چهار شنبه 12 آذر 1399
  زندگينامه

    مقالات

    تاليفات

    دروس

    نگارخانه

    سخنراني

    فعاليت هاي فرهنگي

    همایش ها و سمینارها

    نقدها و پاسخ ها

    خبرها و گزارش ها

 
پرتوی از خطبه شعبانیّه 3 - 5
مقاله

 

  

   

                                                          (۳)

   رسول خدا (ص) پس از بیان فضائل ماه مبارک رمضان، در ادامه از مردم می خواهد که با «نیت های صادقانه» و «قلب های پاک» از خداوندی که مربّی و پروردگار آن هاست، بخواهند که توفیق «روزه داری» و «تلاوت قرآن» را به آنان عطا فرماید.

«فَاسْأَلُوا اللَّهَ رَبَّكُمْ بِنِيَّاتٍ صَادِقَةٍ وَ قُلُوبٍ طَاهِرَةٍ أَنْ يُوَفِّقَكُمْ لِصِيَامِهِ وَ تِلَاوَةِ كِتَابِه»

از این فراز از سخنرانی حضرت هم چند نکته بسیار مهم استفاده می شود که به اختصار عبارت اند از :

1 . هر درخواستی از خداوند سبحان باید با قصد و نیّت صادقانه باشد. «صداقت با خداوند» شرط لازم جلب رحمت الهی و برخورداری از توفیقات پروردگار است. انسان اگر صادقانه از خداوند چیزی طلب کند، برآورده می شود، به خصوص در ماه رمضان که خداوند سفره نعمتش را به روی بندگانش گشوده و آنان را به میهمانی خود فراخوانده است.

بی شک برخورد منافقانه و عاری از صداقت، اگر در برخورد با بعضی از انسان ها کارساز باشد و اهداف شخص منافق را برآورده سازد، در برخورد با خداوند که «عالم السرّ و الخفیّات»، دانا به همه حقایق هستی و آگاه از نهان و آشکار آدمی است، نه تنها سودی ندارد بلکه به زیان اوست. اگر در دنیا بتوان چند صباحی با دورویی، زهدفروشی، گندم نمایی و جو فروشی، اسب خود را تاخت و با فریب مردم به آمال و آرزوهای خود رسید و با حقّه بازی و حیله گری افکار عمومی را تحت تأثیر قرار داد و بر گرده آنان سوار شد، قطعا با خداوند نمی توان چنین رفتاری داشت.

بگذریم از این که چنین افرادی غالبا در همین زندگی دنیا هم دستشان رو، مشتشان باز و رسوای عالم می شوند. از این رو، کسب توفیق الهی برای انجام اموری که «اخلاص» شرط صحت و سودمندی آن هاست، فقط با نیت صادق امکان پذیر است.


پرتوی از خطبه شعبانیّه 1 ـ 2
مقاله

                                                     

                                                       به مناسبت حلول ماه مبارک رمضان

 

  ماه رمضان دیگری آمد و بانگ آسمانی رسول خدا(ص) در گوش ها طنین انداز شد که نوید «ماه خدا» را می دهد، ماهی که از ماه های دیگر ممتاز است.

  در حدیثی موثق، امام هشتم، علی بن موسی الرضا (ع) از قول پدران بزرگوارش از امام علی (ع) نقل کرده که پیامبر خدا(ص)در آستانه ماه رمضان در یک سخنرانی به توصیف این ماه پرداخته و از عظمت و بزرگی آن سخن گفته و همگان را به استفاده از این ماه فراخواند.

  سخنرانی حضرت که در روزهای پایانی ماه شعبان ایراد شده ، به «خطبه شعبانیه» معروف شد. این خطبه در منابع معتبر حدیثی مانند «عیون اخبار الرضا(ع)»، «امالی» و «فضائل الاشهر الثلاثه» از آثار شیخ صدوق(ره) نقل شده و کتب معتبر دیگر نیز مانند «اقبال» و «بحارالانوار» از او نقل کرده اند.

  رسول خدا که پیام آور صادق الهی است سخن خود را با برشمردن ویژگی های منحصر به فرد این ماه چنین آغاز کرد:

                «أَيُّهَا النَّاسُ إِنَّهُ قَدْ أَقْبَلَ إِلَيْكُمْ شَهْرُ اللَّهِ بِالْبَرَكَةِ وَ الرَّحْمَةِ وَ الْمَغْفِرَةِ؛ ای مردم! تحقیقا ماه خدا همراه با برکت و رحمت و آمرزش به شما رو کرده است.»

