چهار شنبه 12 آذر 1399
  زندگينامه

    مقالات

    تاليفات

    دروس

    نگارخانه

    سخنراني

    فعاليت هاي فرهنگي

    همایش ها و سمینارها

    نقدها و پاسخ ها

    خبرها و گزارش ها

 
سید جواد ورعی: مصاحبه

جستجو پیرامون این موضوع:   
[ برگشت به صفحه اصلی | انتخاب موضوع جدید ]

اهانت کنندگان به قرآن از حمایت کانونهای قدر
مصاحبه

 

بزرگترین نسخه قرآن کریم به طول 700 متر در مصر + تصاویر

شفقنا- استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه سوزاندن کتاب مقدس حدود دو میلیارد مسلمان، حکایت از یک نوع نفرت و کینه نسبت به اسلام و تعالیم اسلامی و مسلمانان دارد، گفت:

عموم مسلمانان باید با هدایت علما، دانشمندان، رسانه های گروهی و فعالان سیاسی و فرهنگی در برابر توهین های این چنینی نسبت به مقدسات عکس العمل سریع نشان دهند تا تصور نشود که مسلمانان یا پیروان سایر ادیان نسبت به هتک مقدسات بی تفاوت هستند، این عکس العمل سریع و به موقع، خود یک عامل بازدارنده است. البته تنها مسلمانان و کشورهای اسلامی نباید در برابر حوادث این چنینی عکس العمل نشان دهند بلکه پیروان همه ادیان و مذاهب باید نسبت به این توهین ها واکنش دهند چون به واسطه اهانت و توهین به مقدسات مسلمین، باب این اقدام به مقدسات سایر ادیان نیز گشوده می شود.

افراد اهانت کننده درک و تصور درستی از تعالیم اسلامی و قرآنی ندارند

حجت الاسلام والمسلمین سید جواد ورعی در گفت وگو با شفقنا، ضمن محکومیت اهانت به مقدسات مسلمانان، اظهار کرد: حوادث این چنینی که هر از چند گاهی در گوشه ای از دنیا اتفاق می افتد، از روی جهل و نادانی و گاهی هم از روی عناد با اسلام و مسلمین صورت می گیرد؛ معمولاً افرادی که نسبت به تعالیم اسلامی و قرآنی درک و تصور درستی ندارند، مبادرت به انجام چنین اقداماتی می کنند.

اهانت کنندگان مورد حمایت کانون های قدرت در دنیا هستند

وی ادامه داد: البته احتمال اینکه اقدامات اهانت آمیز به مقدسات، تنها جنبه فردی داشته باشد و از سوی کانون های قدرت حمایت نشود، بسیار ضعیف است؛ معمولاً این افراد مورد حمایت کانون های قدرت در دنیا هستند و شاید رشد و گسترش فزاینده اسلام و گرایش به اسلام یکی از علل و عوامل چنین تحرکاتی باشد البته معمولاً این نوع عکس العمل های افراطی نتیجه عکس دارد.

استاد حوزه علمیه قم گفت: در میان همه جوامع نیروهای افراطی حضور دارند، ولی به نظر می رسد یک چنین اقدامی یعنی سوزاندن کتاب مقدس حدود دو میلیارد مسلمان، حکایت از یک نوع نفرت و کینه نسبت به اسلام و تعالیم اسلامی و مسلمانان دارد.

عقلای دنیا و مذاهب و ادیان مختلف مانع این حرکات افراطی شوند

ورعی عکس العمل سریع نسبت به اقدامات توهین آمیز را ضروری دانست و بیان کرد: عکس العمل در برابر اقدامات اهانت آمیز ضروری و مهم است، اگر در یک نقطه ای از دنیا حرکتی افراطی صورت گیرد متقابلاً افرادی عکس العمل های افراطی نشان می دهند، حال اگر عده ای نادان یا مزدور به اسلام اهانت کنند متقابلاً می تواند بازتاب گسترده ای در میان مسلمانان داشته باشد لذا باید عقلای دنیا و مذاهب و ادیان مختلف مانع این حرکات افراطی شوند.

