شنبه 14 تیر 1399
  زندگينامه

    مقالات

    تاليفات

    دروس

    نگارخانه

    سخنراني

    فعاليت هاي فرهنگي

    همایش ها و سمینارها

    نقدها و پاسخ ها

    خبرها و گزارش ها

 
سید جواد ورعی: مصاحبه

جستجو پیرامون این موضوع:   
[ برگشت به صفحه اصلی | انتخاب موضوع جدید ]

ویروس کورنا و آینده بشر
مصاحبهشفقنا- استاد حوزه علمیه قم معتقد است: برخی سنت های ملی و قومی که بر اثر شیوع بیماری کرونا تحت تاثیر قرار گرفته، احتمالا جنبه موقتی داشته و بعد از اطمینان از غلبه بر این بیماری، به خصوص بعد از کشف راههای درمان، مجدداً سنتها و رفتارها احیا می شوند.

حجت الاسلام والمسلمین سید جواد ورعی در گفت وگو با شفقنا یکی از آثار شیوع بیماری کرونا در سطح جهانی را توجه انسان به ضعف و ناتوانی خود در برابر خطرات و آسیب ها دانست و بیان کرد: این مسئله سبب شده بشر به خداوند و معنویات  توجه پیدا کند و برگزاری جلسات دعا و نیایش در جوامع مختلف،از سوی افراد متفاوت با عقائد و گرایش های گوناگون، نشانه توجه انسان عالم ماورای طبیعت است.


بشریت به راحتی کرونا را فراموش نخواهد کرد

او افزود: بدون شک این توجه می تواند در جهان بعد از کرونا آثار و پیامدهای خود را به جا بگذارد گرچه انسان معمولاً وقتی از خطر عبور کرد دچار غفلت و فراموشی می شود اما گستره این حادثه به حدی است که بشریت به راحتی آن را فراموش نخواهد کرد و آثار فراوانی درباره آن خلق و برای نسل های آینده به یادگار باقی خواهد ماند.

استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه کروناویروس و شیوع جهانی آن تلنگری برای انسان به خواب رفته و مغفول بود، اظهارداشت: این بلا به انسان یادآور شد که با طبیعت، محیط زیست، هوا، حیوانات، جهان پیرامونی خود، انسان های دیگر، جوامع دیگرو به طور کلی با نعمت هایی که در اختیار داشته، چه کرده است؟! شاید بشریت امروز درباره چگونگی زندگی‌اش تجدید نظر کند. بنابراین انتظار می رود بشر قدری از فرو رفتن در مادیات فاصله بگیرد و به معنویات و اخلاق و عالم ماورای طبیعت توجه بیشتری کند. از این منظر این بیماری به رغم آسیب هایی که وارد کرد، برکاتی هم برای آینده بشر خواهد داشت.


باورهای دینی و مذهبی ساده اندیشانه دستخوش تغییر می شوند

او در مورد تاثیرات این تحولات بر آئین ها و سنت های قومی و مذهبی بیان کرد: به نظر می رسد پاره ای از باورهای دینی و مذهبی که ساده لوحانه و ساده اندیشانه بوده، دچار تحول و دگرگونی خواهد شد.

ورعی افزود: اینکه در جوامع مختلف با عقاید گوناگون، برخی گمان می کردند مثلاً ویروس کرونا به آنان آسیب وارد نخواهد کرد، یا این ویروس به برخی از مراکز مذهبی وارد نخواهد شد و رفتارهای جاهلانه ای از خود بروز دادند، با مشاهده واقعیات در عقیده خود تجدیدنظر کنند و به این حقیقت پی ببرند که قانون علیت و سببیت  بر جهان حاکم است؛ سنت الهی بر این نیست که با معجزه و امور خارق عادت جهان هستی را تدبیر کند، بلکه معجزه جنبه استثنایی داشته و آیه و نشانه ای در موارد خاص است.

او ابراز امیدواری کرد: این حادثه موجب شود برداشتهای سطحی از متون دینی کنار نهاده شده و مورد تجدیدنظر قرار گیرد و تفسیری صحیح، منطقی و عقلانی از آنها صورت بگیرد.

استاد حوزه علمیه قم تصریح کرد: علما و دانشمندان دینی در این زمینه مسئولیت مهمی بر عهده دارند تا متون دینی را از این گونه مطالب پیراسته کنند تا  چنین تفاسیری سطحی صورت نگرفته و دستاویزی برای طعن و کنایه به آموزه های دینی واقع نشود.


