دوشنبه 28 بهمن 1398
  زندگينامه

    مقالات

    تاليفات

    دروس

    نگارخانه

    سخنراني

    فعاليت هاي فرهنگي

    همایش ها و سمینارها

    نقدها و پاسخ ها

    خبرها و گزارش ها

 
از قم تا نجف اشرف ـ 8
مقاله

  

                                         

                                        

                                  گزارشی از سفر علمی، فرهنگی و زیارتی به عتبات عالیات

 

    روز 3 شنبه، 25 فروردین

   

    قبل از اذان صبح توفیق پیدا کردم به حرم مشرف شوم. بعد از نماز و زیارت و تلاوت یک جزء قرآن به منزل برگشتم و تا ساعت 8 صبح خوابیدم. بعد از صبحانه گشتی در خیابان‌های اطراف حرم شریف علوی و بازار زدم.

ظهر میهمان دکتر حسن حکیم بودیم. عده‌ای از اساتید دانشگاه را دعوت کرده بود . تدارک لااقل دو نوع غذا دیده بودند. دو کودک نیز از نوه‌های میزبان به اتاق پذیرایی رفت و آمد داشتند. از آن‌ها عکس گرفتیم. دکتر حکیم دو کتاب از آثارش را به دوستان اهداء کرد. بعد از صرف ناهار برای استراحت به منزل بازگشتیم.

 

  دیدار با شیخ محمد سند

  عصر قرار ملاقات با شیخ محمد سند داشتیم. در مسجدی نزدیک محل اقامت به دیدار او رفتیم. در طبقه دوم همان مسجد مقیم است و در مسجد تدریس می‌کند. وی اصالتاً بحرینی است که پیشتر دانشجو و مقیم لندن بود. و با پیروزی انقلاب اسلامی طلبه شد و در قم به تحصیل پرداخت. هم اکنون از اساتیدی است که سال‌ها در قم به تدریس مشغول بوده و آثار و تألیفات فراوانی هم دارد. از اساتید موفق حوزه است. بنا به نیاز حوزه نجف و درخواست مرجعیت نجف به این شهر هجرت کرده و در زمینه‌های اعتقادی، فقهی و اصولی درس و بحث آغاز کرده است.

ایشان از تشنگی فراوان طلاب در نجف به تحصیل گفت که به خاطر احساس عقب ماندگی در گذشته، با تلاش مضاعفی به دنبال جبران گذشته‌اند. به طور جدی در درس‌ها حضور می‌یابند و این احساس اختصاصی به طلاب حوزه ندارد، دانشجویان دانشگاه‌ها و حتی کسبه هم که در دروس عقاید شرکت می‌کنند، چنین احساس دارند. امروز در حوزه نجف چهار تا پنج هزار نفر در مقاطع مختلف مشغول تحصیل‌اند که هزار نفر آنان در مقطع خارج به تحصیل اشتغال دارند.

  


سخن از حقوق شهروندی در مسند قدرت
مقاله

 

  

  

   يكي از ويژگي هاي دولت هاي نبوي و علوي كه آن ها را از دولت هاي ديگر متمايز مي سازد، آن است كه پيامبر اكرم (ص) و امير مومنان علي (ع) در هنگام قرار گرفتن در مسند قدرت از «حقوق شهروندي» سخن گفتند، نه در زمان انزوا و محروميت از قدرت.

   معمولا رجال و شخصيت هاي سياسي به هنگام انزوا و محروميت از قدرت براي جلب نظر و جذب آراي مردم دم از حق و حقوق آنان مي زنند اما به محض دستيابي به پست و مقام و قرار گرفتن در مسند قدرت از قانون و اطاعت از قانون و مانند آن  دم مي زنند و به مرور فراموش مي كنند كه چگونه در باره اهميت حقوق مردم و لزوم رعايت آن داد سخن داده و چه وعده ها كه به مردم مي دادند.

   يكي از نكات بسيار آموزنده قيام هاي مردمي در كشورهاي عربي آن است كه تقريبا سران همه آن ها كه امروزه به ديكتاتورهاي تمام عيار تبديل شده اند، روزي از شخصيت هاي انقلابي و مبارز و مدافع حقوق مردم بودند، ولي قدرت از آنان شخصيتي ساخت كه مردم براي به زير كشيدن شان قيام كرده و جان و مال شان را فدا مي كنند.

