چهار شنبه 12 آذر 1399
  زندگينامه

    مقالات

    تاليفات

    دروس

    نگارخانه

    سخنراني

    فعاليت هاي فرهنگي

    همایش ها و سمینارها

    نقدها و پاسخ ها

    خبرها و گزارش ها

 
سخن از حقوق شهروندی در مسند قدرت
مقاله

 

  

  

   يكي از ويژگي هاي دولت هاي نبوي و علوي كه آن ها را از دولت هاي ديگر متمايز مي سازد، آن است كه پيامبر اكرم (ص) و امير مومنان علي (ع) در هنگام قرار گرفتن در مسند قدرت از «حقوق شهروندي» سخن گفتند، نه در زمان انزوا و محروميت از قدرت.

   معمولا رجال و شخصيت هاي سياسي به هنگام انزوا و محروميت از قدرت براي جلب نظر و جذب آراي مردم دم از حق و حقوق آنان مي زنند اما به محض دستيابي به پست و مقام و قرار گرفتن در مسند قدرت از قانون و اطاعت از قانون و مانند آن  دم مي زنند و به مرور فراموش مي كنند كه چگونه در باره اهميت حقوق مردم و لزوم رعايت آن داد سخن داده و چه وعده ها كه به مردم مي دادند.

   يكي از نكات بسيار آموزنده قيام هاي مردمي در كشورهاي عربي آن است كه تقريبا سران همه آن ها كه امروزه به ديكتاتورهاي تمام عيار تبديل شده اند، روزي از شخصيت هاي انقلابي و مبارز و مدافع حقوق مردم بودند، ولي قدرت از آنان شخصيتي ساخت كه مردم براي به زير كشيدن شان قيام كرده و جان و مال شان را فدا مي كنند.

 

  


از قم تا نجف اشرف ـ 7
مقاله

     

                                              

                              گزارشی از سفر علمی ـ فرهنگی و زیارتی به عتبات عالیات  

                                        

  

  روز 2 شنبه، 24 فروردین

    

     در مسجد کوفه

  بعد از نماز صبح قرار بود عازم مسجد کوفه شویم. ساعت 6 تا 8 صبح در این مسجد به انجام اعمال و مناسک آن پرداختیم. با سفر قبلی من و ذهنیتی که از مسجد کوفه داشتم به کلّی تفاوت داشت. قبلاً صحن مسجد خاکی بود و امروز سنگ فرش سفید، مقام‌ها بازسازی شده و دارای منظره‌ای دلربا، شبستان مسجد بازسازی شده و برخلاف سفر قبلی که محراب مسجد را برای تعمیرات بسته بودند، آماده و خلوت برای اقامه نماز و خواندن مناجات امیرمؤمنان علی(ع) حال خوشی پیدا کردم ، حتماً آقای سروش و طارمی که سفر اولشان بود، بهره بیشتری از این اماکن معنوی ‌بردند.

  مسجد کوفه از دیر هنگام و از زمان حاکمیت صدام توسط گروهی از هندی‌ها بازسازی می‌شد و چند مرتبه به خاطر جنگ و درگیری متوقف شده و بار دیگر آغاز شده است. لوسترها و برخی از تأسیسات مسجد شبیه مساجد هندی‌هاست که در سفر به هندوستان مشاهده کرده بودم.

  آقای واثقی به خاطر قراری که با سید مهدی خرسان و بعضی از کتابخانه‌ها برای دریافت نسخ خطی داشت، از همراهی با ما عذرخواهی کرد. آقای حافظیان هم به خاطر کسالت در منزل استراحت نمود.
آقای مختاری که مقید بود اعمال را بی کم و کاست و طمأنینه انجام دهد، به همراه آقایان طارمی و سبحانی، اعمالشان 15 دقیقه دیرتر تمام شد.

 

  سپس به زیارت مرقد مطهر مسلم بن عقیل و هانی بن عروه رفتیم. کاروانی لبنانی نیز همزمان با ما به انجام اعمال و زیارت مسلم و هانی مشغول بودند.

  این مسجد یادآور مظلومیت علی بن ابی‌طالب و خطابه‌های آتشین او در تشجیع کوفیان به جهاد با دشمنان خدا و رسول خداست. یادآور اقتدار علی در دوران حاکمیتش و عزت فرزندانش، هم چنین یادآور مظلومیت مسلم بن عقیل و اسرای کربلا و زینب کبرا (س). 
 

