شنبه 27 بهمن 1397
  زندگينامه

    مقالات

    تاليفات

    دروس

    نگارخانه

    سخنراني

    فعاليت هاي فرهنگي

    همایش ها و سمینارها

    نقدها و پاسخ ها

    خبرها و گزارش ها

 
امام خميني و دغدغه كارآمدي
سخنراني

 

                       

       

       برگرفته از یک سخنرانی در نشست دانشجویی، به مناسبت سالگرد  ارتحال امام خمینی(رض)

                                                                      خرداد ۱۳۹۱

                                                     

                                                                 بسم الله الرحمن الرحيم

   مهم ترين دغدغه و نگراني امام خميني ، رهبر فقيد انقلاب و بنيانگذار جمهوري اسلامي در اواخر عمر شريف شان «جوابگو نبودن اسلام به پرسش ها و نيازهاي جديد بشر در ابعاد مختلف، و در رقابت با مكاتب شرقي و غربي» و «ناكارآمدي جمهوري اسلامي در اداره جامعه امروز بشري در مقايسه با نظام هاي سياسي مبتني بر ليبراليسم و سوسياليسم» بود.

   دين به معناي عام و اسلام به معناي خاص قرن ها به عنوان مخدّر ملت ها معرفي شده بود، به گونه اي كه توانايي حل مشكلات و مسائل بشر امروز را ندارد. چنان كه دوران حكومت هاي مبتني بر دين هم سپري شده است. سكولاريسم و ليبراليسم سرنوشت محتوم بشر در عصر كنوني و تعيين كننده سرنوشت بشر است.

 


چرا بعضی از دین می گریزند؟!
مقاله

 

  

      استاد شهید آیت الله مطهری در زمانی زندگی می کرد که به خاطر حاکمیت رژیم استبدادی و وابسته، که هیچ تعهدی نسبت به دین و ایمان مردم نداشت از یک سو، و موج فزاینده مکتب الحادی مارکسیسم در جهان و ایران از سوی دیگر، جهت گیری کلی جامعه به سوی «بی دینی و لامذهبی» بود، مع ذلک در چنین فضایی از حوزه به دانشگاه و جامعه رفت، و با مجاهدت علمی و اجتماعی خود بسیاری از نسل جوان را به سوی دین و مذهب سوق داد، و موج گرایش به دین را در این طیف ایجاد کرد و اتفاقا همین نسل بود که قدم به میدان مبارزه با رژیم داد و انقلاب اسلامی را رقم زد و در دنیای الحاد و سکولاریسم «حکومتی دینی» در این سرزمین ایجاد نمود.

  پرسش این نوشته آن است که چرا به رغم تأسیس حکومت دینی و حضور عالمان دین در عرصه اجتماع و سیاست، و به خدمت گرفتن ابزارها و امکانات دینی، «دین گریزی» در میان جوانان این مرز و بوم هم چنان مشاهده می شود؟

  نویسنده سال گذشته «علل گرایش به مادی گری» را با استفاده از آثار استاد شهید مطهری در یک مقاله کوتاه نگاشت و در سایت شخصی خود منتشر کرد. جالب است که در یک سال گذشته به رغم وجود مقالات متنوع، بیشترین مراجعه به این مقاله بوده است. اقبال به چنین موضوعاتی حکایت از وجود این آفت در جامعه دارد.

   این مشکل به قدری اهمیت دارد که بیش از پیش در باره آن تأمل شود و علل و عوامل آن شناسایی گردد. بدیهی است در یک مقاله کوتاه بررسی جامع این موضوع نیست. اما به اختصار به بعضی از این عوامل اشاره می شود.

 


چرا هنوز جای خالی استاد مطهری احساس می شود؟
همه

                                            

                                           

                                             مصاحبه صفحه حوزه روزنامه جمهوری اسلامی

                                               به مناسبت سالگرد شهادت آیت الله مطهری

                                                                                                 ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۱

 

  

   پرسش :

  سی و دو سال از شهادت استاد شهید مطهری می گذرد. با این که شخصیت های فرزانه ای در حوزه وجود داشته و هر یک منشأ برکات زیادی می باشند، اما خلأ وجودی شهید مطهری هم چنان احساس می شود، به نظر شما استاد مطهری چه ویژگی هایی داشته است که بعد از سه دهه هم چنان نیازمند او هستیم؟

   پاسخ :