 

  


از قم تا نجف اشرف ـ 7
مقاله

     

                                              

                              گزارشی از سفر علمی ـ فرهنگی و زیارتی به عتبات عالیات  

                                        

  

  روز 2 شنبه، 24 فروردین

    

     در مسجد کوفه

  بعد از نماز صبح قرار بود عازم مسجد کوفه شویم. ساعت 6 تا 8 صبح در این مسجد به انجام اعمال و مناسک آن پرداختیم. با سفر قبلی من و ذهنیتی که از مسجد کوفه داشتم به کلّی تفاوت داشت. قبلاً صحن مسجد خاکی بود و امروز سنگ فرش سفید، مقام‌ها بازسازی شده و دارای منظره‌ای دلربا، شبستان مسجد بازسازی شده و برخلاف سفر قبلی که محراب مسجد را برای تعمیرات بسته بودند، آماده و خلوت برای اقامه نماز و خواندن مناجات امیرمؤمنان علی(ع) حال خوشی پیدا کردم ، حتماً آقای سروش و طارمی که سفر اولشان بود، بهره بیشتری از این اماکن معنوی ‌بردند.

  مسجد کوفه از دیر هنگام و از زمان حاکمیت صدام توسط گروهی از هندی‌ها بازسازی می‌شد و چند مرتبه به خاطر جنگ و درگیری متوقف شده و بار دیگر آغاز شده است. لوسترها و برخی از تأسیسات مسجد شبیه مساجد هندی‌هاست که در سفر به هندوستان مشاهده کرده بودم.

  آقای واثقی به خاطر قراری که با سید مهدی خرسان و بعضی از کتابخانه‌ها برای دریافت نسخ خطی داشت، از همراهی با ما عذرخواهی کرد. آقای حافظیان هم به خاطر کسالت در منزل استراحت نمود.
آقای مختاری که مقید بود اعمال را بی کم و کاست و طمأنینه انجام دهد، به همراه آقایان طارمی و سبحانی، اعمالشان 15 دقیقه دیرتر تمام شد.

 

  سپس به زیارت مرقد مطهر مسلم بن عقیل و هانی بن عروه رفتیم. کاروانی لبنانی نیز همزمان با ما به انجام اعمال و زیارت مسلم و هانی مشغول بودند.

  این مسجد یادآور مظلومیت علی بن ابی‌طالب و خطابه‌های آتشین او در تشجیع کوفیان به جهاد با دشمنان خدا و رسول خداست. یادآور اقتدار علی در دوران حاکمیتش و عزت فرزندانش، هم چنین یادآور مظلومیت مسلم بن عقیل و اسرای کربلا و زینب کبرا (س). 
 

  بعد از آن به زیارت خانه منسوب به حضرت علی (ع) رفته و دو رکعت نماز خواندیم و از آن‌جا به زیارت میثم تمار رفتیم. شخصی که نامش یادآور عشق به  علی بن ابی طالب و فرزندان او و مقاومت و ایستادگی در برابر بنی امیه است. انسان مقاومی که حاضر نشد از ذکر فضائل علی و اولاد او دست بردارد تا آن‌که زبانش را از حلقومش خارج کرده و شهیدش کردند. خرما فروش بود، امّا از یاران نزدیک امیرمؤمنان علی (ع) بود.
 


پرتوی از خطبه شعبانیه 12ـ 14
مقاله

                                            

                                   (12)

  فراز بعدی خطبه در باره «حسن خلق» است. رسول خدا به کسانی که خلق شان را در این ماه نیکو گردانند و با مردم خوش رفتاری کنند، وعده ای بس گرانبها داده و فرمودند:

 « أَيُّهَا النَّاسُ ! مَنْ حَسَّنَ مِنْكُمْ فِي هَذَا الشَّهْرِ خُلُقَهُ كَانَ لَهُ جَوَازاً عَلَى الصِّرَاطِ يَوْمَ تَزِلُّ فِيهِ الْأَقْدَام ؛ ای مردم! هر که از شما در این ماه خلق اش را نیکو گرداند، پاداش او عبور از پل صراط است در روزی که قدم ها در آن لرزان است.»

  در روایات برای «حسن خلق» ویژگی های فراوانی شمرده شده که به برخی از آن ها اشاره می شود:

 ـ از «مکارم اخلاق» که خداوند به پیامبرش عطا فرموده ،

 ـ نصف دین،

 ـ عامل  تبدیل گناهان انسان به حسنات،

 ـ محبوب نیکوکاران و عامل جذب و ایجاد محبت در مردم،

 ـ عامل  سنگین شدن کفّه اعمال نیک انسان در روز قیامت بیش از بقیه اعمال نیک،

 ـ برخوردار از پاداش مجاهد فی سبیل الله روز قیامت،

 ـ و بالاخره برخوردار از مقام و موقعیت شب زنده داران  و روزه داران .