وحشت از نشر و گسترش اسلام باعث این نوع اقدامات می شود

استاد حوزه علمیه قم افزود: تصور من این است که یک وحشتی از نشر و گسترش اسلام باعث این نوع اقدامات می شود که گاهی در قالب توهین به قرآن، پیامبر اکرم(ص) و سوزاندن کتاب مقدس مسلمانان نشان داده می شود که در هیچ مرام، مکتب و منطقی اقدام قابل دفاعی نیست. اگر همه پیروان ادیان مختلف این معنا را درک کنند که این نوع اقدامات به نهضت و دشمنی روز به روز پیروان ادیان دامن می زند، جلوی این نوع افراطی گری را می گیرند یا حداقل این نوع حرکات را نکوهش و محکوم می نمایند و از آنها دفاع نمی کنند.

علما در جهت روشنگری و اهالی تحلیل در جهت تشریح خاستگاه این اقدامات برای دنیا اقدام کنند

ورعی در برابر اقدامات توهین آمیز، اقداماتی در سطوح مختلف را لازم دانست و عنوان کرد: همه کسانی که معتقدند باید بین پیروان ادیان و مذاهب مختلف مبنا، گفت وگو و تعامل باشد و همچنین افرادی در موقعیت های گوناگون از جمله علما در جهت روشنگری، اهالی تحلیل و سیاست در جهت تشریح خواستگاه چنین اقداماتی برای دنیا، دولتمردان بر حسب جایگاه و موقعیت خود وظیفه دیگری دارند و حداقل آن این است که نسبت به دولتی که یک شهروند آن مرتکب چنین جنایتی می شود، حتماً عکس العمل منفی نشان دهند و گمان نکنند که کشورهای اسلامی و مسلمانان نسبت به این موضوع بی تفاوت هستند. اینکه تأکید دارم باید این اقدامات را محکوم کنیم بدین جهت است که آزادی خواهان و پیروان ادیان مختلف و همه کسانی که معتقدند باید عقل و منطق در روابط میان پیروان ادیان و مذاهب حاکم باشد، این امر نافی مسئولیت اقشار دیگر جامعه از جمله رسانه ها، روشنفکران، نویسندگان، علما و دانشمندان، سیاستمداران، در این امر نیست.

عکس العمل سریع و به موقع، یک عامل بازدارنده است

استاد حوزه علمیه قم در مورد راهکارهای پیشگیرانه از اقدامات توهین آمیز به مقدسات در آینده، گفت: یک اقدام اینکه عموم مسلمانان با هدایت علما، دانشمندان، رسانه های گروهی و فعالان سیاسی و فرهنگی در برابر توهین های این چنینی نسبت به مقدسات عکس العمل سریع نشان دهند تا تصور نشود که مسلمانان یا پیروان سایر ادیان نسبت به هتک مقدسات بی تفاوت هستند، این عکس العمل سریع و به موقع، خود یک عامل بازدارنده است.

پیروان همه ادیان نسبت به این اهانت ها واکنش نشان دهند

ورعی بیان کرد: البته تنها مسلمانان و کشورهای اسلامی نباید در برابر حوادث این چنینی عکس العمل نشان دهند بلکه پیروان همه ادیان و مذاهب باید نسبت به این توهین ها واکنش دهند چون به واسطه اهانت و توهین به مقدسات مسلمین، باب این اقدام به مقدسات سایر ادیان نیز گشوده می شود. از سوی دیگر معتقدم نه تنها مسلمانان بلکه مسیحیت و بسیاری از ادیان دیگر مدیون قرآن هستند لذا هتک قرآن نه تنها هتک مسلمانان است بلکه هتک جهان مسیحیت نیز می باشد، خدمتی که قرآن در دفاع از حریم و قدرت حضرت مریم(س) به مسیحیت کرده، هیچ دین، مرام و مکتب دیگری این چنین نکرده است در واقع در برابر اتهامی که برخی از یهودیان و مسیحیان به دامن حضرت مریم(س)  وارد می کردند و هتک حرمتی که نسبت به مقدسات مسیحیان داشتند، این قرآن و مسلمانان بودند که به دفاع از مقدسات مسیحیان برخواستند بنابراین به گمانم در برابر یک چنین حوادثی همه وظیفه دارند و این وظیفه اختصاص به مسلمانان ندارد.