   بسم الله الرحمن الرحيم استاد شهيد آيت الله مطهري (رض) داراي ويژگي هايي بود كه به صورت يك جا در كمتر كسي جمع مي شود، به همين دليل است كه هنوز بعد از گذشت سه دهه از شهادت ايشان، خلأ وجودي شان احساس مي شود. افراد و شخصيت هايي كه يك يا دو خصلت از اين ويژگي ها را داشته باشد، كم و بيش يافت مي شوند، اما امتياز استاد اين بود كه جامع اين ويژگي ها بود. بعضي از اين ويژگي ها به اختصار عبارتند از :

   1. اخلاص

  به نظر من «اخلاص» از مهم ترين ويژگي هاي آن بزرگوار بود. فعاليت هاي علمي، اجتماعي و سياسي اش براي رضاي خدا بود. بسياري از افرادي كه با ايشان حشر و نشر داشتند، ايشان را شخصيتي مخلص مي دانند. اتفاقا يكي از علل موفقيت استاد و توجه جامعه به آثار علمي ايشان، و محبوبيت شان در جامعه و قلوب مردم معلول همين خصلت است. تقيدشان به عبادات، به ويژه عباداتي كه معمولا اخلاص در آن ها بيشتر است مثل شب زنده داري، اين ويژگي را در ايشان تقويت كرده بود.


سیمای فاطمه (س) در قرآن - 3
مقاله

                                                     

                                                   به مناسبت شهادت حضرت زهرا (سلام الله علیها)

   

      5ـ سیدة النساء

  

    «فَمَنْ حَآجَّكَ فِيهِ مِن بَعْدِ مَا جَاءكَ مِنَ الْعِلْمِ فَقُلْ تَعَالَوْاْ نَدْعُ أَبْنَاءنَا وَأَبْنَاءكُمْ وَنِسَاءنَا وَنِسَاءكُمْ وَأَنفُسَنَا وأَنفُسَكُمْ ثُمَّ نَبْتَهِلْ فَنَجْعَل لَّعْنَةُ الله عَلَى الْكَاذِبِينَ»(۱) «هر کس با تو در مقام احتجاج و جدل برآید دربارة عیسی، بعد از آن‌که از طریق وحی به احوال او آگاهی یافتی، بگو بیایید ما و شما، با فرزندان و زنان خود، با هم به مباهله برخیزیم (یعنی در حق یکدیگر نفرین کنیم و از خدا بخواهیم) تا دروغگو و کافران را به لعن و عذاب خدا گرفتار سازیم.»

   آیة مبارکه دربارة مسیحیان نجران نازل شده است، آنان که عیسی را فرزند خدا می‌دانستند و تولد فرزندی بدون پدر را باور نمی‌کردند و به سخنان پیامبر اسلام دربارة حضرت عیسی اعتراض می‌کردند. خداوند که داستان حضرت عیسی را به پیامبرش آموخته بود، او را به حادثه‌ای غریب‌تر که خلقت حضرت آدم بود، تشبیه نموده و در قرآن کریم می‌فرماید: «چگونه آدم ابوالبشر بدون پدر و مادر متولد شد؟»

   این سخن، گذشته از وحی بودنش بر برهان مبتنی است. از این رو اگر کسی در وحی بودنش تردید نماید، عقل سلیم می‌تواند او را به امکان تولد حضرت مسیح بدون پدر راهنمایی نماید».(۲) پس از لجاجت و نپذیرفتن استدلال پیامبر و به فخر رازی، پس از پایان رسیدن مرحلة سخن، دستور مباهله نازل شد.

 بدین معنا که پیامبر به مسیحیان نجران فرمود: طرفین، دست به سوی آسمان بلند کنیم و از خداوند بخواهیم که جبهة حق را پیروز گرداند و جبهة باطل و دروغگو را ریشه‌کن نماید. چنین دعوتی از سوی پیامبر آن هم به همراه عزیزترین افرادش، دلالت بر اطمینان آن حضرت به حقانیت خویش و پیروزی در این هماورد دارد. پس از قرار مباهله، اسقف نجران به نمایندگان خود گفت:

  «اگر مشاهده کردید که محمد تنها با فرزندان و اهل بیتش آمده، از مباهلة با او خودداری کنید.»