 


پرتوی از خطبه شعبانیّه 9 - 11
مقاله

                                             

                                         (9)

 

  رسول خدا (ص) در ادامه خطبه مردم را به «توبه از گناه» و «دعا» توصیه کرده، می فرماید: «تُوبُوا إِلَى اللَّهِ مِنْ ذُنُوبِكُمْ؛ از گناهانتان توبه کرده و به سوی خدا باز گردید.»

 

بازگشت از گناه

  شکی نیست که هر انسانی در طول سال مرتکب خطا و گناه می شود. حتی بهترین و با تقوا ترین انسان ها هم دچار لغزش می شوند، گذشته از این که خطای هر کسی متناسب با موقعیت و شأن و شخصیت اوست. بسیاری از رفتار های انسان های معمولی در قاموس انسان های وارسته گناه است و در صورت ارتکاب آن ها، استغفار می کنند. «حسنات الابرار سیّئات المقربین»

  هر کسی در هر موقعیتی مرتکب خطا و گناه (به معنای وسیع آن)می شود و نیازمند توبه و استغفار است. ماه رمضان فرصتی است که خداوند در اختیار بندگان اش قرار داده تا به سوی او باز گردند. بازگشت از گناه در هر زمانی مغتنم است، اما ماه رمضان، به ویژه شب قدر به دلیل گشوده شدن درهای رحمت الهی و وعده بخشش بندگان گنهکار فرصتی استثنایی بشمار می رود.

 

دعاهایی که انس با آن ها در ماه رمضان توصیه شده، پر از توبه و استغفار به درگاه خداوند غفور و رحیم است. البته توبه و بازگشت واقعی به درگاه خدا شرایطی دارد که پرداختن به آن ها مجال واسعی می طلبد. اما به اختصار می توان گفت: جبران خطاهایی که حق خداوند در آن ها ضایع شده، آسان تر از جبران گناهانی است که در پرتو آن ها حقوق مردم زیر پا گذاشته شده است. پس آنان که با حقوق مردم سرو کار دارند، بیشتر مراقب باشند که «گناه نکردن» آسان تر از «جبران عواقب گناه» است.

 


مجموع خبرها 177 (36 صفحه | درهر صفحه 5)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 ]
مطالب قبلی
Friday, January 12
· تندیس صبر و استقامت
Wednesday, July 05
· «رهبری» در جمهوری اسلامی از نگاه شهید بهشتی
Thursday, May 04
· موازین اخلاقی در رقابت های انتخاباتی
Friday, February 17
· نقش آیت الله هاشمی در بازنگری قانون اساسی
Saturday, January 21
· هاشمی وارسته از تملق گویی و تملق شنوی
· هاشمی وارسته از ریا و تزویر
Thursday, December 29
· از «تدوین» تا «بازنگری»قانون اساسی جمهوری ا
Friday, December 23
· حسن راستگویی و قبح دروغگویی
Friday, December 09
· «نجف، بیروت، دهلی»
Thursday, December 01
· صلح و جنگ در منطق شیعه
Friday, November 04
· مبانی فقهی انقلاب اسلامی از نگاه امام خمینی
Thursday, September 29
· نقش مردم در جمهوری اسلامی
Thursday, September 01
· قیام حسینی و آزادی مردم از استبداد و بردگی
Tuesday, August 09
· نائینی و نفی استبداد در اسلام
Sunday, July 10
· دو فصلنامه تخصصی مطالعات فقه معاصر
Thursday, June 23
· آیت الله امینی و احیای «اندیشه و فقه سیاسی»
Thursday, June 02
· حدود و تعزیرات در «شریعت» و «حکومت»
Thursday, May 12
· انتشار «فرمانبرداری و نافرمانی مدنی»
Sunday, April 24
· آیا مردم حق تعیین سرنوشت دارند؟
Wednesday, March 30
· زهــرا (س) الگـــوی همگــان

مطالب قدیمی تر

تالیفات

 

دریافت فایل(pdf)

دریافت فایل(pdf)

 

دریافت فایل(pdf)

   

دریافت فایل(pdf)  

   

 دریافت فایل(pdf)

 

دریافت فایل(pdf) 

 

 دریافت فایل(pdf)

 

دریافت فایل(pdf)

 

دریافت فایل(pdf)

Image result for ‫حقوق شهروندی در اندیشه اسلامی‬‎

Image result for ‫مبانی فقهی امر به معروف و نهی از منکر منتشر شده‬‎

Image result for ‫فرمانبرداری و نافرمانی مدنی منتشر شد‬‎