شنبه 14 تیر 1399
  زندگينامه

    مقالات

    تاليفات

    دروس

    نگارخانه

    سخنراني

    فعاليت هاي فرهنگي

    همایش ها و سمینارها

    نقدها و پاسخ ها

    خبرها و گزارش ها

 
از «قم» تا «دمشق» و «بیروت» - 3
مقاله

                                                         

                                          گزارش سفر به سوریه و لبنان - ۴ لغایت ۱۷ خرداد ۱۳۹۰

    بازديد از دارالفكر و ديدار با مؤسس آن

  آقاي معراجي كلّي گز و سوهان و زعفران براي شخصيت ها و دوستان در سوريه و لبنان آورده و مشغول رتق و فتق آن هاست. بعد از صبحانه برنامه بازديد از بعضي از كتابفروشي ها و خريد كتاب توسط برخي از دوستان داشتيم. به دارالفكر رفتيم كه از ناشران معروف و فعال است. پس از خريد كتاب در طبقه بالا به ديدن محمد عدنان سالم (متولد 1932 م)، فارغ التحصيل رشته حقوق، نويسنده، موسس دارالفكر و رئيس اتحاديه ناشران جمهوري عربي سوريه رفتيم.

   او دارالفکر را با همراهي محمد و احمد الزعبي در پنجاه و چند سال قبل تأسیس کرده است. پيرمردي موقّر و محترم به نظر رسيد. بعضي از دوستان به خصوص آقاي معراجي با وي سابقه آشنايي داشتند. او كه پيشتر سفر هايي به ايران داشته، از نقش جمهوري اسلامي در عرصه هاي فرهنگي به ويژه كتاب در جهان اسلام تقدير كرد و نسبت به آينده جهان اسلام اظهار اميدواري نمود. فضاي سوريه اجازه نمي داد كه قدري در باره اوضاع سوريه صحبت كنيم. صحبت ها به مقوله كتاب و نمايشگاه اخير كتاب در ايران محدود شد.

   در پايان ديدار، جزوه اي از آثارش را در موضوع فلسطين با عنوان‌«القدس 2048» هديه داد. جزوه به سبك داستان نوشته شده، پسري ده ساله كه از طريق تصاوير تلویزيوني با جنايات صهيونيست ها در فلسطين آشنا مي شود. گفتگوي او را با پدر و مادرش و اطلاعاتي كه از اين طريق به دست مي آورد و در خود نوعي همدردي با كودكان فلسطيني احساس مي كند، منعکس کرده است. او به هنگامي كه جنيني در رحم مادرش بوده به سرزمين وحي سفر كرده و همين بهانه مي شود كه مادرش از حج براي او بگويد.

   نويسنده در اين جزوه از تحولي كه در جوانان امروزي نسبت به نسل هاي قبلي پيش آمده سخن مي گويد و داستان را در جهت آزادي قدس پيش مي برد و بر اين باور است كه كمتر از دو دهه ديگر قدس آزاد خواهد شد. ان شاء الله

   عدنان سالم بيش از ده اثر به رشته تحرير درآورده و در خلق «المعجم المفهرس لمعاني القرآن العظيم» نيز مشاركت داشته است.

  


از «قم» تا «دمشق» و «بیروت» - 2
مقاله

  

                                                گزارش سفر به سوریه و لبنان ـ ۴ لغایت ۱۷خرداد ۱۳۹۰

   نگران همسرم بودم كه گرفتار آنفولانزاي سختي شده بود، قبل از پرواز تماسي با قم گرفته و احوالپرسي كردم. ساعت 19:30 به وقت محلي (21 به وقت تهران) به فرودگاه دمشق رسيديم.

   جمهوری عربی سوریه از سال 1946م از یوغ استعمار فرانسه خارج شد و استقلال یافت. این کشور در شمال غربی آسیا قرار دارد و از شمال با ترکیه، از شرق با عراق، از جنوب با اردن و فلسطین و از غرب با لبنان و دریای مدیترانه هم مرز است. از این جهت دارای موقعیت استراتژیک بوده و در نقطه تلاقی سه قارّه آسیا، اروپا و افریقا قرار دارد و دارای بیش از 20 میلیون جمعیت است. مرکز کشور دمشق با چهار میلیون جمعیت است. دارای هوای معتدل بوده و در طول سال چهار فصل دارد. در این کشور ده ها مکان و مقام متعلق به اهل بیت رسول خدا(ص) وجود دارد. در دمشق و اطراف آن 20 مورد، حلب و مناطق اطراف آن 7 مورد، در لاذقیّه و اطراف آن 4 مورد، در حماه و اطراف آن 4 مورد، و در حمص و منطقه اطراف آن 3 مورد نام برده اند.