  روز موعود که در محل مورد نظر و در بیابان حاضر شدند، دست علی را در دست پیامبر و حسن و حسین را در حالی که مقابل آن حضرت حرکت می‌کردند و فاطمه(س) را که پشت سرشان حرکت می‌کرد، مشاهده کردند.(۲) پیامبر عرض کرد: «اللهم هؤلاء اهلی» (۳)پروردگار اینان اهل بیت من هستند. پس رو به آنان کرده، فرمود:

                                           «چون من دعا کردم شما آمین بگویید.»(۴)

 


سیمای فاطمه (س) در قرآن - 2
مقاله


                                                      به مناسبت ایام شهادت حضرت زهرا (سلام الله علیها)
    3ـ محبوبة امت


  «قُل لا أَسْأَلُكُمْ عَلَيْهِ أَجْرًا إِلا الْمَوَدَّةَ فِي الْقُرْبَى وَمَن يَقْتَرِفْ حَسَنَةً نَّزِدْ لَهُ فِيهَا حُسْنًا إِنَّ الله غَفُورٌ شَكُورٌ * أَمْ يَقُولُونَ افْتَرَى عَلَى الله كَذِبًا...»
(1) «بگو من جز مودت و دوستی خویشاوندانم، اجر و پاداشی از شما نمی‌خواهم و هر که کار نیکو انجام دهد، ما بر نیکویی او می‌افزاییم که خدا بسیار آمرزنده و پذیرندة شکر بندگان است * بلکه (مردم نادان) خواهند گفت: محمد بر خدا دروغ بست (که محبت اهل بیت را بر مردم واجب کرد.)»


   ابن عباس دربارة شأن نزول آیات فوق که به آیات مودت شهرت یافته می‌گوید: چون اسلام، پس از هجرت پیامبر به مدینه، استحکام یافت، انصار گفتند: نزد پیامبر برویم و بگوییم در گرفتاری‌هایی که پیش می‌آید، اموال ما در اختیار تو است و می‌توانی در جهت پیشبرد دین از آن‌ها استفاده کنی. آیة شریفه نازل شد و پیامبر آن را در پاسخ آنان تلاوت فرمود. منافقان مانند همیشه که درصدد تضعیف رسول خدا بودند، اظهار داشتند: او در همان مجلس این سخن را ساخت تا ما را پس از خود نزد خویشانش ذلیل و خوار گرداند. آن‌گاه آیه دوم نازل شد که آیا بر خداوند دروغ و افترا می‌زنید؟! (2)

  گرچه در تفسیر آیه احتمالات دیگری نیز مطرح شده، اما با توجه به شأن نزول آیه و روایات متعددی که از طریق شیعه و سنی نقل شده، پیامبر بر اساس رسالتش، پاداشی جز دوستی و محبت اهل بیتش نطلبیده است. از نظر ادبی نیز تفاوتی بین این‌که استثناء در آیه «إِلا الْمَوَدَّةَ فِي الْقُرْبَى» متصل باشد یا منقطع، وجود ندارد.(3) اگر استثناء متصل باشد بدین معناست که «من پاداشی از شما نمی‌خواهم جز دوستی اهل بیتم» و اگر منقطع باشد(4) بدین معناست که دوستی اهل بیت پیامبر اجری برای پیامبر نیست، چرا که بهرة این دوستی نصیب مسلمانان و دوستداران اهل بیت آن حضرت است و بدین وسیله چنین خواسته‌ای از سوی رسول خدا در راستای دعوت مردم به دین است.

    به بیانی از علامه طباطبایی در این باره توجه نمایید:

  

مجموع خبرها 173 (35 صفحه | درهر صفحه 5)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 ]
مطالب قبلی
Saturday, January 21
· هاشمی وارسته از تملق گویی و تملق شنوی
· هاشمی وارسته از ریا و تزویر
Thursday, December 29
· از «تدوین» تا «بازنگری»قانون اساسی جمهوری ا
Friday, December 23
· حسن راستگویی و قبح دروغگویی
Friday, December 09
· «نجف، بیروت، دهلی»
Thursday, December 01
· صلح و جنگ در منطق شیعه
Friday, November 04
· مبانی فقهی انقلاب اسلامی از نگاه امام خمینی
Thursday, September 29
· نقش مردم در جمهوری اسلامی
Thursday, September 01
· قیام حسینی و آزادی مردم از استبداد و بردگی
Tuesday, August 09
· نائینی و نفی استبداد در اسلام

مطالب قدیمی تر

تالیفات

 

دریافت فایل(pdf)

دریافت فایل(pdf)

 

دریافت فایل(pdf)

   

دریافت فایل(pdf)  

   

 دریافت فایل(pdf)

 

دریافت فایل(pdf) 

 

 دریافت فایل(pdf)

 

دریافت فایل(pdf)

 

دریافت فایل(pdf)

Image result for ‫حقوق شهروندی در اندیشه اسلامی‬‎

Image result for ‫مبانی فقهی امر به معروف و نهی از منکر منتشر شده‬‎

Image result for ‫فرمانبرداری و نافرمانی مدنی منتشر شد‬‎