ویروس کرونا و آینده بشر
مصاحبهشفقنا- استاد حوزه علمیه قم معتقد است: برخی سنت های ملی و قومی که بر اثر شیوع بیماری کرونا تحت تاثیر قرار گرفته، احتمالا جنبه موقتی داشته و بعد از اطمینان از غلبه بر این بیماری، به خصوص بعد از کشف راههای درمان، مجدداً سنتها و رفتارها احیا می شوند.

حجت الاسلام والمسلمین سید جواد ورعی در گفت وگو با شفقنا یکی از آثار شیوع بیماری کرونا در سطح جهانی را توجه انسان به ضعف و ناتوانی خود در برابر خطرات و آسیب ها دانست و بیان کرد: این مسئله سبب شده بشر به خداوند و معنویات  توجه پیدا کند و برگزاری جلسات دعا و نیایش در جوامع مختلف،از سوی افراد متفاوت با عقائد و گرایش های گوناگون، نشانه توجه انسان عالم ماورای طبیعت است.


بشریت به راحتی کرونا را فراموش نخواهد کرد

او افزود: بدون شک این توجه می تواند در جهان بعد از کرونا آثار و پیامدهای خود را به جا بگذارد گرچه انسان معمولاً وقتی از خطر عبور کرد دچار غفلت و فراموشی می شود اما گستره این حادثه به حدی است که بشریت به راحتی آن را فراموش نخواهد کرد و آثار فراوانی درباره آن خلق و برای نسل های آینده به یادگار باقی خواهد ماند.

استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه کروناویروس و شیوع جهانی آن تلنگری برای انسان به خواب رفته و مغفول بود، اظهارداشت: این بلا به انسان یادآور شد که با طبیعت، محیط زیست، هوا، حیوانات، جهان پیرامونی خود، انسان های دیگر، جوامع دیگرو به طور کلی با نعمت هایی که در اختیار داشته، چه کرده است؟! شاید بشریت امروز درباره چگونگی زندگی‌اش تجدید نظر کند. بنابراین انتظار می رود بشر قدری از فرو رفتن در مادیات فاصله بگیرد و به معنویات و اخلاق و عالم ماورای طبیعت توجه بیشتری کند. از این منظر این بیماری به رغم آسیب هایی که وارد کرد، برکاتی هم برای آینده بشر خواهد داشت.
خدمات متقابل فقه و انقلاب
مصاحبه


                                مصاحبه با

                 مباحثات (مجله فکری ـ تحلیلی حوزه و روحانیت)


                         دهه فجر انقلاب اسلامی ـ بهمن 97  ****در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب، اغلب نهادها و سازمان‌ها گزارش‌هایی از چهار دهه فعالیت خود ارائه می‌دهند که اغلب به صورت گزارش‌های کمّی است. مباحثات نیز پرونده‌ای را متناسب با این ایام گشوده، با این تفاوت که بیشتر به دنبال بررسی جنبه‌های کیفی و تاثیرگذاری فعالیت‌ها و اقدامات و نهادها و سازمان‌ها می‌باشد. یکی از مباحث مهم، بحث خدمات متقابل «فقه و انقلاب» است که در طی چهل سال، این دو چه خدماتی نسبت به یکدیگر داشته‌اند.

یکی از مهم‌ترین ریشه‌های انقلاب اسلامی، دانش فقه است. امام خمینی هم به عنوان یک فقیه نهضت را آغاز کردند، گرچه در مراحل مختلف میان فقها و مراجع هم‌طراز امام خمینی پیرامون اینکه آیا در این مقطع می‌شود انقلاب کرد یا خیر؟ اختلاف‌نظرهایی هم بود.

