سید جواد ورعی 
 
 
          شنبه 27 مرداد 1397
  زندگينامه

    مقالات

    تاليفات

    دروس

    نگارخانه

    سخنراني

    فعاليت هاي فرهنگي

    همایش ها و سمینارها

    نقدها و پاسخ ها

    خبرها و گزارش ها

 
سید جواد ورعی: مقاله

جستجو پیرامون این موضوع:   
[ برگشت به صفحه اصلی | انتخاب موضوع جدید ]

از «قم» تا «دمشق» و «بیروت» - 2
مقاله

  

                                                گزارش سفر به سوریه و لبنان ـ ۴ لغایت ۱۷خرداد ۱۳۹۰

   نگران همسرم بودم كه گرفتار آنفولانزاي سختي شده بود، قبل از پرواز تماسي با قم گرفته و احوالپرسي كردم. ساعت 19:30 به وقت محلي (21 به وقت تهران) به فرودگاه دمشق رسيديم.

   جمهوری عربی سوریه از سال 1946م از یوغ استعمار فرانسه خارج شد و استقلال یافت. این کشور در شمال غربی آسیا قرار دارد و از شمال با ترکیه، از شرق با عراق، از جنوب با اردن و فلسطین و از غرب با لبنان و دریای مدیترانه هم مرز است. از این جهت دارای موقعیت استراتژیک بوده و در نقطه تلاقی سه قارّه آسیا، اروپا و افریقا قرار دارد و دارای بیش از 20 میلیون جمعیت است. مرکز کشور دمشق با چهار میلیون جمعیت است. دارای هوای معتدل بوده و در طول سال چهار فصل دارد. در این کشور ده ها مکان و مقام متعلق به اهل بیت رسول خدا(ص) وجود دارد. در دمشق و اطراف آن 20 مورد، حلب و مناطق اطراف آن 7 مورد، در لاذقیّه و اطراف آن 4 مورد، در حماه و اطراف آن 4 مورد، و در حمص و منطقه اطراف آن 3 مورد نام برده اند.

   حجت الاسلام شيخ حليم بهبهاني نماينده آيت الله  سيستاني در سوريه و مسئول دفتر ايشان در دمشق، دو دستگاه ماشين براي انتقال دوستان به فرودگاه اعزام كرده بود. آقاي بهبهاني در مقابل دفتر به استقبال آمد و به اعضاي هيئت خوشامد گفت. دقایقی در دفتر به گفتگو با ایشان گذشت و به پرسش های دوستان در بعضی از زمینه ها پاسخ دادند. ايشان ضمن اشاره به كذب بودن بسياري از اخبار خبرگزاری هایی مثل «العربيه» و «الجزيره» در باره سوريه، اصل نارضايتي مردم و ناآرامي ها را تأييد كرد ولي اخبار آن ها را غلوآميز و تحریک آمیز توصيف نمود. به خاطر جو ناآرام سوريه چند توصيه داشت كه در برنامه هاي ما تأثيرگذار بود.

    


از «قم» تا «دمشق» و «بیروت» - 1
مقاله

        

   

        

                      گزارش سفر به سوريه و لبنان ـ 4 لغايت 17 خرداد 1390

      بخش عمده ای از این گزارش مفصل در فصلنامه کتاب شیعه ـ ش ۳ که از سوی «موسسه کتابشناسی شیعه» منتشر می شود به چاپ رسیده است.

                                                             ********************

    از چند ماه قبل صحبت بود كه براي شركت در «همايش بين المللي شهيدين» در لبنان، چند روز زودتر برويم كه بتوانيم به مراكز علمي و فرهنگي هم سر بزنيم و با فعاليت ها و شخصيت هاي اين كشور هم آشنا شويم. افزون بر آن، سفر به سوريه و در صورت امكان، اردن و تركيه هم مورد بحث بود.

    پيگير اين سفر هم «موسسه كتابشناسي شيعه» و حجت الاسلام  رضا مختاري، مدير اين موسسه بود. اين سفر هم در راستاي همان سفر به عتبات در سال 1388ش بود، با اندكي تفاوت. وقتي كه تاريخ برگزاري همايش معلوم شد، برنامه ريزي براي اين سفر هم شروع شد. اعضاي هيئت همان اعضاي قبلي هستند با دو تغيير؛ آقايان سيد عباس صالحي، از فضلای حوزه، عضو هيئت امناي دفتر تبلیغات اسلامی و مسئول چند نشريه علمي حوزوي؛ و علي اكبر زماني نژاد از اعضاي فعال موسسه كتابشناسي شيعه كه در نسخه شناسي و كتابشناسي مهارت دارد ، و جایگزین آقايان واثقي و حافظيان اند.