 

 


از قم تا نجف اشرف - 6
مقاله

 

                                                     گزارشی از سفر علمی ـ فرهنگی و زیارتی به عتبات عالیات

                                             

    بازدید از مدارس علمیه نجف

   پس از کمی استراحت برای بازدید از مدارس علمیه نجف راه افتادیم. مدرسه شربیانی، مدرسه آخوند خراسانی، مدرسه بخارایی، مدرسه میرزا ابراهیم اصطهباناتی. اکثر این مدارس مخروبه و کلنگی است و طلبه‌ها با عسرت و سختی در آن زندگی می‌کنند. در میان آن‌ها مدرسه آخوند وضع بهتری داشت. هم از نظر وسعت و هم از نظر ساختمان و امکانات.

   در یکی از این مدارس به آیین نامه انضباطی مدرسه برخوردم که جالب بود ، همین جا نقل آن خالی از لطف نیست.
*یجب علی الاخ الزائر الانتظار لحین التاکد.
*لایسمح بدخول الضیوف بعد ساعه 2 ظهرا .
*یحق للمنتسب ان یستقبل اباه او اخاه او ابنه فی حالات الاضطرار و یمکن لهم المبیت لیله واحده .
*لایسمح بدخول الطلبه من خارج المدرسه للتباحث فیها .
*لایحق لموظف الخدمه ترک المدرسه الا بوجود البدیل .
*یمکن للطلبه من خارج المدرسه دخولها من الصباح الی ساعه 2بعد الظهر بحدود المالوف و المعروف من خلال الوضوء و شبهه یشرط ان لا یوثر علی الجو العام للمدرسه .
*الداخل الی المدرسه یجب ان یکون معروفا و موثق من اثنین من المدرسه .
*یلزم الطالب باثبات استمراریته بالدرس من خلال توثیق من استاذه المباشرفی کل 3 اشهر.
*یسقط حق الطالب بانتفاعه من المدرسه فیما اذا :
- غاب لمده 4 ایام متتالیه بلا عذر شرعی .
- غاب لمده 10 ایام متفرقه خلال3 اشهر بلا عذر شرعی .


 


  


ااز قم تا نجف اشرف ـ 5
مقاله

 

 

                                         گزارشی از سفر علمی، فرهنگی و زیارتی به عتبات عالیات

  

   ضیافت ناهار استاد شریف القرشی

   قدری دیر رسیدیم، پیرمرد بزرگوار برای استقبال به کوچه آمده و با یکایک دوستان مصافحه و معانقه کرد و بسیار اظهار خشنودی نمود. سفرة مفصلی انداخته و تدارک زیادی دیده بود. گویا میهمانان عزیزی بر او وارد شده بودند.

  چند قطعة حکایت تاریخی نقل کرد از آن جمله:

  * مختصراً ماجرای همراهی خود را در سفر حج با «العمری» عالم معروف شیعی در مدینه و رهبر شیعیان حجاز نقل کرد که در منی و در مسجد خیف با مرد عربی روبرو شد که می‌گفت: فیصل یک عیب دارد و آن این‌که اجازه می‌دهد این رافضی که برخی را لعن می‌کند، اینجا بیاید!

  * از ادیب لبنانی نقل کرد که می‌گوید: علی در حالی که ذکر خدا بر لب داشت در محراب عبادت شهید شد و عرب‌ها قدر او را ندانستند، ولی ایرانی‌ها که سنگ را از گوهر تشخیص می‌دهند، او را شناختند و از وی پیروی کردند.

  برای ناهار مرغ و خورشت فسنجان و ماهی مرغوب که از شطّ فرات صید می‌شد و برای میهمانان ویژه‌شان طبخ می‌کنند، و نیز غذاهایی دیگر که من نامش را نمی‌دانم، تدارک دیده بود. به رغم اصرار فراوانشان و غذای زیادی که خوردیم، هنوز مقدار زیادی غذا در سفره باقی مانده بود.

  با آقای معراجی بسیار مأنوس بود و این پذیرایی ویژه را به پاس آشنایی دیرینه با ایشان و قدردانی از زحماتی که آقای معراجی برای انتشار آثار وی و خدماتی که برای این مرد خدوم خاندان آل محمد کشیده، تدارک دیده بود.