نگاه های آمیخته به خرافات تضعیف و نگاه های عقلانی تقویت می شوند

او خاطرنشان ساخت: برخی سنت های ملی و قومی که بر اثر شیوع بیماری کرونا تحت تاثیر قرار گرفته، احتمالا جنبه موقتی داشته و بعد از اطمینان از غلبه بر این بیماری، به خصوص بعد از کشف راههای درمان، مجدداً سنتها و رفتارها احیا می شوند، چون سنت ها و رفتارها بسیار ریشه دار و عمیق هستند و به سهولت از بین نمی روند، اما برخی دیگر ممکن است دچار تغییر و دگرگونی شوند.

ورعی در مورد تاثیرات تحولات بر آینده گفت: تصور من این است که نگاه های سطحی و آمیخته به خرافات تضعیف و نگاه های عقلانی و عمیق تقویت خواهد شد.

او ادامه داد: ممکن است نگاه ها و توصیه های برخاسته از باورهای خرافی در کوتاه مدت در بعضی از مردم اثر بگذارد، اما در بلند مدت بطلان این نگاه ها و توصیه ها آشکار خواهد شد و همگان خواهند فهمید این نگاهها و داوری‌ها اصل و اساسی نداشته است.

استاد حوزه علمیه قم با ارجاع به گذشته در مورد این قبیل نگرش ها گفت: در گذشته هم وقتی حوادثی مثل وبا یا طاعون شایع می شد، این نوع نگاه های سطحی و آمیخته به باورهای خرافی وجود داشت و امروزه بطلان آنها مثل روز روشن است. از همین قبیل است اظهارنظرهایی مثل اینکه شیوع ویروس کرونا نشانه نزدیک بودن ظهور امام زمان است. در گذشته هم حوادثی از این قبیل را نشانه ظهور قریب الوقوع معرفی می کردند! متاسفانه این گونه اظهار نظرهای سطحی و فاقد مبنای عقلی و نقلی موجب سست شدن پاره‌ای از باورهای عمومی مردم می‌شود، اما گذر زمان مردم را به این واقعیت می رساند که اینگونه پیشگویی ها اصل و اساسی ندارد.

او تاکید کرد: علما، دانشمندان و متفکران باید آموزه های صحیح دینی را در اختیار جامعه قرار دهند تا جامعه از نظر فکری و فرهنگی رشد پیدا کند و زمینه طرح و پذیرش سخنان سطحی و بی مبنا از بین برود.

ورعی در مورد آمادگی های لازم برای ورود به دوران پساکرونا گفت: معتقدم که حوزه های علمیه و عالمان دین، دانشگاهها و دانشکده های علوم انسانی به ویژه اساتید رشته های روانشناسی و جامعه شناسی و مانند آن، با شناسایی آسیبها، پرسشها و شبهات، و مسائل جدیدی که در این شرایط پیش می آید، از دانش و تجربه خویش استفاده کرده و اقشار مختلف جامعه را در برابر آن یاری کنند که البته نیازمند نوعی مدیریت و هماهنگی است تا بتوان از ظرفیت های موجود در این راستا بهره بیشتری برد.

او در پایان تاکید کرد: اگر بتوان در قالب گروه‌های فکری به تامل و تحقیق در این زمینه پرداخت و از تکروی و اظهارنظرهای فردی پرهیز کرد، قطعاً دستاورد تلاش جمعی اساتید و محققان اثربخشی بیشتری خواهد داشت.خدمات متقابل فقه و انقلاب
مصاحبه


                                مصاحبه با

                 مباحثات (مجله فکری ـ تحلیلی حوزه و روحانیت)


                         دهه فجر انقلاب اسلامی ـ بهمن 97  ****در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب، اغلب نهادها و سازمان‌ها گزارش‌هایی از چهار دهه فعالیت خود ارائه می‌دهند که اغلب به صورت گزارش‌های کمّی است. مباحثات نیز پرونده‌ای را متناسب با این ایام گشوده، با این تفاوت که بیشتر به دنبال بررسی جنبه‌های کیفی و تاثیرگذاری فعالیت‌ها و اقدامات و نهادها و سازمان‌ها می‌باشد. یکی از مباحث مهم، بحث خدمات متقابل «فقه و انقلاب» است که در طی چهل سال، این دو چه خدماتی نسبت به یکدیگر داشته‌اند.