   اطلاع دادند كه سفر با يك هفته تأخير، به دلیل تعویق تاریخ برگزاري همايش به تاريخ 9 و 10 خرداد سفر در تاريخ سوم خرداد ماه سال جاري (1390ش) به لبنان و سوريه انجام خواهد شد. يك روز مانده اطلاع دادند كه بليط سوريه تهيه شده و از آن جا به لبنان خواهيم رفت.

  


بهای خنثی کردن سیاست « فریب » امویان
مقاله

 

      معروف ترین وصف امام حسین (ع) «مظلومیت» است. اما مظلومیت دو جنبه دارد :

      یکی مظلومیتی که با کشتن و جنایات بی شمار بر شخص امام و اصحاب و اهل بیتش وارد شد،

      و دیگری مظلومیتی که شخصیت، راه و قیام امام بدان گرفتار شد. مظلومیتی که از یک نظر مصیبت شهادت آن حضرت و یارانش در برابر آن ناچیز است. از آن رو، که جنایات وارده بر شخص امام و یارانش، ظلم به آن بزرگوار و خاندان رسول خدا و نهایتش بر مردم عصر و زمانه او بود، اما خیانت و جنایتی که با سیاست فریب و نیرنگ به شخصیت، راه و قیام امام شد، خیانت به بشریت بود.

   چون این خیانت و جنایت «هدایت بشریت» را نشانه گرفته و با تحریف قیام امام و وارد کردن اتهامات بی شمار به حضرت، در صدد جلوگیری از «الگو شدن قیام امام» برای مظلومان تاریخ بود. جنایت و خیانتی که امام برای خنثی کردن آن ناچار بود زنان و کودکان را با کاروان همراه کند، اقدامی که هر که شنید، حضرت را از آن منع کرد و از بی رحمی لشکر کوفه به زنان و کودکان و هتک حرمت اهل بیت رسول خدا اظهار نگرانی کرد. ابن عباس و محمد حنفیه از جمله کسانی بودند که امام را از همراه بردن زنان و کودکان برحذر داشتند (موسوعه کلمات الامام الحسین(ع) ، صص 320، 329)

   اما امام با اطلاع و آگاهی از این واقعیت و جنایات و هتک حرمتی که بر زنان و کودکان خواهد رفت، و با اطلاع از سیاست فریبی که امویان در تحریف قیام امام و تحمیل مظلومیت بر شخصیت و قیام امام دارند، این مصیبت بزرگ را به جان خرید تا همین زنان و کودکان در برابر این توطئه بایستند و امویان را رسوا کنند و هدف واقعی قیام امام به گوش همگان برسد، و تا قیام قیامت الگویی برای بشریت باشد.

 


آیت الله گلپایگانی و تدوین قانون اساسی
مقاله

      

                                   به بهانه همایش بزرگداشت آیت الله العظمی گلپایگانی

      مقدمه

    آیت الله العظمی گلپایگانی (ره) از مراجعی بود که در نهضت اسلامی ملت مسلمان ایران و حمایت از رهبری فقید آن نقش بسزایی داشت. پس از پیروزی انقلاب و تأسیس جمهوری اسلامی ، هنگامی که پیش نویس قانون اساسی آماده و به محضر امام خمینی تقدیم شد، به سفارش ایشان قبل از انتشار رسمی، برای اظهار نظر به حضور مراجع و علما ارسال گردید.

   آیت الله گلپایگانی از جمله مراجعی بود که با دقت نظر به بررسی و نقد پیش نویس پرداخته ، ضمن پیشنهاد اصولی جدید ، بیش از 60 مورد از اصول پیش نویس را نقد کرده و اصلاحات پیشنهادی خود را به محضر امام خمینی ارسال نمودند. هم چنین علما و شخصیت های دینی را به نقد و بررسی آن فرا خوانده و مرقوم داشتند:

  «از حضرات علمای اعلام و حقوقدانان مسلمان معتقد به مبانی اسلام تقاضا می‌شود که بررسی‌ها و پیشنهادهای خود را راجع به مواد قانون اساسی و تطبیق آن با ضوابط شرعی ارسال فرمایند تا هم مورد استفاده واقع شود و هم در پرونده و سوابق تاریخی این موضوع باقی بماند و برای نسل آینده حجت باشد.» (پیام مورّخه 29خرداد 1358)

   هم چنین در پاسخ نامه یکی از علمای مشهد در خصوص رسمیت مذهب جعفری نوشتند:

    « از جانب حضرات علماء اعلام و گروه‌ها و افراد مسلمان تذکرات و بیان نواقص و پیشنهاد اصلاحات لازم است، تا بحول و قوه الهی وجود اسلام و تشیع که انقلاب عظیم اسلامی ملت در پرتو الهام از آن بوده، در تمام مواد و بندهای قانون اساسی ظاهر باشد.» (کیهان 5/4/1358 ، پاسخ نامه حجت الاسلام علی نقی طبسی، 4شعبان 1399)

 


گندم از گندم بروید، جو ز جو
مقاله

 

     فلاسفه قانونی به نام «علّیت» دارند و بر این باورند که جهان هستی بر این قانون مبتنی است. مقصودشان آن است که هر حادثه و پدیده ای که رخ می دهد و هر سرنوشتی که انسان پیدا می کند، معلول علل و اسباب خاصی است. هیچ حادثه ای بدون علت رخ نمی دهد و هیچ کس بدون علت و سبب به سرنوشت خوب یا بدی دچار نمی شود.

   از امام صادق (ع) هم روایت شده که فرمود: «اَبَى اللَّهُ أَنْ يُجْرِيَ الْأَشْيَاءَ إِلَّا بِأَسْبَابٍ فَجَعَلَ لِكُلِّ شَيْ‏ءٍ سَبَبا ؛ خداوند از این که امور عالم جز به علل و اسباب جریان یابد، پرهیز دارد، در نتیجه برای هر چیزی سببی مقرّر داشته است.» (کلینی، کافی، ج1، ص183)

   حکیمان مسلمان نیز در برخی از مباحث فلسفی به این جمله استناد کرده اند. (ر.ک: سبزواری، شرح‏ منظومه، ج‏5، ص403، تحقيق آيت الله حسن زاده آملى)

   این قاعده و قانون در مورد سرنوشت ملت ها هم صادق است. هر ملتی به هدف و مقصد راهی که پیموده، می رسد نه به هدف و مقصدی دیگر. هیچ گروه و ملتی بدون علت و سبب سعادتمند یا نگون بخت نمی گردد. این علل و عوامل هم در همه جوامع یکسان است. چنین نیست که اگر مردمی مسلمان بودند، به صرف مسلمانی در دنیا و آخرت سعادتمند باشند. اگر سعادت و خوشبختی علل و عوامل خاصی دارد، بدون فراهم ساختن آن علل و اسباب سعادت و خوشبختی حاصل نمی شود.

   آن چه در قرآن کریم در باره تغییر سرنوشت اقوام و ملل گفته شده، از مصادیق همین قانون است. می فرماید: «ان الله لایغیّر ما بقوم حتّی یغیّروا ما بانفسهم ؛ تحقیقا خداوند سرنوشت هیچ قومی را تغییر نمی دهد مگر آن که آنان وضع خود را تغییر دهند.» (رعد : 11)

  


مجموع خبرها 107 (22 صفحه | درهر صفحه 5)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 ]
مطالب قبلی
Thursday, September 01
· قیام حسینی و آزادی مردم از استبداد و بردگی
Thursday, June 23
· آیت الله امینی و احیای «اندیشه و فقه سیاسی»
Thursday, June 02
· حدود و تعزیرات در «شریعت» و «حکومت»
Sunday, June 28
· استقلال دستگاه قضایی، تضمین سلامت نظام
Tuesday, March 31
· «قلمرو وحی» در قرآن کریم (2)
Monday, March 16
· «قلمرو وحی» در قرآن کریم (۱)
Monday, November 17
· «حقِ اعتراض و انقلاب در دولت جائر»
Wednesday, September 10
· کدامیک برترند، مكّه يا مدينه؟
Tuesday, August 19
· عنان کشور را نباید...!
Saturday, July 19
· جامعه علی(ع) پسند

مطالب قدیمی تر

تالیفات

 

دریافت فایل(pdf)

دریافت فایل(pdf)

 

دریافت فایل(pdf)

   

دریافت فایل(pdf)  

   

 دریافت فایل(pdf)

 

دریافت فایل(pdf) 

 

 دریافت فایل(pdf)

 

دریافت فایل(pdf)

 

دریافت فایل(pdf)

Image result for ‫حقوق شهروندی در اندیشه اسلامی‬‎

Image result for ‫مبانی فقهی امر به معروف و نهی از منکر منتشر شده‬‎

Image result for ‫فرمانبرداری و نافرمانی مدنی منتشر شد‬‎