  باقر شریف القرشی آثار فراوانی دربارة سیرة اهل بیت پیامبر نوشته و منتشر نموده و انصاف این است که در مقایسه با آثار دیگری که در این موضوع انتشار یافته، کم نظیر است.

  کودکی هفت،‌ هشت ساله که نوه ایشان بود، آمد و شعری در وصف امام علی (ع)خواند و همه به او آفرین گفتند، برادر کوچکترش خیلی خجالتی بود و حاضر نشد به میان جمع بیاید.

  ظهر به منزل برگشته و قدری استراحت کردیم. به هنگام بازگشت آقای معراجی گوشه‌هایی از سفر وی به ایران را گفت. این‌که سال گذشته به علت بیماری قلبی در ایران بستری شد و عمل قلب انجام داد. قبل از عمل نگران ضعف جسمانی‌اش بود که پزشکان به او اطمینان دارند و رفع نگرانی شد!


از قم تا نجف اشرف ـ 4
مقاله

 

                                    

                                          گزارشی از سفر علمی، فرهنگی و زیارتی به عتبات عالیات

 

    بازگشت به نجف

   ساعت 5:30 بعد از ظهر از کربلا به نجف حرکت کردیم. به هنگام بازگشت در اتومبیل هیوندا در جمع دوستان متفرّقاتی از حکایات و ماجراهای تاریخی و سیاسی و اجتماعی مطرح شد تا وقت بگذرد.

   آقای مختاری: روزی نزد حاج آقا موسی (آیت‌الله شبیری زنجانی) بودم. فردی مراجعه کرد و اجازة اجتهاد می‌خواست و می‌گفت: آقای فلانی که به هر کسی اجازة اجتهاد نمی‌دهد، به من اجازه داده، شما هم بدهید. ایشان بعداً‌ گفت: «کسی را که او می‌گوید به او اجازه داده، در کودنی و نفهمی کم نظیر است. یک روز هر چه تلاش کردیم مطلبی را به او بفهمانیم نمی‌فهمید.»

  آقای معراجی از سفر یکی از مسئولان عالی رتبة جمهوری اسلامی به عراق می‌گفت که نقل شده ایشان به نجف سفر نکرده و گفته بود: اگر نجف بروم باید به دیدار آقای سیستانی بروم و این درست نیست چون من مسئولیت مهمی در ایران دارم و ایشان باید به دیدار من بیاید!!

  البته برخی حدس می‌زدند که به خاطر مسائل ایران و به هم خوردن روابطش با مراجع، به او وقت ملاقات با آقای سیستانی نداده‌اند و سخن فوق عکس العمل آن است. البته طبیعی و قابل فهم است. کسی که منزلت مرجعیّت و مراجع را پاس نمی‌دارد، باید منتظر چنین عکس العمل‌هایی هم باشد.

  وقتی در ماجرای «حضور زنان در ورزشگاه‌ها» به رغم مخالفت مراجع اصرار می‌شود و بالاخره با پا در میانی رهبری مسأله فیصله پیدا می‌کند، یا وقتی در ماجرای «اهانت به قرآن» در مراسم سازمان جهانگردی یا «دوستی با مردم اسرائیل» مراجع اعتراض کرده و خواستار برکناری مسئول مربوطه می‌شوند ولی مقاومت می‌شود و حتی در مصاحبه‌ با بی ادبی با مراجع برخورد می‌کنند، این عکس العمل‌ها طبیعی است.

  شب هنگام به حرم مشرّف شدیم و پس از بازگشت از حرم جلسة انسی با دوستان برگزار شد. آقای اسکندری رئیس کمیته امداد ،شعبة عراق و نجف آمد و آقایان را برای شام فردا شب دعوت کرد.

   سفر دو روزه در جمع دوستان جمع‌بندی و برای جلسه با مراجع تبادل نظر شد که چه مباحثی را مطرح کنیم. از جمله موضوعات جالب توجه برای ما ، نظرات ایشان دربارة «حکومت دینی و نقش فقه»، «کتابشناسی شیعه» که مؤسسه آقای مختاری و دوستانشان عهده‌دار تدوین آن است و «معرّفی مؤسسات پژوهشی حوزه علمیه قم».