یکی از مهم‌ترین ریشه‌های انقلاب اسلامی، دانش فقه است. امام خمینی هم به عنوان یک فقیه نهضت را آغاز کردند، گرچه در مراحل مختلف میان فقها و مراجع هم‌طراز امام خمینی پیرامون اینکه آیا در این مقطع می‌شود انقلاب کرد یا خیر؟ اختلاف‌نظرهایی هم بود.

مقالات و کتب متعددی نسبت به تاریخ فقه شیعه نوشته شده، اما به مبحث تاریخ فقه سیاسی به صورت جدی پرداخته نشده است. سوالی در ذهنم بود مبنی براینکه آیا می‌توان از همان ابتدا از این زاویه به فقه شیعه نگریست که تاریخ فقه سیاسی شیعه چه دوره‌هایی را پشت‌سر گذاشته است؟

ملاک‌های مختلفی برای تقسیم‌بندی دوره‌های فقه سیاسی شیعه می‌توان در نظر گرفت، اما به نظر می‌رسد بررسی «چگونگی تعامل شیعیان با حکومت» به عنوان مهم‌ترین مظهر سیاست این تعامل، مناسبت‌ترین ملاک باشد. در واقع، تاریخ فقه شیعه را به لحاظ چگونگی تعاملی که شیعیان با حکومت داشتند، بررسی کنیم.

انقلاب اسلامی از این جهت که ورود به یک دوره جدیدی از تاریخ فقه شیعه تلقی می‌شود را می‌توان نقطه عطفی در نظر گرفت، چراکه اگر تا دیروز نوع تعامل شیعیان با مقوله حکومت در هر دوره‌ای به گونه‌ای بوده، اما با پیروزی انقلاب، شیعیان قدرت را در اختیار گرفتند، قدرتی که می‌خواستند مبتنی بر تعالیم اهل بیت(ع) باشد. بنابراین، این دوره می‌تواند یکی از دوره‌های جدید تاریخ فقه سیاسی تلقی شود.

ریشه‌های انقلاب اسلامی در فقه است و امام خمینی که رهبری این انقلاب را برعهده گرفت، یک فقیه بود. موارد مختلفی را می‌توان به عنوان ریشه‌های انقلاب در فقه شیعه در نظر گرفت، که همان‌ها می‌تواند انگیزه ورود علمای دین به عرصه انقلاب و نهضت باشد. «مبارزه با ظلم و ستم»، «استعمار» و «استبداد» همه ریشه در فقه دارند.

 اگر سخنان امام خمینی را از همان ابتدای نهضت مروری کنیم، «مبارزه با ظلم» یکی از کلیدواژه‌هایی است که بسیار در سخنرانی‌ها و بیانیه‌های ایشان تکرار شده است. براساس اندیشه امام خمینی علما به عنوان افرادی که باید مقید به دستورات شرعی و دستورات دین باشند، وظیفه مضاعفی در مبارزه با ظلم دارند.

 


موازین اخلاقی در رقابت های انتخاباتی
مصاحبه

  شفقنا : حجت‌الاسلام والمسلمین سید جواد ورعی، مدرس و محقق دینی، بداخلاقی را خصلت انسان‌های ناتوان در رقابت برشمرد و گفت: انسان‌های قوی و توانا، هرگز در رقابت به تقلب، خدعه و فریب روی نمی‌آورد. آنان که بدون برنامه مشخص و منطبق بر موازین علمی وارد عرصه رقابت انتخاباتی می‌شوند، چون چیزی برای عرضه و جلب آرای مردم ندارند، با تخریب رقیب در صدد اثبات خویش بر می‌آیند.

  حجت‌الاسلام والمسلمین ورعی در بخشی از گفت و گوی خود با شفقنا بیان کرد: بی‌مناسبت نیست اشاره کنم به بدخلاقی‌هایی که در انتخابات های سال ۸۴ و ۸۸ از سوی بعضی از نامزدهای انتخاباتی صورت گرفت و آثار سوء خود را در جامعه بجا نهاد که هنوز بعد از سالیان متمادی جامعه به حالت قبلی خود بازنگشته است مانند استفاده ابزاری از دین و مقدسات و آموزه‌های ارزشمند دینی مثل مسأله ظهور امام عصر (عج). باید مراقب بود بار دیگر این اشتباه از سوی نامزدها و هوادارانشان تکرار نشود.