مقالات و کتب متعددی نسبت به تاریخ فقه شیعه نوشته شده، اما به مبحث تاریخ فقه سیاسی به صورت جدی پرداخته نشده است. سوالی در ذهنم بود مبنی براینکه آیا می‌توان از همان ابتدا از این زاویه به فقه شیعه نگریست که تاریخ فقه سیاسی شیعه چه دوره‌هایی را پشت‌سر گذاشته است؟

ملاک‌های مختلفی برای تقسیم‌بندی دوره‌های فقه سیاسی شیعه می‌توان در نظر گرفت، اما به نظر می‌رسد بررسی «چگونگی تعامل شیعیان با حکومت» به عنوان مهم‌ترین مظهر سیاست این تعامل، مناسبت‌ترین ملاک باشد. در واقع، تاریخ فقه شیعه را به لحاظ چگونگی تعاملی که شیعیان با حکومت داشتند، بررسی کنیم.

انقلاب اسلامی از این جهت که ورود به یک دوره جدیدی از تاریخ فقه شیعه تلقی می‌شود را می‌توان نقطه عطفی در نظر گرفت، چراکه اگر تا دیروز نوع تعامل شیعیان با مقوله حکومت در هر دوره‌ای به گونه‌ای بوده، اما با پیروزی انقلاب، شیعیان قدرت را در اختیار گرفتند، قدرتی که می‌خواستند مبتنی بر تعالیم اهل بیت(ع) باشد. بنابراین، این دوره می‌تواند یکی از دوره‌های جدید تاریخ فقه سیاسی تلقی شود.

ریشه‌های انقلاب اسلامی در فقه است و امام خمینی که رهبری این انقلاب را برعهده گرفت، یک فقیه بود. موارد مختلفی را می‌توان به عنوان ریشه‌های انقلاب در فقه شیعه در نظر گرفت، که همان‌ها می‌تواند انگیزه ورود علمای دین به عرصه انقلاب و نهضت باشد. «مبارزه با ظلم و ستم»، «استعمار» و «استبداد» همه ریشه در فقه دارند.

 اگر سخنان امام خمینی را از همان ابتدای نهضت مروری کنیم، «مبارزه با ظلم» یکی از کلیدواژه‌هایی است که بسیار در سخنرانی‌ها و بیانیه‌های ایشان تکرار شده است. براساس اندیشه امام خمینی علما به عنوان افرادی که باید مقید به دستورات شرعی و دستورات دین باشند، وظیفه مضاعفی در مبارزه با ظلم دارند.

 


موازین اخلاقی در رقابت های انتخاباتی
مصاحبه

  شفقنا : حجت‌الاسلام والمسلمین سید جواد ورعی، مدرس و محقق دینی، بداخلاقی را خصلت انسان‌های ناتوان در رقابت برشمرد و گفت: انسان‌های قوی و توانا، هرگز در رقابت به تقلب، خدعه و فریب روی نمی‌آورد. آنان که بدون برنامه مشخص و منطبق بر موازین علمی وارد عرصه رقابت انتخاباتی می‌شوند، چون چیزی برای عرضه و جلب آرای مردم ندارند، با تخریب رقیب در صدد اثبات خویش بر می‌آیند.

  حجت‌الاسلام والمسلمین ورعی در بخشی از گفت و گوی خود با شفقنا بیان کرد: بی‌مناسبت نیست اشاره کنم به بدخلاقی‌هایی که در انتخابات های سال ۸۴ و ۸۸ از سوی بعضی از نامزدهای انتخاباتی صورت گرفت و آثار سوء خود را در جامعه بجا نهاد که هنوز بعد از سالیان متمادی جامعه به حالت قبلی خود بازنگشته است مانند استفاده ابزاری از دین و مقدسات و آموزه‌های ارزشمند دینی مثل مسأله ظهور امام عصر (عج). باید مراقب بود بار دیگر این اشتباه از سوی نامزدها و هوادارانشان تکرار نشود.