  

  روز شنبه ،22 فروردین 1388

   برای اقامة نماز صبح و زیارت توفیق تشرّف به حرم پیدا کردم ، نزدیکی محل اقامت به حرم شریف باعث شده که این توفیق را پیدا کنیم. بعد از زیارت کمی استراحت کردم و ساعت 8 برای صبحانه بیدار شدم. به هنگام صبحانه نیز مطالب متفرّقی بین دوستان مطرح شد. موضوع پیش آمده تعبیر خواب افرادی مثل حضرات آیات حاج آقای مهدی روحانی و اخوی‌اش.

   آقای معراجی نیز از خوابی که دیده بود گفت و اینکه برای تعبیر به صورت جداگانه نزد این دو برادر رفته و آن‌ها به صورت یکسان تعبیر کرده‌اند و آن این بود که «مراقب باش بیوت مراجع برایت خوابی دیده‌اند!»

  

    بازدید از کتابخانة حیدریّه

   برنامه بازدیدها از امروز شروع می‌شد. صبح بعد از صبحانه برای بازدید به کتابخانة حیدریّة حرم شریف علوی رفتیم. کتابخانه روضة حیدری (یا خزانة غروی و علوی یا کتابخانه علوی و حیدری) در قرن چهارم هجری به وسیلة عضدالدوله دیلمی تأسیس شد و از آن زمان تاکنون مورد توجه شخصیت‌های علمی و اجتماعی متعددی بوده است.

   این کتابخانه نزد عموم مسلمانان به ویژه پیروان مکتب اهل بیت جایگاه خاصی دارد. چرا که از ویژگی همجواری با مرقد مطهر امیرمؤمنان علی (ع) و حوزة علمیة نجف اشرف برخوردار است. از همین روست که بسیاری از علما کتب علمی خود را که اکثرش خطّی است، به این کتابخانه اهداء می‌کردند و بعضی از امرا کتب فراوانی را خریداری کرده و به این کتابخانه هدیه می‌نمودند که برخی شمار آن‌ها را تا چهارصد هزار نسخه گفته‌اند. ولی متأسفانه در گذر زمان به دلیل سهل انگاری، بسیاری از آن‌ها تلف شده و یا به سرقت رفته و جز تعداد کمی از آن باقی نمانده است.

 

 


مجموع خبرها 181 (37 صفحه | درهر صفحه 5)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 ]
مطالب قبلی
Wednesday, June 19
· احوال، افکار و آثار کاشف الغطاء
Friday, March 15
· مجلس خبرگان رهبری و یک اشکال آیین نامه ای
Saturday, February 16
· خدمات متقابل فقه و انقلاب
Friday, January 11
· استقلال قضایی
Friday, January 12
· تندیس صبر و استقامت
Wednesday, July 05
· «رهبری» در جمهوری اسلامی از نگاه شهید بهشتی
Thursday, May 04
· موازین اخلاقی در رقابت های انتخاباتی
Friday, February 17
· نقش آیت الله هاشمی در بازنگری قانون اساسی
Saturday, January 21
· هاشمی وارسته از تملق گویی و تملق شنوی
· هاشمی وارسته از ریا و تزویر
Thursday, December 29
· از «تدوین» تا «بازنگری»قانون اساسی جمهوری ا
Friday, December 23
· حسن راستگویی و قبح دروغگویی
Friday, December 09
· «نجف، بیروت، دهلی»
Thursday, December 01
· صلح و جنگ در منطق شیعه
Friday, November 04
· مبانی فقهی انقلاب اسلامی از نگاه امام خمینی
Thursday, September 29
· نقش مردم در جمهوری اسلامی
Thursday, September 01
· قیام حسینی و آزادی مردم از استبداد و بردگی
Tuesday, August 09
· نائینی و نفی استبداد در اسلام
Sunday, July 10
· دو فصلنامه تخصصی مطالعات فقه معاصر
Thursday, June 23
· آیت الله امینی و احیای «اندیشه و فقه سیاسی»

مطالب قدیمی تر

تالیفات

 

دریافت فایل(pdf)

دریافت فایل(pdf)

 

دریافت فایل(pdf)

   

دریافت فایل(pdf)  

   

 دریافت فایل(pdf)

 

دریافت فایل(pdf) 

 

 دریافت فایل(pdf)

 

دریافت فایل(pdf)

 

دریافت فایل(pdf)


Image result for ‫حقوق شهروندی در اندیشه اسلامی‬‎

Image result for ‫مبانی فقهی امر به معروف و نهی از منکر منتشر شده‬‎

Image result for ‫فرمانبرداری و نافرمانی مدنی منتشر شد‬‎