   حجت الاسلام شيخ حليم بهبهاني نماينده آيت الله  سيستاني در سوريه و مسئول دفتر ايشان در دمشق، دو دستگاه ماشين براي انتقال دوستان به فرودگاه اعزام كرده بود. آقاي بهبهاني در مقابل دفتر به استقبال آمد و به اعضاي هيئت خوشامد گفت. دقایقی در دفتر به گفتگو با ایشان گذشت و به پرسش های دوستان در بعضی از زمینه ها پاسخ دادند. ايشان ضمن اشاره به كذب بودن بسياري از اخبار خبرگزاری هایی مثل «العربيه» و «الجزيره» در باره سوريه، اصل نارضايتي مردم و ناآرامي ها را تأييد كرد ولي اخبار آن ها را غلوآميز و تحریک آمیز توصيف نمود. به خاطر جو ناآرام سوريه چند توصيه داشت كه در برنامه هاي ما تأثيرگذار بود.

    


از «قم» تا «دمشق» و «بیروت» - 1
مقاله

        

   

        

                      گزارش سفر به سوريه و لبنان ـ 4 لغايت 17 خرداد 1390

      بخش عمده ای از این گزارش مفصل در فصلنامه کتاب شیعه ـ ش ۳ که از سوی «موسسه کتابشناسی شیعه» منتشر می شود به چاپ رسیده است.

                                                             ********************

    از چند ماه قبل صحبت بود كه براي شركت در «همايش بين المللي شهيدين» در لبنان، چند روز زودتر برويم كه بتوانيم به مراكز علمي و فرهنگي هم سر بزنيم و با فعاليت ها و شخصيت هاي اين كشور هم آشنا شويم. افزون بر آن، سفر به سوريه و در صورت امكان، اردن و تركيه هم مورد بحث بود.

    پيگير اين سفر هم «موسسه كتابشناسي شيعه» و حجت الاسلام  رضا مختاري، مدير اين موسسه بود. اين سفر هم در راستاي همان سفر به عتبات در سال 1388ش بود، با اندكي تفاوت. وقتي كه تاريخ برگزاري همايش معلوم شد، برنامه ريزي براي اين سفر هم شروع شد. اعضاي هيئت همان اعضاي قبلي هستند با دو تغيير؛ آقايان سيد عباس صالحي، از فضلای حوزه، عضو هيئت امناي دفتر تبلیغات اسلامی و مسئول چند نشريه علمي حوزوي؛ و علي اكبر زماني نژاد از اعضاي فعال موسسه كتابشناسي شيعه كه در نسخه شناسي و كتابشناسي مهارت دارد ، و جایگزین آقايان واثقي و حافظيان اند.

   اطلاع دادند كه سفر با يك هفته تأخير، به دلیل تعویق تاریخ برگزاري همايش به تاريخ 9 و 10 خرداد سفر در تاريخ سوم خرداد ماه سال جاري (1390ش) به لبنان و سوريه انجام خواهد شد. يك روز مانده اطلاع دادند كه بليط سوريه تهيه شده و از آن جا به لبنان خواهيم رفت.

  


بهای خنثی کردن سیاست « فریب » امویان
مقاله

 

      معروف ترین وصف امام حسین (ع) «مظلومیت» است. اما مظلومیت دو جنبه دارد :

      یکی مظلومیتی که با کشتن و جنایات بی شمار بر شخص امام و اصحاب و اهل بیتش وارد شد،

      و دیگری مظلومیتی که شخصیت، راه و قیام امام بدان گرفتار شد. مظلومیتی که از یک نظر مصیبت شهادت آن حضرت و یارانش در برابر آن ناچیز است. از آن رو، که جنایات وارده بر شخص امام و یارانش، ظلم به آن بزرگوار و خاندان رسول خدا و نهایتش بر مردم عصر و زمانه او بود، اما خیانت و جنایتی که با سیاست فریب و نیرنگ به شخصیت، راه و قیام امام شد، خیانت به بشریت بود.

   چون این خیانت و جنایت «هدایت بشریت» را نشانه گرفته و با تحریف قیام امام و وارد کردن اتهامات بی شمار به حضرت، در صدد جلوگیری از «الگو شدن قیام امام» برای مظلومان تاریخ بود. جنایت و خیانتی که امام برای خنثی کردن آن ناچار بود زنان و کودکان را با کاروان همراه کند، اقدامی که هر که شنید، حضرت را از آن منع کرد و از بی رحمی لشکر کوفه به زنان و کودکان و هتک حرمت اهل بیت رسول خدا اظهار نگرانی کرد. ابن عباس و محمد حنفیه از جمله کسانی بودند که امام را از همراه بردن زنان و کودکان برحذر داشتند (موسوعه کلمات الامام الحسین(ع) ، صص 320، 329)

   اما امام با اطلاع و آگاهی از این واقعیت و جنایات و هتک حرمتی که بر زنان و کودکان خواهد رفت، و با اطلاع از سیاست فریبی که امویان در تحریف قیام امام و تحمیل مظلومیت بر شخصیت و قیام امام دارند، این مصیبت بزرگ را به جان خرید تا همین زنان و کودکان در برابر این توطئه بایستند و امویان را رسوا کنند و هدف واقعی قیام امام به گوش همگان برسد، و تا قیام قیامت الگویی برای بشریت باشد.

