاست « فریب » امویان
مقاله

 

      معروف ترین وصف امام حسین (ع) «مظلومیت» است. اما مظلومیت دو جنبه دارد :

      یکی مظلومیتی که با کشتن و جنایات بی شمار بر شخص امام و اصحاب و اهل بیتش وارد شد،

      و دیگری مظلومیتی که شخصیت، راه و قیام امام بدان گرفتار شد. مظلومیتی که از یک نظر مصیبت شهادت آن حضرت و یارانش در برابر آن ناچیز است. از آن رو، که جنایات وارده بر شخص امام و یارانش، ظلم به آن بزرگوار و خاندان رسول خدا و نهایتش بر مردم عصر و زمانه او بود، اما خیانت و جنایتی که با سیاست فریب و نیرنگ به شخصیت، راه و قیام امام شد، خیانت به بشریت بود.

   چون این خیانت و جنایت «هدایت بشریت» را نشانه گرفته و با تحریف قیام امام و وارد کردن اتهامات بی شمار به حضرت، در صدد جلوگیری از «الگو شدن قیام امام» برای مظلومان تاریخ بود. جنایت و خیانتی که امام برای خنثی کردن آن ناچار بود زنان و کودکان را با کاروان همراه کند، اقدامی که هر که شنید، حضرت را از آن منع کرد و از بی رحمی لشکر کوفه به زنان و کودکان و هتک حرمت اهل بیت رسول خدا اظهار نگرانی کرد. ابن عباس و محمد حنفیه از جمله کسانی بودند که امام را از همراه بردن زنان و کودکان برحذر داشتند (موسوعه کلمات الامام الحسین(ع) ، صص 320، 329)

   اما امام با اطلاع و آگاهی از این واقعیت و جنایات و هتک حرمتی که بر زنان و کودکان خواهد رفت، و با اطلاع از سیاست فریبی که امویان در تحریف قیام امام و تحمیل مظلومیت بر شخصیت و قیام امام دارند، این مصیبت بزرگ را به جان خرید تا همین زنان و کودکان در برابر این توطئه بایستند و امویان را رسوا کنند و هدف واقعی قیام امام به گوش همگان برسد، و تا قیام قیامت الگویی برای بشریت باشد.

 


مجموع خبرها 181 (37 صفحه | درهر صفحه 5)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 ]
مطالب قبلی
Wednesday, June 19
· احوال، افکار و آثار کاشف الغطاء
Friday, March 15
· مجلس خبرگان رهبری و یک اشکال آیین نامه ای
Saturday, February 16
· خدمات متقابل فقه و انقلاب
Friday, January 11
· استقلال قضایی
Friday, January 12
· تندیس صبر و استقامت
Wednesday, July 05
· «رهبری» در جمهوری اسلامی از نگاه شهید بهشتی
Thursday, May 04
· موازین اخلاقی در رقابت های انتخاباتی
Friday, February 17
· نقش آیت الله هاشمی در بازنگری قانون اساسی
Saturday, January 21
· هاشمی وارسته از تملق گویی و تملق شنوی
· هاشمی وارسته از ریا و تزویر
Thursday, December 29
· از «تدوین» تا «بازنگری»قانون اساسی جمهوری ا
Friday, December 23
· حسن راستگویی و قبح دروغگویی
Friday, December 09
· «نجف، بیروت، دهلی»
Thursday, December 01
· صلح و جنگ در منطق شیعه
Friday, November 04
· مبانی فقهی انقلاب اسلامی از نگاه امام خمینی
Thursday, September 29
· نقش مردم در جمهوری اسلامی
Thursday, September 01
· قیام حسینی و آزادی مردم از استبداد و بردگی
Tuesday, August 09
· نائینی و نفی استبداد در اسلام
Sunday, July 10
· دو فصلنامه تخصصی مطالعات فقه معاصر
Thursday, June 23
· آیت الله امینی و احیای «اندیشه و فقه سیاسی»

مطالب قدیمی تر

تالیفات

 

دریافت فایل(pdf)

دریافت فایل(pdf)

 

دریافت فایل(pdf)

   

دریافت فایل(pdf)  

   

 دریافت فایل(pdf)

 

دریافت فایل(pdf) 

 

 دریافت فایل(pdf)

 

دریافت فایل(pdf)

 

دریافت فایل(pdf)


Image result for ‫حقوق شهروندی در اندیشه اسلامی‬‎

Image result for ‫مبانی فقهی امر به معروف و نهی از منکر منتشر شده‬‎

Image result for ‫فرمانبرداری و نافرمانی مدنی منتشر شد‬‎