  بعد از آن به زیارت خانه منسوب به حضرت علی (ع) رفته و دو رکعت نماز خواندیم و از آن‌جا به زیارت میثم تمار رفتیم. شخصی که نامش یادآور عشق به  علی بن ابی طالب و فرزندان او و مقاومت و ایستادگی در برابر بنی امیه است. انسان مقاومی که حاضر نشد از ذکر فضائل علی و اولاد او دست بردارد تا آن‌که زبانش را از حلقومش خارج کرده و شهیدش کردند. خرما فروش بود، امّا از یاران نزدیک امیرمؤمنان علی (ع) بود.
 


پرتوی از خطبه شعبانیه 12ـ 14
مقاله

                                            

                                   (12)

  فراز بعدی خطبه در باره «حسن خلق» است. رسول خدا به کسانی که خلق شان را در این ماه نیکو گردانند و با مردم خوش رفتاری کنند، وعده ای بس گرانبها داده و فرمودند:

 « أَيُّهَا النَّاسُ ! مَنْ حَسَّنَ مِنْكُمْ فِي هَذَا الشَّهْرِ خُلُقَهُ كَانَ لَهُ جَوَازاً عَلَى الصِّرَاطِ يَوْمَ تَزِلُّ فِيهِ الْأَقْدَام ؛ ای مردم! هر که از شما در این ماه خلق اش را نیکو گرداند، پاداش او عبور از پل صراط است در روزی که قدم ها در آن لرزان است.»

  در روایات برای «حسن خلق» ویژگی های فراوانی شمرده شده که به برخی از آن ها اشاره می شود:

 ـ از «مکارم اخلاق» که خداوند به پیامبرش عطا فرموده ،

 ـ نصف دین،

 ـ عامل  تبدیل گناهان انسان به حسنات،

 ـ محبوب نیکوکاران و عامل جذب و ایجاد محبت در مردم،

 ـ عامل  سنگین شدن کفّه اعمال نیک انسان در روز قیامت بیش از بقیه اعمال نیک،

 ـ برخوردار از پاداش مجاهد فی سبیل الله روز قیامت،

 ـ و بالاخره برخوردار از مقام و موقعیت شب زنده داران  و روزه داران .

 


پرتوی از خطبه شعبانیّه 9 - 11
مقاله

                                             

                                         (9)

 

  رسول خدا (ص) در ادامه خطبه مردم را به «توبه از گناه» و «دعا» توصیه کرده، می فرماید: «تُوبُوا إِلَى اللَّهِ مِنْ ذُنُوبِكُمْ؛ از گناهانتان توبه کرده و به سوی خدا باز گردید.»

 

بازگشت از گناه

  شکی نیست که هر انسانی در طول سال مرتکب خطا و گناه می شود. حتی بهترین و با تقوا ترین انسان ها هم دچار لغزش می شوند، گذشته از این که خطای هر کسی متناسب با موقعیت و شأن و شخصیت اوست. بسیاری از رفتار های انسان های معمولی در قاموس انسان های وارسته گناه است و در صورت ارتکاب آن ها، استغفار می کنند. «حسنات الابرار سیّئات المقربین»

  هر کسی در هر موقعیتی مرتکب خطا و گناه (به معنای وسیع آن)می شود و نیازمند توبه و استغفار است. ماه رمضان فرصتی است که خداوند در اختیار بندگان اش قرار داده تا به سوی او باز گردند. بازگشت از گناه در هر زمانی مغتنم است، اما ماه رمضان، به ویژه شب قدر به دلیل گشوده شدن درهای رحمت الهی و وعده بخشش بندگان گنهکار فرصتی استثنایی بشمار می رود.

 

دعاهایی که انس با آن ها در ماه رمضان توصیه شده، پر از توبه و استغفار به درگاه خداوند غفور و رحیم است. البته توبه و بازگشت واقعی به درگاه خدا شرایطی دارد که پرداختن به آن ها مجال واسعی می طلبد. اما به اختصار می توان گفت: جبران خطاهایی که حق خداوند در آن ها ضایع شده، آسان تر از جبران گناهانی است که در پرتو آن ها حقوق مردم زیر پا گذاشته شده است. پس آنان که با حقوق مردم سرو کار دارند، بیشتر مراقب باشند که «گناه نکردن» آسان تر از «جبران عواقب گناه» است.

 


پرتوی از خطبه شعبانیّه 6 ـ 8
مقاله

                                    

   

  

                                                            (۶)

   رسول خدا (ص) در این بخش از خطبه توصیه هایی می کند که به ظاهر عادی و معمولی، ولی به لحاظ تأثیر گذاری آن در سرنوشت جامعه بسیار مهم و اساسی است. دو سفارش کوتاه :

         «وقرّوا کبارکم و ارحموا صغارکم ؛ بزرگان تان را احترام و تجلیل کنید و به کوچک تر ها تان رحم کنید.» 