 


آیت الله گلپایگانی و تدوین قانون اساسی
مقاله

      

                                   به بهانه همایش بزرگداشت آیت الله العظمی گلپایگانی

      مقدمه

    آیت الله العظمی گلپایگانی (ره) از مراجعی بود که در نهضت اسلامی ملت مسلمان ایران و حمایت از رهبری فقید آن نقش بسزایی داشت. پس از پیروزی انقلاب و تأسیس جمهوری اسلامی ، هنگامی که پیش نویس قانون اساسی آماده و به محضر امام خمینی تقدیم شد، به سفارش ایشان قبل از انتشار رسمی، برای اظهار نظر به حضور مراجع و علما ارسال گردید.

   آیت الله گلپایگانی از جمله مراجعی بود که با دقت نظر به بررسی و نقد پیش نویس پرداخته ، ضمن پیشنهاد اصولی جدید ، بیش از 60 مورد از اصول پیش نویس را نقد کرده و اصلاحات پیشنهادی خود را به محضر امام خمینی ارسال نمودند. هم چنین علما و شخصیت های دینی را به نقد و بررسی آن فرا خوانده و مرقوم داشتند:

  «از حضرات علمای اعلام و حقوقدانان مسلمان معتقد به مبانی اسلام تقاضا می‌شود که بررسی‌ها و پیشنهادهای خود را راجع به مواد قانون اساسی و تطبیق آن با ضوابط شرعی ارسال فرمایند تا هم مورد استفاده واقع شود و هم در پرونده و سوابق تاریخی این موضوع باقی بماند و برای نسل آینده حجت باشد.» (پیام مورّخه 29خرداد 1358)

   هم چنین در پاسخ نامه یکی از علمای مشهد در خصوص رسمیت مذهب جعفری نوشتند:

    « از جانب حضرات علماء اعلام و گروه‌ها و افراد مسلمان تذکرات و بیان نواقص و پیشنهاد اصلاحات لازم است، تا بحول و قوه الهی وجود اسلام و تشیع که انقلاب عظیم اسلامی ملت در پرتو الهام از آن بوده، در تمام مواد و بندهای قانون اساسی ظاهر باشد.» (کیهان 5/4/1358 ، پاسخ نامه حجت الاسلام علی نقی طبسی، 4شعبان 1399)

 


مجموع خبرها 180 (36 صفحه | درهر صفحه 5)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 ]
مطالب قبلی
Friday, March 15
· مجلس خبرگان رهبری و یک اشکال آیین نامه ای
Saturday, February 16
· خدمات متقابل فقه و انقلاب
Friday, January 11
· استقلال قضایی
Friday, January 12
· تندیس صبر و استقامت
Wednesday, July 05
· «رهبری» در جمهوری اسلامی از نگاه شهید بهشتی
Thursday, May 04
· موازین اخلاقی در رقابت های انتخاباتی
Friday, February 17
· نقش آیت الله هاشمی در بازنگری قانون اساسی
Saturday, January 21
· هاشمی وارسته از تملق گویی و تملق شنوی
· هاشمی وارسته از ریا و تزویر
Thursday, December 29
· از «تدوین» تا «بازنگری»قانون اساسی جمهوری ا
Friday, December 23
· حسن راستگویی و قبح دروغگویی
Friday, December 09
· «نجف، بیروت، دهلی»
Thursday, December 01
· صلح و جنگ در منطق شیعه
Friday, November 04
· مبانی فقهی انقلاب اسلامی از نگاه امام خمینی
Thursday, September 29
· نقش مردم در جمهوری اسلامی
Thursday, September 01
· قیام حسینی و آزادی مردم از استبداد و بردگی
Tuesday, August 09
· نائینی و نفی استبداد در اسلام
Sunday, July 10
· دو فصلنامه تخصصی مطالعات فقه معاصر
Thursday, June 23
· آیت الله امینی و احیای «اندیشه و فقه سیاسی»
Thursday, June 02
· حدود و تعزیرات در «شریعت» و «حکومت»

مطالب قدیمی تر

تالیفات

 

دریافت فایل(pdf)

دریافت فایل(pdf)

 

دریافت فایل(pdf)

   

دریافت فایل(pdf)  

   

 دریافت فایل(pdf)

 

دریافت فایل(pdf) 

 

 دریافت فایل(pdf)

 

دریافت فایل(pdf)

 

دریافت فایل(pdf)


Image result for ‫حقوق شهروندی در اندیشه اسلامی‬‎

Image result for ‫مبانی فقهی امر به معروف و نهی از منکر منتشر شده‬‎

Image result for ‫فرمانبرداری و نافرمانی مدنی منتشر شد‬‎