     *******************************************************

*پیامبر اکرم(ص) در توضیح اهداف بعثت خود اتمام مکارم اخلاقی را بیان می کند و می فرماید «انی بعثت لاتم بمکارم الخلاق». چرا پیامبر به کمال رساندن دین را بیان نمی کند و مسایل اخلاقی را هدف بعثت خود می داند؟ آیا اخلاق بر شرعیات مقدم است؟


نقش آیت الله هاشمی در بازنگری قانون اساسی
مصاحبه

                                                  گفتگو با روزنامه جمهوری اسلامی

Image result for ‫ ویژه نامه روزنامه جمهوری اسلامی به مناسبت اربعین درگذشت هاشمی رفسنجانی‬‎ 

س: محور پرسش های ما نقش آیت الله هاشمی رفسنجانی در به ثمر نشستن قانون اساسی جمهوری اسلامی است. ایشان در آغاز تأسیس جمهوری اسلامی چه نقشی در تدوین قانون اساسی و شکل گیری ساختار نظام سیاسی داشتند؟

بسم الله الرحمن الرحیم. ابتدا از روزنامه وزین جمهوری اسلامی به خاطر تجلیل از شخصیت هایی که عمر خود را در راه اسلام و انقلاب اسلامی و پیشرفت کشور گذاشتند، تشکر می کنم. می دانید که مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی هم به علت بیماری پس از ترور نافرجام ایشان، و هم به دلیل ادغام شورای انقلاب با دولت، و عزیمت ایشان و تعداد دیگری از اعضای شورا به معاونت وزارتخانه ها، نامزد مجلس خبرگان قانون اساسی در سل 58 نشدند و در این مجلس حضور نداشتند، اما هم در آماده کردن پیش نویس قانون اساسی در شورای انقلاب، و هم در شکل گیری مجلس خبرگان قانون اساسی و معرفی نامزدهای انتخاباتی از طریق حزب جمهوری اسلامی، و هم برگزاری سالم انتخابات در سمت معاونت وزارت کشور، آن هم در فضای طوفانی ماه های اول تأسیس جمهوری اسلامی، نقش مهمی داشتند.


صلح و جنگ در منطق شیعه
مصاحبه

 

  گفت وگوی شفقنا با حجت الاسلام ورعی: در اسلام جنگ و صلح اصالت ندارد/ اسلام به دنبال هدایت عموم مردم است که با منافع قدرت طلبان در تزاحم است

شفقنا (پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه) – «در اسلام هیچ کدام از جنگ و صلح اصالت ندارد، پیشبرد اسلام و عزت و عظمت مسلمانان گاهی در گروه جنگ و جهاد است و گاهی در گرو صلح و همزیستی مسالمت آمیز»

حجت الاسلام و المسلمین سیدجواد ورعی مدرس و محقق دینی، جنگ و صلح را دو رویکرد برای دستیابی به اهداف مقدسی چون برقراری عدالت و هدایت مردم می داند و می گوید: اسلام به دنبال برقراری عدالت و ایجاد زمینه مناسب برای هدایت عموم مردم است که معمولا با منافع قدرت طلبان در تزاحم است. اگر بتواند بدون دست بردن به شمشمیر اهداف خود را جامه عمل بپوشاند، انگیزه ای برای جنگ ندارد، اما وقتی ناچار شود، از جنگ و جهاد با زورگویان و متجاوزان به حقوق مردم ابایی ندارد. حتی می توانم بگویم اسلام ترجیح می دهد اهداف خود را در فضای صلح و همزیستی پیش ببرد، زیرا در چنین فضایی دلهای آماده بیشتر جذب این دین می شوند و هدایت الهی را می پذیرند.

 

متن گفت وگوی شفقنا با حجت الاسلام و المسلمین ورعی را می خوانید:

* برابر برخی نقل ها امام حسن(ع) در پاسخ به مسیب بن نجبه فرموده است: ای مسیب، اگر من در طلب دنیا بودم و با این قصد می جنگیدم بدون شبهه هنگام نبرد از معاویه مقاومتر و شکیباتر بودم. اما من صلاح شما را خواستم تا مانع درگیری برخی از شما با بقیه شوم. پس به قضا و قدر خدا راضی باشید تا در این حالت افراد صالح آسوده باشند و از تعرض بدکاران در امان بمانند. آیا اشاره امام مجتبی(ع) به قضا و قدر الهی و داستان حضرت موسی(ع) نشان دهنده این است که این صلح یک دستور الهی است که از درک مسلمانان و عموم انسان ها فراتر است؟