     

      تکریم بزرگان 

    «توقیر» را تعظیم و بالا بردن شأن و منزلت معنا کرده اند. «کبار» را هم کسانی شمرده اند که از نظر سنّی بزرگ تر یا از نظر شأن و مرتبت انسانی والا ترند.(طریحی، مجمع البحرین) احترام و تکریم بزرگان یکی از توصیه های پیشوایان دین است و در بیانات گوناگونی مطرح شده است. در این سخنرانی هم در شمار نخستین سفارش های رسول خدا دیده می شود. احترام به بزرگ ترها  سیره و سنت پسندیده ای در میان همه ملل عالم است، در منابع دینی ما هم یکی از شرایط «شیعه بودن» شمرده شده است. (بحارالانوار، ج10، ص 410) حتی کسانی را که به بزرگان احترام نمی کنند و نسبت به کوچک ترها رحم و شفقت ندارند، از خود رانده و فرموده اند: «از ما نیستند.» (همان، ج 72، ص137)

  این توصیه نسبت به کسانی که در محیط اسلام رشد کرده و ـ به اصطلاح ـ محاسن خود را در مسلمانی سفید کرده  و پیر شده اند، با تأکید بیشتری مطرح شده، به گونه ای که رسول خدا (ص) در جمله ای زیبا که افتخاری برای ما مسلمان هاست، فرمود:

   «إِنِّي لَأَسْتَحْيِي مِنْ عَبْدِي وَ أَمَتِي يَشِيبَانِ فِي الْإِسْلَامِ ثُمَّ أُعَذِّبُهُمَا ؛ تحقیقا من از عبد و کنیز خودم که در اسلام و مسلمانی پیر شده اند، حیا می کنم که آنان را در این سن و سال مجازات کنم.» (همان، ص138)

   رسول خدا این سخن را در باره عبد و کنیزی می گوید، که مرتکب تخلف شده و استحقاق مجازات دارد.  آیا همین یک جمله کافی نیست تا «اهمیت تعظیم و بزرگداشت سالخوردگان و بزرگان» و «لزوم آن» را در  خانواده، در مدرسه، در دانشگاه ، در اجتماع و کوچه و خیابان، در میدان سیاست، و در همه جا در فرهنگ اسلامی نشان دهد.

 


مجموع خبرها 181 (37 صفحه | درهر صفحه 5)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 ]
مطالب قبلی
Wednesday, June 19
· احوال، افکار و آثار کاشف الغطاء
Friday, March 15
· مجلس خبرگان رهبری و یک اشکال آیین نامه ای
Saturday, February 16
· خدمات متقابل فقه و انقلاب
Friday, January 11
· استقلال قضایی
Friday, January 12
· تندیس صبر و استقامت
Wednesday, July 05
· «رهبری» در جمهوری اسلامی از نگاه شهید بهشتی
Thursday, May 04
· موازین اخلاقی در رقابت های انتخاباتی
Friday, February 17
· نقش آیت الله هاشمی در بازنگری قانون اساسی
Saturday, January 21
· هاشمی وارسته از تملق گویی و تملق شنوی
· هاشمی وارسته از ریا و تزویر
Thursday, December 29
· از «تدوین» تا «بازنگری»قانون اساسی جمهوری ا
Friday, December 23
· حسن راستگویی و قبح دروغگویی
Friday, December 09
· «نجف، بیروت، دهلی»
Thursday, December 01
· صلح و جنگ در منطق شیعه
Friday, November 04
· مبانی فقهی انقلاب اسلامی از نگاه امام خمینی
Thursday, September 29
· نقش مردم در جمهوری اسلامی
Thursday, September 01
· قیام حسینی و آزادی مردم از استبداد و بردگی
Tuesday, August 09
· نائینی و نفی استبداد در اسلام
Sunday, July 10
· دو فصلنامه تخصصی مطالعات فقه معاصر
Thursday, June 23
· آیت الله امینی و احیای «اندیشه و فقه سیاسی»

مطالب قدیمی تر

تالیفات

 

دریافت فایل(pdf)

دریافت فایل(pdf)

 

دریافت فایل(pdf)

   

دریافت فایل(pdf)  

   

 دریافت فایل(pdf)

 

دریافت فایل(pdf) 

 

 دریافت فایل(pdf)

 

دریافت فایل(pdf)

 

دریافت فایل(pdf)


Image result for ‫حقوق شهروندی در اندیشه اسلامی‬‎

Image result for ‫مبانی فقهی امر به معروف و نهی از منکر منتشر شده‬‎

Image result for ‫فرمانبرداری و نافرمانی مدنی منتشر شد‬‎