     *******************************************************

*پیامبر اکرم(ص) در توضیح اهداف بعثت خود اتمام مکارم اخلاقی را بیان می کند و می فرماید «انی بعثت لاتم بمکارم الخلاق». چرا پیامبر به کمال رساندن دین را بیان نمی کند و مسایل اخلاقی را هدف بعثت خود می داند؟ آیا اخلاق بر شرعیات مقدم است؟


نقش آیت الله هاشمی در بازنگری قانون اساسی
مصاحبه

                                                  گفتگو با روزنامه جمهوری اسلامی

Image result for ‫ ویژه نامه روزنامه جمهوری اسلامی به مناسبت اربعین درگذشت هاشمی رفسنجانی‬‎ 

س: محور پرسش های ما نقش آیت الله هاشمی رفسنجانی در به ثمر نشستن قانون اساسی جمهوری اسلامی است. ایشان در آغاز تأسیس جمهوری اسلامی چه نقشی در تدوین قانون اساسی و شکل گیری ساختار نظام سیاسی داشتند؟

بسم الله الرحمن الرحیم. ابتدا از روزنامه وزین جمهوری اسلامی به خاطر تجلیل از شخصیت هایی که عمر خود را در راه اسلام و انقلاب اسلامی و پیشرفت کشور گذاشتند، تشکر می کنم. می دانید که مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی هم به علت بیماری پس از ترور نافرجام ایشان، و هم به دلیل ادغام شورای انقلاب با دولت، و عزیمت ایشان و تعداد دیگری از اعضای شورا به معاونت وزارتخانه ها، نامزد مجلس خبرگان قانون اساسی در سل 58 نشدند و در این مجلس حضور نداشتند، اما هم در آماده کردن پیش نویس قانون اساسی در شورای انقلاب، و هم در شکل گیری مجلس خبرگان قانون اساسی و معرفی نامزدهای انتخاباتی از طریق حزب جمهوری اسلامی، و هم برگزاری سالم انتخابات در سمت معاونت وزارت کشور، آن هم در فضای طوفانی ماه های اول تأسیس جمهوری اسلامی، نقش مهمی داشتند.


مجموع خبرها 16 (4 صفحه | درهر صفحه 5)
[ 1 | 2 | 3 | 4 ]
مطالب قبلی
Thursday, December 01
· صلح و جنگ در منطق شیعه
Tuesday, August 09
· نائینی و نفی استبداد در اسلام
Wednesday, March 09
· اعتراض زهرا(س) به وضع زمانه و رفتار زمامدارا
Thursday, December 24
· اهمیت و جایگاه مجلس خبرگان رهبری
Saturday, October 31
· دینداری در زمان امام حسین (ع)
Wednesday, August 26
· امام رضا(ع) و برخورد با جریانات فکری دیگر
Monday, February 09
· روحانیت و انقلاب اسلامی ایران
Sunday, January 04
· موانع وحدت اسلامی
Monday, March 03
· قلمرو دخالت فقیه، احکام یا موضوعات؟
Saturday, December 07
· جایگاه حقوق شهروندی در اندیشه اسلامی
Wednesday, October 23
· امام علی(ع) و تفکیک ناپذیری«امامت و خلافت»

تالیفات

 

دریافت فایل(pdf)

دریافت فایل(pdf)

 

دریافت فایل(pdf)

   

دریافت فایل(pdf)  

   

 دریافت فایل(pdf)

 

دریافت فایل(pdf) 

 

 دریافت فایل(pdf)

 

دریافت فایل(pdf)

 

دریافت فایل(pdf)


Image result for ‫حقوق شهروندی در اندیشه اسلامی‬‎

Image result for ‫مبانی فقهی امر به معروف و نهی از منکر منتشر شده‬‎

Image result for ‫فرمانبرداری و نافرمانی مدنی منتشر شد‬‎