اشاره امام مجتبی (ع) به قضا و قدر الهی و داستان حضرت خضر و حضرت موسی، در عین حال که بیانگر این واقعیت است که تصمیمات امام مجتبی(ع) در نقش رهبری جامعه بر اراده و مشیت، و اوامر و نواهی الهی استوار است، ولی به این معنا نیست که عزم امام بر صلح با معاویه دارای منطق عقلایی و قابل فهم و تفهیم نیست. البته ممکن است بسیاری از مردم عادی از درک حکمت و فلسفه تصمیم امام آگاه نباشند، اما گذر زمان صحت و به مصلحت بودن آن را اثبات کند. هر کسی به میزان درک و معرفت اش حق دارد سئوال کند و حتی اعتراض نماید، چنان که موسی به خضر اعتراض نمود، خداوند هم در قرآن موسی را تخطئه نکرده،  نقل هم نکرده که خضر او را به خاطر اعتراض اش سرزنش کرده باشد، بلکه فقط به او فرمود: تو طاقت همراهی مرا نداری. «انک لن تستطیع معی صبراً»

امام مجتبی (ع) هم در برابر اعتراض یارانش، ضمن اشاره به عدم توانایی آنان در درک حکمت صلح، به صورت سربسته به آنان فرمود: «اگر با معاویه صلح نمی کردم، شیعه ای در روی زمین باقی نمی ماند.» گذر زمان صحت تصمیم امام را نشان داد. صلح امام با معاویه چهره واقعی بنی امیه را به مردم و آیندگان نشان داد. چون سخن معاویه این بود که من بهتر از تو می توانم جامعه را اداره کرده و مصلحت امت اسلامی را تأمین نمایم. اما آن گاه که همه مواد قرارداد را زیرپا نهاد و هویت واقعی خود را برملا کرد و در نهایت فرزند نالایق خود را به منصب خلافت پیغمبر نشاند و جنایت کربلا را مرتکب شد، همگان به اهداف واقعی بنی امیه در دستیابی به قدرت و موروثی کردن آن پی بردند. 


  امروز کسی یافت نمی شود که صلح امام مجتبی (ع) را به زیان شیعیان و مسلمانان بداند، یا معاویه را در رویارویی با امام مجتبی ذی حق بشمارد، یا او را در تأمین مصالح اسلام و مسلمانان موفق قلمداد کند. همگان او را به خاطر مسخ جامعه اسلامی و تبدیل خلافت اسلامی به سلطنت اشرافی محکوم می کنند، و این همه دستاورد قرارداد صلح امام مجتبی(ع) با اوست.

* امام حسن(ع) در پاسخ به حجر بن عدی فرمود: ای حجر، همه مردم آنچه را تو دست داری نمی پسندند و عقیده همه آن ها میل تو نیست. کاری را که من انجام دادم، جز با هدف نگاه داشتن تو و بقای تو (و امثال تو) نبود و اراده خدا هر روز به گونه ای است. چگونه در منطق شیعی( منطق نبوی و منطق حسنی)، نجات اسلام و شیعیان از رهگذار صُلح مُحقق می شود؟ 


مجموع خبرها 15 (3 صفحه | درهر صفحه 5)
[ 1 | 2 | 3 ]
مطالب قبلی
Tuesday, August 09
· نائینی و نفی استبداد در اسلام
Wednesday, March 09
· اعتراض زهرا(س) به وضع زمانه و رفتار زمامدارا
Thursday, December 24
· اهمیت و جایگاه مجلس خبرگان رهبری
Saturday, October 31
· دینداری در زمان امام حسین (ع)
Wednesday, August 26
· امام رضا(ع) و برخورد با جریانات فکری دیگر
Monday, February 09
· روحانیت و انقلاب اسلامی ایران
Sunday, January 04
· موانع وحدت اسلامی
Monday, March 03
· قلمرو دخالت فقیه، احکام یا موضوعات؟
Saturday, December 07
· جایگاه حقوق شهروندی در اندیشه اسلامی
Wednesday, October 23
· امام علی(ع) و تفکیک ناپذیری«امامت و خلافت»

تالیفات

 

دریافت فایل(pdf)

دریافت فایل(pdf)

 

دریافت فایل(pdf)

   

دریافت فایل(pdf)  

   

 دریافت فایل(pdf)

 

دریافت فایل(pdf) 

 

 دریافت فایل(pdf)

 

دریافت فایل(pdf)

 

دریافت فایل(pdf)


Image result for ‫حقوق شهروندی در اندیشه اسلامی‬‎

Image result for ‫مبانی فقهی امر به معروف و نهی از منکر منتشر شده‬‎

Image result for ‫فرمانبرداری و نافرمانی مدنی منتشر شد‬‎